bugün

nasıl bir psikolojileri vardır bilinmez ya sahnenin en önemli yeridir en can alıcı konuşması yapılıyordur tam o sessizliğin içinde ahahahaha sesiyle gülen kişiyi o anda bogazlamak gelir insanın içinden ipin ucu kaçmıştır ben mi anlayamadım? kaçırdığım neydi ? komik olan neydi lan ? diye insanın kendine sorduğu kendinden şüphe ettiği andır.
aylar önce romantik komedi filmini izlemeye gitmiştik. bir kadın grubu gelip önümüze oturdu ve neredeyse filmin başından sonuna kadar güldüler... sorasım geldi af buyurun ablalar biz bişey mi kaçırıyoruz diye... sonra kendi kendime bunların desperate housewives olduğuna karar verdim ve sustum...
paramı veririyorsam keyfini sonuna kadar çıkarırım diyen tiplerdir. haklılar. başkalarını rahatsız etmedikleri sürece istediği şeyleri yapabilirler.
filme konsantre olan insanlar. bir de filmi anlamayıp içindeki ince espriye bön bön bakanlar var. bunun bir örneğini arog'da yaşadım;
--spoiler--
cem yılmaz petrol kuyusu yaptırmıştı köylülere. sonra da "yok yok bu iyi fikir olması sonra savaş çıkartırsınız" demişti. salonda tek başıma güldüm, hala anlam veremiyorum nasıl anlaşılmadı o espri.
--spoiler--
recep ivedik seyircisinin omurgasını oluştururlar.
sinemada hıçkıra hıçkıra ağlayan versiyonları da vardır.
benim arkadaştır. fetih 1453 filmi çıktığında bununla izlemeye gittik. bir ara bir papaz çıktı halkı yok latinlerle uğraşılmaz, isyan etmeliyiz, savaşmalıyız diye diye gaza getiriyor. ortamı bir anda asker basınca arkadaş başladı kıkır kıkır gülmeye. salon bize bakıyor. napıyor la bu manyak bakışı bu. arkadaş döndüm "ne oldu lan?" dedim. "aga adam millete gazı verdi verdi, askerleri görüne ilk kendi topukladı." dedi. düşününce yine insan gülüyor ama anlatınca etkisi gitti yine bak. *
mümkünse cem yılmaz filmlerini kendi evlerinde izlesinlerdir efendim. tamam adam komik, itirazım yok, ama alakalı alakasız her göründüğü anda da gülünmez ki.
daha bekleme salonunda iken yılışmaya, kikirdeşmeye başlarlar.
(bkz: dalağı gevşek)
Para verdik hahaha boşa gitmesin gülün gülün...bi de bunun korku filmi versiyonu vardır:çok korkuyoruz tamam mı geldik madem sinemaya.lan duygularınızı bu kadar yoğun yaşamak zorunda mısınız