bugün

örneğin , bir paranın maliyeti kağıt ,matbaa , mürekkep masrafları ile birlikte 0,25 kuruştur. ancak o paranın üzerinde 100 tl yazmaktadır.

yani 0,25 kuruş maliyetli bir kağit birden 100 tl değirini almıştır. 100 tl ile 0,25 kuruş arasındaki farka senyoraj geliri denilmektedir.

en temel iktisat bilgilerinden birini öğrenememiş mezundur.
boşa okumuş iktisat mezunudur. ne iş olsa yaparımcıdır. üniversite okumuş olmak için okumuş adamdır. (maalesef bizim bölümün hemen hemen hepsi bu tanıma girer.)
en temel bilgiyi bilmeyen şaşırmış, sapıtmış iktisat mezunudur. *
bölüm dışı ekonomi dersi görmüş herkesin bildiği bir terimi bilmeyendir. Gerçek kurum ve kişilerle ilişkisi olmayıp tamamen hayal ürünü olandır. Kurmacadır.
Meksika'nin guerto meydanında, (hani bilirsiniz, heykelden aşşa salininca sağdaki büyük alan) kadın saticilari vardır. Sanki bir festivalde stand açmış esnaf edasinda, sırayla dizilmis, mesleklerini icra ederler.
-"senyora 400peso, senyorita 800peso!!" şeklinde bağırtılar, müşteri kapmalar yasanir her akşam. Parayı bunlar toplar, sabahinda kadınlara payını öderler. Senyoraj, bir bakıma senyora/senyorita hakkidir. Senyoraj geliri ise işçiye hakkı ödedikten ve maliyet düşüldükten sonra kalan paydır.

Senyoraj gelirini bilmeyen iktisat Mezunu ise, zavallı cahil bir arkadaştır.
(bkz: oha)

bir cacık olamamasının yanı sıra iktisatçıların itibarını da yerle bir etmektedir. pis kaka insanlar sizi!!!**
SADECE mezundur o kişi.
bankada güvenliktir.
kimya mezunu olup, hidroklorik asit formülünü bilmeyen veya sülfürik asit'e hala sülfirik asit diyen kimyager gibidir. aynı kimyagerin laboratuvar'a, labratuar demesi de ihtimaller dahilindedir. sonuç olarak her iki örnekteki kişi de maldır, net.
işi yaramaz başlıklarımı upluyorum, çünkü akepe ekonomisi çok iyi...

(bkz: başlık uplama uzmanı rosava)
bir doktor olarak bunu ben bile biliyorsam yuh olsun ona. Gerci kamu yonetini ogrencilerinin marx komunizm hegel idealizm diye kopya hazirladigini gordugum icin sasıramıyorum.
iktisatın temel terimlerini bilmesi gereken kişidir.