bugün

haberturk'un 2007'de salladigi bir haberdir. haber okunsun diye basligin sansasyonel atilmasina bir ornektir. haberde guya ege universitesi beyin arastirma merkezinde yapilan arastirmalar bu sonucu ortaya koyuyormus. oysa ki isin ozu cok farklidir. hem referans gosterdikleri makaleyi okudum, hem de makalenin yazarlarindan ersin koylu ile bizzat konustum. *
isin ozu soyle. disi fareler onceden ogretilmis bir yer ararken etraftaki ipuclarini kullanarak ulasmaya calisir, erkek fareler ise hippocampuslerini, yani navigasyonel yetenekleriyle kullanarak orayi bulmaya calisir. bir sure disi farelerin suyuna nikotip karistirip oyle veriyorlar, ve nikotin verilen disi fareler yon bulma davranislarini erkeklerinkine benzetiyorlar, etraftaki ipuclarini ihmal edip, tamamen zihinhel cikarimlar yaparak aramaya basliyorlar.

sen simdi bu sonucu alip sigara kadınları erkeleştiriyor diye haber yaparsan, seni okumayiz biz.

size tavsiyem bilimi basindan takip etmeyin. bana gelin ben yonlendiririm sizi. *
haberturk'ün habercilik kalitesini belli eden bir makale olmuştur.. zira yapılan haberlerin çoğu polemik oluşturmak amaçlıdır.. haberturk.com sitesinde haber okuyan kişilerin çoğunluğu, haberi hiç okumadan haber altı yorumlarda direk başlığa bakıp.. bir birlerine laf sokmaya çalışır..

bu şekilde site baya tıklanır.. reklam parası sayesinde fatih altaylı her yıl arabayı değiştirir.. değiştirmeye bilirde, onu yaz okuluna bırakan hocalar için söylüyorlardı genelde.. azcık paralanınca o da değiştiriyor olabilir diye şey ettirdim.
farenin genetik yapısının insana büyük benzerlik göstermesinden kaynaklanan haberdir. zaten deney de o yüzden fareler üzerinde yapılmıştır. kimse "fareler sigara içse nolur acaba" diye bu deneyi yapmaz heralde.
çevredeki örneklerden yola çıkarak doğruluk payı olduğunu düşündüğüm önerme.