bugün

spartacus'un üçüncü sezonudur. ilk sezonda spartacus karakterini canlandıran oyuncu yerine farklı bir oyuncu canlandırmıştır.
spartacus serisinin 2. sezonudur.

--spoiler--
muhteşem bir sezon finaliydi..... o bu değilde, sezon finalindeki türkü nerden çıktı ki emenike?

--spoiler--

hemen 3. sezonu indirmeye başladım bile amk.
gannicus'un spartacus'den daha etkileyici oynadığı dizi.
3. sezonuyla bitecek olan dizi.
3. sezon çekimleri 2 gün önce başlamış olan dizidir. buradan da şu sonuç çıkıyor. bizim izlediğimiz her bir bölüm yaklaşık olarak 1 yıl önce çekilmiş oluyor.
sıla'ya '' sevişmeden uyumayalım, anlaşmadan ölmeyelim'' şarkısını yapmada ilham kaynağı olan dizidir.
gladyatör bile olsa , kadının her zaman trip atabildiğini ispatlayan dizi.* *
sezonun en bomba laflarından biri de glaber ile ilithiya arasında geçe diyalogtadır şahsımca.

-whats the hands before me?

-a monster, rough-hewn by unfortunate events and given breath by necessity.
sezon finalini az önce yaptığım dizi. kelimelerle de anlatmak istemiyorum ama biraz anlatayım. öncelikle ölümüyle üzen tek kişi onemeyıs abimiz olmuştur beni. ancak badiyatus hacının hatununun kendini boşluğa bırakması sırasında şöyle bi ensemde soğukluk hissettim. he o kadar kan gördün bağırsak gördün bi şey olmadı da o sahnede mi oldu dersiniz, haklısınız bi şey diyemem.

öncelikle andy reyizin yerine gelen yeni spartacus ümüze alışamamcılardandım. birinci bölümün sonuna kadar da bu böyleydi. ancak ikinci bölüm itibariyle büyük bir vefasızlık sergileyerek andy spartacus reyizi bir anda unuttum ve yeni spartacus ümüze secde etmeye başladım. bence bu adam rolüne gayet güzel yakıştı. ölenleri geride bırakıp önümüze bakmak gerek. yani bu adam beni yataktan zıplatıp spartacus diye bağırttırıyorsa benim için bu olmuş demektir. her neyse alıştık işte.

asıl diyeceğime geleyim çok uzatmadan da; benim gibi aksiyon filmleri dizileri, aksiyonlu sikimsonik sahneleri seveyemeyenlerin kafasındaki düşünceleri yıktığın için teşekkürler spartacus. dizi işini bu kadar kaliteli bir biçimde özene bezene, tam anlamıyla özene bezene (yani bunu daha iyi belirtecek bir söz varsa o şekilde söyledim düşünün.) yaptığın için çoook teşekkürler, gözlerimize bu görselleri verdiğin için çok teşekkürler. dizi bitmedi gerçi ama, senin gibisi bir daha gelmeyecek biliyorum. bittiğin zaman seni çok özleyeceğiz.

bir dahaki sezon görüşmek üzere.
--spoiler--
suriyeli'nin öldürülmesiyle beraber bu sene amerika'nın suriye'ye yapacağı hamleyi gözler önüne seren dizidir. ha finali harikaydı o ayrı.
--spoiler--
üstteki entrylerin hiçbirini okumadan 9. bölüm itibariyle konuşuyorum ki; bir tane insan yokmuş lan bu roma'da. hep mi içten hatta dıştan pazarlık, hep mi fitne hep mi fesat... roma'nın hali çok kötü a dostlar...*
spoiler kullanmayan götlerce piç edilen sezon sonuna sahip dizi.

siz anca spoilerle birbirinize laf sokmaya debelenin.

(bkz: spoileri yanlış kullanan sözlük görgüsüzü)

---spoiler---

lucretia sezon sonunda sezardan önce sezaryeni buldu. ilithya nın .mcığı zaten foluştu. kullananlar kafasını sokarlar artık.

muhahahaha.

---spoiler---
--spoiler--
eledim eledim
--spoiler--
lan agron' a 2 replik yazaydınız ibneler herif son 2 bölüm boyunca 'shut your fucking mouth' deyip durdu yazık acıdım yemin ederim.
sezon finaliyle kah üzen kah coşkulandıran dizidir.

--spoiler--
neye üzüleyim neye sevineyim bilemedim. mira nın ölümü çok beklenmedik oldu, genelde kurtulurdu onlar öyle şeylerden şaşırdım. oenomaus desen hiç beklemiyodum fakat sevindim bi bakıma adam zaten bu dünyanın yükü altında eziliyordu inceden. doctore olunca da üzülmüştü tekrar gladyatör olamıycam diye filan, şimdi gözünü de kaybedince iyice çökmüş abim, gururlu adam neticede kimseye muhtaç olmadan gitti. mısırlı nın ölümü elbette hepimizi sevince boğdu ayrıca da gannicus reyiz nasıl bi yerden öldürdüyse resmen gelişine vuruş terimini açıklar cinsten. kafanın köşesinden yardırmak da nesi gannicus um? lucretia ve illthya ya şaşırdım ama zaten belliydi pek sevdiler seviştiler birbirleriyle. bi sakatlık olduğu belliydi. ashur a da hem üzüldüm hem sevindim aslında. yazık ya lucretia nın bile yüz vermediği bi adamsın, çöpten çıkardığın adamlarla kurduğun küçük çapta ordu seni bin dönüme sattı filan. haketti ama kişiliğinden de taviz vermedi koçum gider ayak yine bi gıcık gıcık konuştu. her neyse, güzel bir bölümdü 5. bölümle yarışan bir bölüm olsa diyordum ve nihayet.
--spoiler--

izleyin, izlettirin efem...
her bölümü final tadında olan mükemmel dizi.sezon finali uzun süre hafızalardan silinmeyecek şekilde olmuştur.
harika bir sezon finaliydi, haberim yoktu sezon finali olduğundan izlerken anladım sezon finali olduğunu, süperdi, gaza getirdi, "yet it is not this day" diye bağırasım geldi.

--spoiler--
Oenomaus reisin ölmesine harbiden çok üzüldüm, senaristler adamı maymun etmeseydi adam gibi adamdı hatta adamın dibiydi oenomaus reis. onun yüzünden gannicus'a gıcık oluyordum ama adam pişman olmuş gelmiş özür dilemiş, her şeyi yapmaya hazır ee reis de affetmiş artık bize laf düşmez. gözümdeki tek şampiyon gannicus şu an itibariyle ve gelecek sezon spartacus ile yönetecekleri orduyu merakla beklemekteyim.

gel gelelim glaber ibnesin ölümüne o kadar sevindim ki ağzına sokarken kılıcı ayağa kalktım; " geber orospu çocuğu" diye bağırdım. hala daha ölmeden yok roma ordu gönderecek, yok bunu yapacak diyor yarağı yemişin daha konuşuyorsun puşt herif. ölürken spartacus'un karısını göstermesi ayrıca bir spartacus empatisi oluşturup daha da fazla gaza getirdi iyi oldu, süper oldu.

mira'nın ölmesine hiç üzülmedim çünkü tam olarak bir karı olmuştu yani dır dır yapmaya başlamıştı, laf falan sokuyordu kendi çapında ok kullanmayı iyi öğrenmişti ama hakkını yemeyelim, ama öldüğü iyi oldu kalabalığı kalktı.

isimleri nasıl yazılıyor bilmiyorum quintus'un karısı yani zeyna harbi ağır psikopatmış dangalak karı attı kendini aşağı. o sahnede " eledim eledim " türküsünün çaldığı çok açık bir şekilde duyuluyor sadece biraz dikkat edin. hatta gitti de gelmedi canım bu ne care diyor sarışın karı yerde yatarken.

yine ismini yazmayı bilmediğim ama okunuşu ilitya olan karı da büyük ihtimalle öldü, ondan da kurtulduk amına soktuğumun dizilerinde entrika, karı dedikodusu olsun istemiyorum ben. kan olsun, kavga olsun, silah olsun istiyorum. rahmini yardı karı aldı çocuğu ölmediyse ağır söverim yeminle.

ashur denen orospu evladı ölürken bile orospu evlatlığı yapmaya devam etti ama, naviea'nın yerinde ben olsaydım öyle hemen kafasını almazdım, önce parmaklarını sonra kolunu, sonra ayaklarını, sonra bacakları keser, sikini keser ağzını sokar sonra kafasını keserdim. yine insaflı davrandı kadın helal olsun.
--spoiler--
sezon finali ile izleyen herkesi doyurmuştur.öyle böyle doymak değil ama.koskoca sezonda o kadar adam öldü * , ne entrikalar oldu ama şu mısırlı kadar hiç birşey kafamı kurcalamadı.ne işsin arkadaş sen.theokolesin yine bir açıklaması vardı ama bu mısırlıyı çözemedim bir türlü.
tam tahmin ettiğim gibi biten dizi. 4. sezonda da, preator ölünce roma, cumhuriyetin ordularını göndereceğini ve 4. sezonda kaçış ve kovalamaca olacağını düşünüyorum.
en az 2 sezon daha gideri olan dizi. marcus crassus'u var daha bu işin.
sezon finali ile yardırmış olan dizi.
kim ne derse desin bu adamlar bu işi biliyor hocular.
ayrıca eledim eledim türküsünü duymak hoş bir sürpriz oldu.
son sözüm sana ashur: noldu lan yarram?
diğer sezonlarına göre bu sezonun daha vasat olduğunu düşündüğüm dizi. neyse ki güzel bir sezon finaliyle noktaladılar da pembe dizi kıvamında geçen birkaç kötü bölümü unutturdu kanımca.
sezon finali basarisiyla sozluk yazarlari tarafindan turk yonetmenlere bolca gonderme yapilan dizi.

--spoiler--
haksiz olduklarini soylemiyorum cogunlukla haklilar fakat bu finali bir turk yonetmen cekseydi, glaber'in infaz sahnesinde spartacus'un sura'yi hatirladigi kucuk flashbacklerde bir de andy'nin yuzunu gorurduk. gercekle diziyi karistirmak hic profesyonelce degil tabii ki ama o acilari liam degil, andy cekti arkadas. yuzunu goreydik daha bi tatmin olurduk, gozlerimiz dolardi. turk yonetmen olsa bunu bilecegi icin sonuna kadar somurur arada iki reklam verecek kadar flashback verirdi diye dusunuyorum.*
--spoiler--
yine spartacus, yine efsane bir sezon finali hafız. bu adamlar bence normal bölüm yapmasın, hep sezon finali yapsınlar müdür.

--spoiler--
o değil de nedense kendimi hep spartacus ölecek diye şartlandırmıştım. "hay aq ya kötü son olacak." diyodum. heriflerin son savaşının illa sezon finali olmayabileceği aklıma gelmedi. o yüzden ben büyük ihtimalle herkesten daha çok sevindim. en çok ben sevindim. acaip sevindim. bi sevindim ki o kadar olur muhtar.

ayriyeten, mira...
--spoiler--
spartaküs şu an yaşasa kesin milletvekili olurdu. en azından belediye başkanı. adam millete gaz vermeyi biliyor aga.

--spoiler--
dikkatimi çekti. bunlar dağdayken gannicus ve germen hatun inceden bir bakıştılar mı ne?
--spoiler--