bugün

özenle seçilmiş bir isimdir.özenle diyorum çünkü bu bir ticari zihniyettir sanırım esinlenme olmuş biraz.

örneklendirelim danua size ne hatırlatıyor bir çok kişi ismini mutlaka duymuştur ama bir köpek cinsi olduğunu hatırlayan azdır hatırlayanda asil bir ingiliz köpeği diye hatırlıyormuş * * ama ticari zekası olan bir zat bu ismi eşofman markası olarak kullanmış ve sağlam bir amblem kaliteli mağazalara dağıtmış eşşek kadar paraya satıyordu.

tezgahtara sordum nedir bu firma

-----spoiler--------

-abi danua yı duymadın mı hiç?
*duydumda ama ben köpek diye biliyorum.
-yok abi bu ingiliz firması çok köklü bir geçmişi var.
*hadi ya bunca sene neden duymadık acaba?
-abi adamlar sadece yurt dışında lüks mağazalarda satış yapıyorlarmış türkiyeye yeni girdiler.
*pek öyle kalteli bir şeyede benzemiyor ama.
-yapma abi adamlar senelerin firması çok iyi işçilikleri vardır.

-----spoiler--------

bu olaydan sonra başka mağazalarda da aynı şekilde aynı hikaye duyulmuştur.*
sonradan danuanın istanbulda üretildiği ve altı aylık bir firma olduğu öğrenilmiştir.*

şimdi bu ve benzeri şeyler çok duyulmuş şahit olunmuştur bilinmeyen bir şeyden bahsetmiyorum.
insanların bildiği hatırladığı bir isim alınır ve kullanılır herkescede yenilir hazmedilir.

ergenekon da herkesin aşina olduğu bir türk destanıdır.
her nekadar içeriğini sorsanız kimse hatırlamasada ismi asla unutulmaz geçmişi olan bu isim özenle seçilmiş insanların bu saçma örgüt masalını kabullenmeleri inanmaları kolaylaştırılmıştır.
sözdesi özdesi bilinmez lakin bir örgüt ismi için gayet başarılı isim olduğunu düşündüğüm hede.
söz konusu ergenekon terör örgütü olunca sözde kelimesinin fazlasıyla komik ve cahilce kaldığı aklı olan herkesçe malum söylem.
sozde bir örgüt yapılanması için, Türkiyenin en önemli kurumlarından en kritik ve özde hatta gözde şahsiyetlerini seçmekle paralel bir seçimdir.
olsa olsa milliyetçiliğe rakip ümmetçi zihniyetin ürünü olabilir.
-erkan abi ne koycaz ismimizi?
+valla bilmiyorum ki, yaratıcı bişi olsun istiyorum okancım, bide ikimizin ismini harmanlasın falan hani...
-okanerkan itici kaçıyo biraz abi, erkanokan olsun mu?
+olsun ulan okan, biraz komik geliyo kulağa ama, halledilir... seviyorum lan seni okan, yaratıcı çocuksun.
-1 numarasın abi...
o kadar general ve önemli yerlerde görevde bulunmuş insanların, can sıkıntısı veya öylesine yapılan bir operasyon dahilinde tutuklandığını düşünen zihniyetlerin nedendir bilinmez ama belli ki çok yadırgadığıdır.

çok zekice, evet... sen kalk, general gibi çok taşaklı herifleri sırf eğlence olsun diye, ''hadiii, bi örgüt yaratalım adı da ergenekon olsun, oleeey'' diyerek tutuklandığını düşün.

(bkz: kırılarak gülüyoruz)