bugün

görsel

attığı iftiralarla koca bir toplumu iğrenç bir zan altında bırakan yazara karşı yönetimden istenen haklı talep.

Aslında bu konunun konuşulması, gündeme gelmesi veya insanlar arasında varlığının tartışılması bile mide bulandırıcı ve toplumsal değerlerin ayak altına alınmasıdır. Ancak yıllardan beri ortada dolaşan bu söylem direk olarak Alevileri hedef almak da ve toplumsal değerlerine zarar vermektedir.

Toplumu bölmek isteyen,kutuplara ayırmak suretiyle kin ve nefret yaratmak isteyenlerin ortaya attığı bu iftira toplum arasında yayılmış ve bazı kişiler tarafından olması mümkünmüş gibi anlatılması ve bunlara inanların olması müslümanlık anlayışına sığmamaktadır.

Alevileri tanımak isteyen kişilerin “… Mum söndü nedir? doğru mudur?” gibi sordukları sorular çok yanlıştır. Bir insanın mum söndü iftirasına inanması ne vicdana ne de insanlığa sığar. Aynı soruyu birisi size yöneltse ne hissederseniz? insanların empati kurarak, atılan iftiranın büyüklüğünü kestirmeleri gerekmektedir. insan sevmediği, hazmedemediği kişi ya da kişiler için “bu hapçıdır, bu kaçakcıdır, bu katildir, bu sapıktır” gibi iftiralar atabilir. Bu insan evladının mayasında olan vasıflardır. Buna inanmak ve inanmamak arasında ki seçim; müslümanlığın gereklerini benimsemiş veya müslümanlığı bir araç olarak kullanmak arasındaki bir seçimdir. Müslümanlığı benimsemiş bir insan gözüyle görmediği, kulağıyla duymadığı bir olayı olmuş gibi kabullenemez.

iffetli, habersiz, mümin kadınlara zina isnat edenler dünya ve ahirette lanetlenmişlerdir. Kendi dilleri, elleri ve ayakları, yapmış olduklarına şahidlik ettikleri gün onlar büyük azaba uğrayacaklardır. (Nur Suresi 23. ayet)

Mum Söndü iftirası!

Bu konuyu iki aşamalı inceleyebiliriz;

1.) Baskılar altında Cem ibadeti Yapmak

Aleviler’in , Cem ibadetlerinde, Cem meydanlarını aydınlatmak için mum yakar ve Cem’in bitiminde söndürürler idi. Bu nokta da dikkat edilmesi gereken asıl husus Aleviler’de kadın- erkek eşitliği olmasıdır. Bu nedenle ibadetler de kadın ve erkeklerin katılımları ile yapılmaktadır. Kadın ve erkeğin aynı ortamda ibadet yapmasını farklı konularda algılayarak farklı şekilde ifade edilmiştir.

Toplu ibadetlerin yasak olduğu dönemlerde Aleviler Cem Evlerine düzenenlen baskınlardan kurtulmak için ; akşam vakti ibadet ettiklerinde bir kaç kişiyi bakın ihtimaline karşı dışarıda bekletirlermiş. Baskın olması durumunda Cem Evin’e girerlermiş ve mumlar söndürülürmüş. Baskın için dolaşan görevliler evleri karanlık gördükleri için geri dönerlermiş. Ancak civar evlerde bulunan kötü niyetli insanlar bu ışık sönmesi olayını farklı yorumlamışlardır. “Bir deli kuyaya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış.” sözü bu konuyu özetler niteliktedir.

2.) Çerağ Uyarması

Çerağ : Işık , Nur anlamına gelmektedir. “Mum” ya da “meş’ale içinde kullanılır.” Erkan’da ruhun aydınlanması ve uyanıklığının bir sembolü olarak kullanılır.

Kur’an-ı Kerim’de bulunan Nur Suresi’nin 35. ayetin’de bulunan aşağıdaki ifadeye dayanılarak ”Çerağ uyandırılır” ve yine aynı simgesel gerekçelerle “Çerağ söndürülür” Çerağ’ın sönmesi aynı zamanda Cem töreninin bitmesini simgeler.

Allah, göklerin ve yerin nuru’dur. O’nun nuru, içinde misbah (lâmba) bulunan kandil (ışık saçan bir kaynak) gibidir. Misbah, sırça (cam) içindedir. Sırça (cam), inci gibi (parlayan) yıldız gibidir. Doğuda ve batıda bulunmayan mübarek bir ağacın yağından yakılır. Onun yağı, ona ateş değmese de kendi kendine ışık verir. Nur üzerine nurdur. Allah dilediğini nuruna hidayet eder (ulaştırır). Ve Allah, insanlara örnekler verir. Ve Allah, herşeyi en iyi bilendir. (Nur Suresi 35. Ayet)

Özellikle 16. yüzyıldan başlayarak Alevilere ”mum söndü” iftirasını yapanlar bu törenin gerçek anlamını bilmedikleri ve iftiralarına dayanak aradıkları içindir.

Ahlaklı yaşamayı kendisine hedef edinmiş “ Eline, Diline, Beline Sahip Ol” anlayışına sahip bir toplumun bahsedilen şekilde bir ahlaki sapkınlıklarının olmadığı gün gibi ortadadır.

Alevilik Hz. Muhammed ve Hz.Ali yolu olduğu için bizler de Atalarımızın bizlere bıraktığı sevgi, hoşgörü ve incinsen de incitme felsefesinden hareketle sabırla cevaplarımızı veriyoruz.

“Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz.” Lütfen bu gerçekleri öğrenerek toplumumuzda oluşan bilgi kirliliğinin ve iftiraların önüne geçelim. Bu noktada biz Alevilere çok iş düşüyor. Bizi en iyi biz anlatırız.

sevgili Uğur Aktaş a bu yazısından dolayı teşekkür ederiz.
(bkz: bir alevi nin feryadı)

O silik yese başkası çıkar.
sağa sola aynı giriyi kopyala yapıştır yapan yazarın başlattığı karalama kampanyası.

düşünce belirtmek ne zamandan beri suç oldu? sünnilere yahut şafilere söz söylense hiç biriniz yok ortada ama konu alevi olunca hemen saldırıya geçiyorsunuz?! Sizin bir kere tahammül gösterme direnciniz yok! kara mizah nedir bilmediğiniz için normal bu tepkilerde.

her zaman söylüyorum. samimi değilsiniz. hiçbir zamanda samimi olmadınız. sivas'ta katliam olacağını biliyordunuz gittiniz ısrarla olay çıkarttınız halk üstünüze yürüdü. maraş'ta olay çıkacağını biliyordunuz! ısrarla halkı tahrit ettiniz ki bende maraş'lıyım.

siz ne zaman samimi olursanız bende o zaman size karşı samimi olurum.
bir düşünceyi savunmak, bir düşünceye sahip olana küfür etmek ile koskoca toplumu anneleri çocukları ile ilişkiye kiriyor diye yaftalayıp çamur atmak ve bu zan altında bırakmak aynı şey değildir.

yobazsınız ve er yada geç bu yobazlığınızın cezasını canınızla ödeyeceksiniz inşallah.
(bkz: tomris hatun) adlı yazara bu görüntüyü aldığı için ve belgelediği için teşekkür ederim.

görsel
Saçma sapan kampanya.

Arkadaşlar gerekli açıklamaları çok güzel yapmıştır.

Toynağınızı öperim sizin, Toynağınızı *
yazılanı kesinlikle tasvip etmiyorum ama nedir bu linç kampanyası..
arkadaşım burada sadece sizin değerleriniz ezilmiyor, sizin değerlerinize hakaret edilmiyor.
empati kurup değerleri ezilen arkadaşlarımızı savunmayı denediniz mi hiç?
canınızı dişinize takmanıza da gerek yok ki buradaki gibi..
sadece herkes insan olsun yeter..
Espiri yaptım yok mizahı gibi kıvırma yöntemleri ile kendini aklamaya çalışan zat.

Yok sivasta neredeydiniz yok CHP hastayken şunlar oluyordu yok bilmem ne.

Ne zaman şu an olan bir olumsuzluk olsa geçmişe dönerek kıyas yapma.

Arkadaş ben o zaman yaşamıyordum , ben şimdi yaşıyorum ve şu an yaşanan her türlü olumsuzluğada tepki gösteririm.

Geçmişi öne sürerek şimdiyi aklamaya çalışmak sadece ve sadece ahmakların yapacağı bir şey.
Hazreti Muhammed'e (s. a. v.) dil uzatılanlar sözlükte barındırılırken kara mizah yapan arkadaşımız mı banlanacak. Mide bulantısı olsa bile kaldırmak zorundasın bu tür yazıları biz neler okuyoruz da gıkımız çıkmıyor.

Adalet isteyen yazarın beyanı. Adalet bir kişi için değil tüm sözlük için tecelli edecekse destekçisiyimdir.
Başka mevzular açılıp bu konunun üstü kapatılamaz . ayrıca bu sözlükte her türlü saygısızlığı tepki göstermişimdir bilen bilir.
ağız dolusu küfür edesim geliyor da susuyorum.

arkadaşın özel mesajına cevap vermedim diye beni düşman görüyor. ne yazarsan yaz cevap vermeyeceğim işte.
mum söndü iftirası nı atan şerefsiz zat.
(bkz: yaran olaylar)

diskolarda bile tek tabanca takılan ergenler burada babalarına saldırıyor! * neyse viski vodka çak oradan bi tekilla * çatın bakalım çatında çatlayın *

her zamanki gibi bu günde iyiyiz, yine zirveyiz *
Tabi tabi
siz kimi isterseniz o silik yesin amk.
imkân olsa seni dünyadan silmek gerekir ya imkân yok işte.
Silik olması yetmez kovuldukça geri geliyor komple ölsün.