bugün

sevilen insanı aşırı derecede boğmaktır efenim. krizlere yol acabilecek bir durumdur. her seven insan kıskanır, fakat fazlası gercekten zarardır.
seven insan kıskanır diye bir şey yoktur böyle bir şey olsaydı kıskanmayan bir bireyin hiç sevmediğinden bahsederdik. ama çok kıskanmak hem kendisini hemde sevgilisini delirtir, çıldırtır. ilişki içinden çıkılmayacak duruma gelir.

(bkz: herşeyin çogu zarardır)
kıskançlık kontrol edilemeyen bir duygudur.
kalbimizden geçen fay hattı. ne kadar saklarsak içimde, ya da arttıkça sevginin dozu, depremin şiddeti o kadar büyük olur.
kişiye ''aşırı kıskaçtım çok sevgilim'' gibi cümleler kurdurtabilir.
aşırı yetersizliktir.
çok cins bi durumdur. genellemeye kesinlikle müsait olmayan bir hadise.
niye diyeceksiniz. şimdi tutup kızı yada erkeği anasından emdiği sütü burnundan getirecek kadar sıkarsanız olmaz.
bunu yapma, oraya gitme, şununla konuşma vs. vs. bu hanzoluğa girer.

tersi durum için yani hiç birşey söylemeyen sevgilinin olduğu durumlar.
misal kız; ben bizim okuldan çocuklarla bara gidecem sonrasında onlarda kalacam.
erkek; tamam ya no problem

derse üçüncü tekil şahıs olarak üzerime düşen vazife afedersin ama çüş demek
tüketim sınırında olduğunuzun sinyalini verir.
(bkz: tehlike işareti)
adamın ağzından söylenirken köpükler çıkarttırır.hatta bazen '' köpürmek '' kelimesinin bu durumdan türemiş olduğunu düşünüyorum.
ilişkinin bitmesine sebep olur.
temelinde hem kendine, hem de sevgiliye güvensizlik yatar.
(bkz: sıkar)
even kıskanır herzaman bu böyledir. iki tarafta kıskançsa fazla sorun olmaz ve genelde kadınlar kıskanılmaktan hoşlanır. Erkekler maço tavırların onları daha iyi gösterdiğini düşünür .
seven insan tabiki kıskanır ama dozunda kıskanır. hatta bu kıskançlıklar karşı tarafın hoşuna bile gidebilir. fakat seven insan aşırı kıskanmaz. insan sevdiğini, bunu giyme, buraya gitme, şununla konuşma diye kısıtlamaz. ilişkide çeşitli kısıtlamalar, birbirinin hayatına müdahaleler olunca güvensizlik söz konusudur.
Ciddi bir hastalık kıskançlık. Kıskanç isen pek yapacak birşey yok, kıskanılmaktan dert etmeyen bir sevgili bulmak gerek. Kıskançlık hem kendini hem karşı tarafı bitirir, ilişkiyi de...
kendine güven eksikliğinin sonucudur.
kıskançlık sevgi belirtisi ise de aşırı kıskançlık sevgisizlik belirtisidir.
güvensizlikten ileri gelir.özgüven eksikliği ve karşı tarafa olan güvensizliktir aşırsının sebebi.
kimilerine göre de kıskançlık, insanın en ilkel duygusudur efenim.
kıskançlık eşref-i mahlukat'ın olmazsa olmazıdır, haya'dan dır, lakin "aşırı" kıskançlık hastalıktandır.
"ben o kadar niteliksiz bir salağım ki sevgilim rastgele bir karşı cinsle selamlaşsa bile benim nasıl bir kazma olduğumu çakar, tekmeyi de basar" demektir.
kıskançlık yüzünden birilerinden kaçma isteği doğuyor insanda. birine karşı özel duygular beslemekten korkuyor. çünkü zamanında kıskançlık yüzünden yaşamadığı kalmıyor. evet, kıskanç insan kendine güvenmeyen insandır. hele ki bu duygusunu bastırmayı bilmiyorsa.. üzüyorsun be kardeşim. üzüyorsun aşkım dediğin insanı. hani çok kıymetliydi? karşındakini koruduğunu zannediyorsan bil ki yanlış yoldasın. çünkü koruma içgüdüsü farklıdır. bilirsin sen de bunu aslında. bilirim, bilirsin. ama dayılanmak daha cazip gelir sana. kendini üstün görürsün. sanki karşındaki ezilmesi gereken biriymiş gibi. yapma be yapma üzüyorsun diyorum sana çocuk, yapma.
sevginin şiddetiyle paralel ve olması gereken durumdur.
tedavi gerektiren hastalıktır. insanı canından bezdirir.
psikolojik sorunları olan insanların aşırısına kaçtığı durumdur. nedenleri arasında sevgilisine güvenmemek, kendine güvenmemek, pskiolojik sorunlar vardır. sevgi de vardır ama karşı tarafı yıprattığını fark etmeden devam ediliyorsa bu duruma sevgi azar azar yok oluyor demektir. ilişkiyi ve kişileri yıpratır. sevgiyi belli edecek ve samimi olacak kadar bir kıskançlık yeterlidir. önemli olan burada godoşluk yapmadan, karşı tarafa değer verildiğini ve sevildiğini hissettirmektir. bundan ötesi kavgadır, tartışmadır. böyle bir insanı tanıyorsanız en baştan hiç başlamamak en güzelidir. ama zamanla tanıdıysanız bu kişiyi allah yardımcınız olsun. yapabiliyorsanız terk edin. yapamıyorsanız tartışmaktan onun gibi zevk almak dışında başka çareniz yok.
terkedilmeye doğru ilerleyen bir durumdur. Boğar adamı bezdirir. Kıskanmaa demiyorum hobi olarak yine kıskan.
bir zaman sonra sorun yaratır ve ilişkinin devamı getirilemez.