bugün

hayatınıza bir süre ara vermenize neden olur.. kendinizi sanki bütün dünyayı katletmiş bir cani gibi görürsünüz belki de hiçbir suçunuz olmadan..
sizden dolayı değildir belki de..anlam veremediğiniz hatta önemsemediğiniz bir durum söz konusudur..fakat sevgilinizin tek göz yaşıyla tüm farkındalığınız kaybolur.
Geceydi
Yıldızlar vurmuştu denize
ışıl ışıldı yeryüzü
Göz gözeydik
Uzak bir şehrin
Uzak bir meyhanesinde

Soğutulmuş beyaz şarap vardı
Kadehlerimizde
Tabaklarımızda balık
Ve ortada bir göbekli marul
Serin mi serin
Yeşil mi yeşil

Bezgin bir garson dolaşıyordu ortalıkta
Uzaktan vapur düdükleri geliyordu
Bir çakarın ışıkları değiyordu
Ara sıra yüzüne
Gözlerin parlıyordu

Bizimdi bütün gece bizimdi ilk kez
Kesiksiz, sorgusuz, yalansız
Alabildiğine bizimdi herşey
Yeniden doğmuştuk
Özgür ve bağımsız

"Merhaba
Merhaba sevdiğim"
Diyordun her kadeh kaldırışında
Başım dönüyordu
Gözlerine baktım bir ara
Neden sonra anladım
Dalıp gitmişim uzaklara

Bir an öleceğim geldi aklıma
Seni koyup gideceğim gün
O çirkin, o kötü
O rezil gün geldi aklıma
Anladın birden
Yüzün sapsarı oldu
Gölgelendi bakışların
Bir ürperti dolaştı teninde
Ağlamaya başladın

Ve ben ilk kez gördüm
Seven bir kadının
Görkemli ağlayışını
ilk kez
Bir damla gözyaşında
Bir aşkın ölmezliğini gördüm

Sonra gözyaşlarımız birbirine karıştı
Düşlerimiz, umutlarımız, dualarımız gibi
O gece ölsem de gam yemezdim
O gece
Ağlarken seni bir kat daha sevdim

O gece
Benim için ağlamıştın
Bundan sonra her gece
Gül benim için
Bir daha ağlama
Sevdiğini gördüm ya
Ben artık ölmem sevdiğim

(bkz: Ümit Yaşar Oğuzcan)
kadının silahıdır ağlamak. erkeğe istediğini yaptırmanın yollarından biridir. en olmayacak şeyleri en olmayacak zamanlarda yaptırmak için iki damla düşmeye başlar gözden sonra başarı ile hıçkırılır ve devam edilir.

eğer durum erkeğin aldatması, ayrılık, haksız bir kavga ise kadın onuruna rağmen ağlar erkeğin yanında. istemeden alınan intikamdır belki. sadece duygu boşalması değildir. gözyaşının yalnız akıtılması gerekir çünkü.

ağlayan erkek ise inanırım gerçekliğine. çaresizliğin ifadesidir çünkü. işte o gerçekten sevgilinin ağlamasıdır.

görülebilecek tek gerçek ağlama budur.
#1437980 böyle bir sevgiliyse eğer ömürboyu görülmek istenen durumdur.
her şeye ağlayabilen bir sevgiliyse (belgeselde aslana av olan zebraya, mango'da çok beğendiği elbisenin uygun bedenini bulamaması gibi) pek tınlanmaz.
ancak yıllardır süren ilişkinizde en fazla iki defa ağladığını görmüşseniz, fena koyar. bir de o ağlatan hödük sizseniz, aman diyim.
ağlamaya başlamaktır.
onun gözyaşlarıyla içinizden parçaların kopup gittiği andır. kızarmış gözleriyle yüzünüze bakar belkide bir şey söylemez ama bakışları her şeyi anlatır. içinden nelerin geçtiğini anlamaya çalışmak ve ağlamasına neden olan sebepleri ortadan kaldırmak en iyisidir.
(bkz: sevdigine kiyamamak)
sevgili kız ise eğer :

bilindiği üzere çoğu kız arkadaşlarımız ota boka ağlayan cinstendir. istisnalardan birine sahipseniz iş başka tabi. ağlatmayın efendim hele ki sizi seviyorsa ağlatmak yerine en güzel gülüşleri bağışlayın dudaklarına. unutmayın ki genelleme yapmak saçmadır. her kadının ağladığını unutmayın ama bazılarının gözyaşları sadece içine akar bilin.

sevgili erkek ise :

erkeklerin de kolay ağlayabilenini gördüm ben. o yüzden erkekler ağlamaz lafına hiç mi hiç inandıramazsınız beni sevgili erkek sözlük yazarları ahalisi. yine genelleme yapmamak gerekir tabi. her erkek ağlar ama sadece bazılarının yaşları dışarı akar. hatta çok azının ama akar yani. o değil de ağlayan erkek görmeye dayanamıyorum ben yahu. bir erkeğin en masum olduğu an bence. bütün erkeklik kompleksini bir yere atıp kedi gibi mayıştığını görmek çok ten yakıcı.

ben sevdiceğimin ağladığını hayal bile etmek istemiyorum, heleki benim yüzümden ağladığını. eğer öyle bir halt yersem biri beni pencereden atıp tutmasın. çünkü en az onun kadar yanar canım.

uzun lafın kısası üzmeyin efendim birbirinizi he üzen bir başkasıysa o zaman icabına bakın tabi.
ölünür. çok net !
ağlatan erkeğin eseri karşısında çoğunlukla mutsuz olmasıyla souçlanan eserini görmesidir. yinede ağlatır. erkekler uslanmaz. *
özdemir asaf güzel özetler:

-Belki ben ölsem sen ağlardın, ama sen ağlasan ben ölürdüm...