bugün

ertelemekten, vazgeçememekten, müşkülpesentlikten, adamsendecilikten, mamafih cancağızımcılıktan ileri gelen bir kolpalık. fark ettiğin üzere az önce bildiğim tüm aynalı kelimeleri tükettim.

aga tiryaki için sigara bırakma kararı almak gerçekten çok zordur. sana şöyle söyleyeyim uzun süreli manitacılık ilişkine daha rahat son verirsin. sabahında akşamında, hüznünde sevincinde yaşamının her anında o gavur vardır çünkü. saçma sapan bir bağlılık hatta çoğu zaman işi ileriye götürüp aidiyet geliştirirsin.

işte bu noktada önce bi müddet "sigarayı bıraksam mı lan", "olm bunun 10 senesi var babafingoyu doğrultamazsak kötü olur", "oha amk yerli yersiz ateşleniyorum bu sigara sıkıntı hafız" gibi tespitlerle bir hazırlık dönemi geçirirsin.

sonraki aşama, "evet aga bırakıcaz bunu. hem yaz da geliyor spora başlar orayı burayı şişiririz ayıklanmadık hatun emiklenmedik meminto bırakmayık. hehehee keraneci seni" diye sigarasız muazzam hayaller kurarsın.

son aşama ise "sigarayı bırakıyorum ulan"dır. ancak bir milat belirleme kolpalığını doğruru sigarasızlıkla yüzleşmek. bazen yılbaşı olur, bazen baharın gelmesini simgeleyen cemrenin düşüşü olur, bazense orta doğu ve balkanlardaki dış temsilciliklerimizin önemli gün ve haftalarına denk gelir bu milat.

yine tecrübelerimden ve gözlemlerimden ulaştığım sonuca göre 1 - 1,5 ay sonrasına milat koyan adam ekseriyetle sigarayı bırakamaz. birden pat diye bırakıp bir de üstüne "önce kafada bitirecen aga" klişesine erişemezsen o sigarayı bırakman çok zor haceliz. bir de şöyle bir şey var:

(bkz: sigara bırakma kararından sonra sigarayı arttırmak)

bunu doldurmaya gidiyorum benden önce dolduran olursa götünü keserim!