bugün

sınavdan bir kaç saat önce oluşan durumdur ama iyi çalışılmışsa sınav anında her sey geri gelebilir. * * *
rahat insanlar için hiçbirşey bilmemek önlem sayılabilir.
heyecandan olur genelde ve sınavın ilk 10-15 dakikası hiçbirşey hatırlanmaz,kağıt önüne gelince sanki yazılanlar bilinenlerden çok farklıymış hissine kapılır insan fakat iyi çalışılmışsa zaten yavaş yavaş akla gelecek ve sınav kağıdı doldurulacaktır.***
sınavdan önce tüm bildiklerini aynı anda hatılamaya calışan insanın içine düşeceği sanrı durumudur.sınav anında soruların tek tek düzgünce okunması halinde bilgiler hatırlanacaktır. aynı şekilde aynı anda bi çok şey düşünürken hiç birşey düşünemiyor hissinede kapılır insan. * *
Tamamen hüsn-ü kuruntudur. *
kalıcı belleğe kaydedilenlerin geri gelmesinin zaman almasıyla ilgilidir. sınav öncesi kısa süreli bellek faaldir.
hicbir $ey ogrenilmedigin kanitidir. insanoglu ogrendigi bir $eyi unutmaz ancak ezberledigi bir $eyi cok cabuk unutur.. bu da ezbere dayanan sistemimizin ayaklar altinda oldugunu gosterir. ne zaman ki egitim ogretimde ezbere dayali bir sistem yerine ogrenime, ogretmeye dayali bir sisteme geci$ yapilir ise birakin sinavdan once unutmayi sonra hatta butun ya$amimiz boyunca aklimizdan cikmaz ogrendigimiz konu..
nafile bir telaştır. sağlam hatim etmiş insan unutmaz, unuttuğunu sanır.
eğer inekseniz o an kitabı yeniden karıştırmaya başlarsınız, değilseniz kitabı bir köşeye koyar artık inceldiği yerden kopsun moduna girersiniz ve böyle yapmakla her zaman ineklerden daha başarılı olursunuz.
aslinda unuttugunu sanmaktir.
sinava baslayinca gecer.
**
+ selam berk naber.
- iyiyim de siz kimsiniz?
+ ayşe ben, eski sevgilin.
- peki ben kimim?
+ emre! kafa mı geçiyorsun benlen?
- peki bu telefon kimin? burası neresi? bu kalabalık ne böyle? niye herkeste kalem silgi var? yanımdaki bıyıklı teyze kim? ve bana neden böyle sıcak bakıyor? niye kanım kaynadı birden? içimde ki bu anne deme isteği felan nerden geldi?
birçok kişide olan bir durum, aslında unutulmaz fakat o telaşla unutulduğunu sanar insan, o türle alakalı birşey gördüğü an hemen akla gelir.
sınavdan önceki -üçbuçuk- halinin ulaştığı doruk noktadır.