bugün

Ekonomiyi özetleyen mi bitiren mi saçmalığını anlatan mı desem çok ilginç bir hikayedir bu arkadaşlar :

Mevsim yaz, aylardan Ağustos ayı … Riviera kıyısında küçük bir kasaba, yaz sezonu ancak yağmur yağıyor yani kasaba bomboş … Ama herkesin birbirine borcu var kredi ile yaşıyorlar.

Şans eseri otele zengin bir Rus geliyor ve resepsiyona 100$ bırakıp odaya bakmaya çıkıyor.

Otel sahibi hemen parayı alıp kasaba olan borcunu ödüyor. Kasap parayı hemen toptancıya götürüp borcunu kapatıyor. Toptancı büyük bir sevinçle parayı aldığı gibi kendisine kredili hizmet veren fahişeye götürüyor. Fahişe de otele gelip borcunu ödüyor.

Bu arada Rus müşteri aşağıya iniyor ve odayı beğenmediğini söylerek parasını alıp gidiyor.

Bu işten kim karlı çıktı ?
vay anasını kırk yıllık yatırımcıyım böyle hesap görmedim.
hakkaten çok acaip.

fikrimce bu işten borcunu kapatan herke karlı çıktı ama olmayan bi para ile.

alla alla hala anlayamadım.

yani şimdi devlet iç borçların toplamı kadar para bassa herkes borcunu ödese en sonda da devlet vergi koyup o parayı piyasan çekse ekonomi sıfır borçlu olur.

iyi iş. yapmak lazım.
cidden öyle kafam allak bullak oldu ilk dinlediğim zaman. bu para sisteminde çok büyük bir açık ya bilgisayar oyunlarındaki bug dediğimiz şey bu olsa gerek. bende kaan sarıaydından dinledim bunu isteyenlere link de verebilirim.
Songül karlı.
işin aslı şu o kasabada borç oranı sıfır aslında.
yani borcu olan herkesin bir o kadar da alacağı olduğu için kasabadaki borç oranı sıfır.
turist gelmeden herke birbiriyle konuşup alacak verecek takası yapsalar iş zaten bitecek.

ayıktın mı?
evet yani bu hesaba göre herkes biribirine alacağını vereceğini devrediyor en son birbirine borçlu 2 taraf kalıyor bunlar toptancıyla kasap olsun diyelim. onlar da aralarında takasla işi para olmadan hallediyorlar. fakat böyle bir senaryoda elde yine senet veya yazılı belge olması gerekiyor ki iş garanti olsun. aksi takdirde biribirlerini tanımaları iş ortağı ya da akraba olmaları gerekecek. işi çözdün valla tebrik ederim.
canım sıkılıyor. *
(#44175889)

çıkmaktır.