ferhat ile şirin hikayesinde ferhat'ın dağı deldiği rivayetine kapılıp kendi sevgilisinden bunu talep eden kızdır.

bu talebi kabul görmezse ''sen beni sevmiyorsun, bak ferhat'a ne yapmış aşkı için'' diye söylenir.

haydi erkek babayiğit çıktı, gitti deldi dağı bu sefer ondan tac mahal gibi bir şey yaptırmasını bekler. dayanak gene aynıdır.

umarım mimar sinan - mihrimah hikayesini duymaz diye dualar ettirir adama.

camiyi yaptırırız yaptırmasına ama o ayarı nasıl tutturacağız?*
yol inşaatında iş makinası kullananan kişinin sevdiceğidir.
onu düşünerek çalışmasını rica etmiştir yarinden.
sevgilisini iş makinası olarak gören kızdır. ola ki o sevgili dağı delerse sana neler yapar hiç düşündün mü? isteme böyle şeyler. *
bekleyen kızın sevgillisi baraj inşaatında bir mühendis ya da bir teknisyen veya bir işçi olabilir pekala.....
delmiyormuyuz?sorusunu sorduran sevgilidir.~~
operatör* sevgiliye sahip kızdır.

-mehmet'i bekliyorum. dağı delsin gelip alacak beni, yemeğe gideceğiz.
sevgilsinden ömrünün sonuna kadar kendisine sadık kalmasını bekleyen kızdan daha umutlu kızdır.
sevgilisinden imkansız bir şey istemeyen kızcağızdır, ferhat yapabildiyse onun sevgilisi neden yapamasın ki? kanıtlasın sevgisini allah allah, dağları delmesini istiyorsa delsin.
sevgilisinin adı ferhat ise her ferhat'ın aynı olduğunu sanıp beklemesi doğal.
yunus emrenin "gördüm bir dağ içinde" dediği dağ, gönül ile sembolize edilir. dağları delmek, gönüle girmek, gönlü fethetmektir ki; yunus bunun için de "hepisinden iyice" demiştir. kız bekler elbet, erkek de bekler, herkes bekler gönlünün çalınmasını.
dağları delen bana neler neler yapar diye kafasında binbir türlü fantezi kuran kızdır.
elizabeth dir.
ilk geceyi beklemesi gereken kızdır.
dağ ile erasında bir alıp veremedik durumu bulunandır.
sevgilisine dolaylı yoldan ben taş gibiyim demek istiyor da olabilir.

(bkz: dağ gibi kadın)
sevgilisine matkap muamelesi yapan kızdır. fakat erkekler asfalt delme makinası,delgeç veya matkap değildir. kızlar bunu bilmelidir. delinmesi gereken başka birşey varsa açıkça söylenmedir.