bugün

topluca film seyretmek gayesi ile biraraya gelinen ortamda (sigara,kola bira gırla, ekran desen büyük) bu işlerden anlayan arkadaşın seçtiği filmi izlerken oluşan, diğer insanlardaki beklentilerin boşa çıkması ile ortamı gerginleştiren, bu ne biçim film lan demeye kadar giden eşiktir.

aga, 4-5 kişi toplanırsın, kadınlardan biri der ki hem komik olsun hem de romantik olsun, bu film şahane, seyretmeyen ölsün tarzındaki yaklaşımlarına istinaden hugh grant ya da natalie portman'ın sikko bir filmi seçilir. tabii filmin sikko olduğu seyredilene kadar belirgin değildir.

erkekler uyumaya başlar, kadınların romantizmden gözü döner, kola biter, sigaradan ortam duman olur, film izleme işkenceye dönüşür, boşa giden 2 saate yanılır.

tabii bunun yanında arkadaşların eşik kriterleri de beğenilmeme konusunda büyük rol oynar.
şöyle sorulara maruz kalınabilir.

film blue-ray mi ?
altyazı uyumlu mu ?
bu film kaç yapımı ?
sinema çekimi mi ?
3d mi ?
yönetmen fransız mı ?
konu ne ?
imdb notu kaç ?
pikseli düzgün mü ?
sözlükte ne yazmışlar bunun hakkında ?
yönetmeni kim ?
gişe ne yapmış ?
sanat filmi ise hiç başlamasak mı ?
komik mi ?
sen izledin mi ?

yeter amk yeter, bir film izleme seansı anca böyle bok edilebilir işte. birlikte filmi izlemeyi düşündüğün arkadaşa önce bir 3 idiots izleteceksin, efendim oradaki dostluk, dayanışma temalarına karşı aynı hassasiyeti gösteriyorsa bununla film izlenir arkadaş.

filmi geç birader, arkadaşı iyi seçmek çok önemli. sanki ben çektim amına kodumun filmini ?

eşiğine kurban.
zor beğenen arkadaşa film beğendirmek deveye hendek atlatmaktan kötüdür dedirten olaydır.
tüm zorluk eşiği geçene kadardır. o eşik de o günkü ruh haliyle alakalıdır çoğunlukla.
en güzeli herkesin bildiği, güzelliği konusunda hemfikir olunan bir film seçip izlemektir. matrix gibi. böylelikle o eşiğe bile gelmeden, herkes ay bak simdi hapı yutacak, dur lan bilmem kim, bilmem ne yapacak diye muhabete dalar, ara ara filme bakılır. ne eşik kalır ne beşik. sinirler yerinde mis gibi uykuya dalınır.
film izleme fikrinden vazgeçilesi arkadaştır.