bugün

Dersle alakası olmayan öğrencinin, arada duyduğu bir kelimeyi hocaya soru olarak yöneltip, göz doldurma çabasıdır. Başarı oranı tartışılır lakin aradan seçilen klimenin dersle pek alakası da olmayabilir.
- hocam ben son anlattığınızı tam anlayamadım, tekrarlayabilir misiniz?
- ha! öncekileri anladın yani?
- şimdi tam olarak anladım demeyelim de ona...
ne yapmaya çalıştığı belli olan öğrenci tipidir. bir iki sefer belki başarılı olabilir ama sonra yemezler, alır ağzının payını.
yazılıdan beklentimiz yok bari sözlümüz kurtarsın mantığıdır misal.
yalnızca dersin 10 saniyesi dinleyip de soru sorabilme yetisine sahip olan, bu yeteneğinin de darda kaldığı an kendisine çok şeyler kattığını bilen ve uygulayan öğrencilerin taktiğidir. öğretmenlerin %90'ında işe yarar. (10 öğretmen üstünde denenmiş ve değerlendirilmiştir.)
inisiyatif ele alınarak yapılan gereksiz eylem. dersteki öğrencilerin küfürlerine de yol açması kaçınılmazdır.
zeki öğrenciler için bir nevi dersi kaynatmanın başka bir yoludur. derse aktif katılım yapılarak yani soru sorulup dinliyormuş gibi yaparak süreç işletilir. akabinde tekrar bir soru sorularak kaynama iyice pekiştirilir.
bu konumda sorulan soru absürd olacağından işe yaramayacak taktik.
(bkz: yaran başlıklar) katagorisi.
aynı zaman da hocanın söylediklerini tekrarlayarak derse katılıyor ve çok şey biliyor imajı yaratanlar vardır. komiktirler.