bugün

son zamanların en acı olayı olan soma faciasına neden olan olaylar silsilesidir. her insanın kedine göre bir nedeni vardır. Kimi hükümeti, kimi muhalefeti suçlar ama hırsızın * hiç sucu yoktur mesela.

son zamanların sosyal medyada en çok paylaşılan resmi. zonguldaklı bir kız tarafından çizilen bir resim. o kadar çok paylaşıldı ki maden faciasına totem oluşturdu.

görsel
Trafo değildir.
orada hizmet gösterenlerin iş güvenliğinden ziyade işverenlerin menfaatlerinin gözetilmesinden kaynaklıdır. bu yüzden iş kazası tanımına uymamaktadır.
Facianın nedenini sorgulamak yerine, 1860 lardan örnek verip 300'e yakın işçinin ölümünü "normal" gören zihniyettir.
herkes tarafından bilinmek istenen gerçek.. Nedir bu herkes suçu bi yerlere atıyo.. Yani bu olaydan kar çıkarmaya çalışmak istenmesi gerçekten üzücü..
Firma yetkililerinin hükümetle danışıklı dövüşü. Hükümet "firmanın verdiği bilgilere göre" diyor ceset sayısını verirken. Bunu yaparken firmanın bir ihmali yok demeyi de ihmal etmiyor hükümet. Yer altında ki hakiki işçi sayısı 1000i aşıyor. 787 şeklinde verilen rakam ise sigortalı işçi sayısı. Sigortasız isçilerden habersiz(!) midir dersiniz ? Bu danışıklı dövüşün sebebi nedir?

ölü sayısı 600'un üzerindeydi dun gece. Bizim itimat edeceğimiz haber kanalları mıdır? Yoksa yerli halktan gelen ikazlar mı?

şimdi de buraya gelmeyin diyorlar.. Gelmeyelim. Görmeyelim çünkü namuzsuzluğunuzu, kendi ihmalimizi görmeyelim.. Dün gece su basılıp kumla kapatıldı maden gaz tahliyesi adı altında. Artık canlı çıkar mı dersin?

Allah belanızı versin. istifa etmek zorundasın. Ha yapamadın o kadar mert değilsin eyvallah. "olağan ölümler, madencinin kaderi bu" demek ne demek? Ama sorun sende değil sorun bizde.şakşakçılarında. Allah gözünüzü doyursun vizdansız herifler!!
ihmal ve denetim yetersizliği olduğu çok açık.
Olum sebebi orada calisan bir muhendis tarafindan aciklandi. Fazla sayida kacak isciye yetecek kadar oksijen gonderilmesinin oradaki komuru tutusturmasi neden olarak aciklandi. Kacak iscilerin bu kadar cok olmasinin nedeni ise saatlik iscilerin calistirilmasiymis. Yani isteyen girip saat hesabi calisabiliyormus. Bu yuzden belkide temiz hava bolumunde yangin cikti ve bu yuzden gercek sayi aciklanmiyor. Zaten 24 saattir yanan bedenlerin bulunamayacagi soyleniyor. Komur de yanginin sonmesini engelliyormus.
kesinlikle bazı süngerlerin söylediği gibi nedeni; "kader" değildir..

ben birileri gibi kalkıp buna; kader! demem, HAŞA! ALLAH Zalim değildir; zulüm etmez! BiNLER HAŞA! böyle bir sözü kullanmak haddime değil, ALLAH kullarına zulüm etmez! eğer bu oluyorsa, bunu kadere bağlamak, islam’a ve Rabbimize bir hakarettir.. Herkes Haddini Bilecek!

sözün bittiği yer değil, vicdanın, ahlakın, insanlığın bittiği yerdir burası..

bir de şu; insan ölüyor, siz hükümete laf atma derdindesiniz tribali yapanlar var ki onlar da hakikaten dilim pek varmıyor ama süzülmüş tuhaf bir beyine sahipler anlaşılan.. insan bu; ölecek bir şekilde.. evet “her canlı ölümü tadacak” eğer derdin ölümlere üzülmekse, bak şu an da misal; şu saniye açlıktan binlerce çocuk ölmekte, hem de sofralarından kursaklarından yemekleri çalındığı için ölmekte.. bombalar altında müslümanlar ölmekte„ ölüm heryerde kardeşim, her an ve her şekilde üzerimizde.. meseleyi insan ölüyora odaklamaya çalışanlar, ya bilerek ya da cidden saflıklarından başka şeylere alet oluyorlar farkında değiller..

zira şu soma, şu kömür karası ölümlerin sebebi gayet malum; ihmal, ihmal, ihmal!

ve bu ihmaller zincirinden elde edilen rant! kimin cebine giriyor, kim izin veriyor, kim göz yumuyor? ALLAH aşkına sen biraz da bunlara bir bak, hakikaten insanların ölümüne üzülüyorsan, ve sen de bir insansan, birilerine sempati duymayı bırak, hakikate bak.. !

tekrar söylüyorum; her belayı kadere bağlamak, islam’a ve Rabbimize yapılan çok büyük bir hakarettir.. ahiret günü bunun hesabını ALLAH sorar! verecek hiçbir cevabın da olmaz!

devletlerin, iktidarların hipnozu şudur; sen aç olacaksın her daim! ben de seni doyuracağım! al sana bağımlı cüzzamlı bir toplum modeli!

ALLAH Rahmet Eylesin, onlar işçiydiler.. ve ben biliyorum ki bu devlet; hiçbir zaman işçisini sevmedi, sevemedi..
Radikal gazetesi yazarı Ezgi Başaran madde madde açıklamış.

http://www.radikal.com.tr...madde_acikliyorum-1192144
allah şahit hiç bir zaman ögrenilemeyecek gerçektir. 15 yıldır iktidarda olup milletin kaç çocuk yapacağına karışana kadar vatandaşının iş güvenliği sağlaman gerek!