bugün

pazartesi rejime başlayıp salı günü devam edemeyen kadının iradesiyle kapışır.
başka bir insan tipi tanımadığım için gördüğüm şu ki; türk insanının "koy götüne" ruh halinin, "koyacak götüme" kaygısına baskın gelişidir.
babamın iradesidir. Radyoda dinlediği bilmem kaç çeşit baharatlarla yapılan karışımı sipariş edip dilinin üzerine karışımı döktükten sonra üstüne sigara yakmıştır.
sağlığına olan sadakatinin sınandığı savaşın kaybedilmesidir. *
sigara içenlerde hiçbir zaman irade yoktur. aslında sigara içenlerde hiçbir şeye irade yoktur diyeceğim de sigara içenler çemkirecek, olsun ben yine de diyorum ve bunu bizzat kaç kere gördüm ve yaşadım. ben sigara içmiyorum ve hiç içmedim. irade konusunda pek iyi sayılmam ama bu yapı meselesi. bir de sigara gibi kendine bile bile zarar verdiğin maddeyi bırakamamak ayrı bir iradesizliktir. bütün kötülüklerini, zararlarını bildiğin halde sigarayı bırakamamak pek akıl işi de değildir ayrıca. zaten akılları olsa içmezlerdi o mereti, sigara içenler...

edit: daha çok sinirlendirecek kelimeler eklerim *
o irade ki ne büyük irade o irade ki ne büyük iradesizliktir ey insanoğlu!
(bkz: öyle bir dünya yok)
o insanın iradesinden çok yaşama alışması. tam bırakıp da evde sürekli sigara içilmesi. ah bırakırsın diyen arkadaşların olması.
(bkz: iradeye karşı konsantrasyonel duruş)
oynak bir iradedir.

misal ben; hiç denemedim sigarayı bırakmayı. çünkü denediğim an bir daha asla içmem. sorun bırakma kararı. ve bu kararı alacak iradem henüz sağlam değil. değişken. zararını bile bile içiyorum. kaç senedir içtiğime bir bakıyorum bir araba alırmışım o paralarla. ayda 350 lira sigaraya para veriyorum. irademin amk.
(bkz: e sigara).