bugün

Şu sözü küçük çocuklara söylemeyin. Çünkü atalarını portakal ağacı zannediyorlar. Zaten kendilerini leyleklerin getirmediğini anlayan çocuklar da ergenliğe direkt geçiş yapıyor. Leylekle portakalla çocukların aklını fazla bulandırmayın ya!1!1
Biz yazardık.
sokakta çocuklar arasında kullanılan diğer kavramlara bakarsak, daha yaratıcı bir şey.
bu lafın bana hatırlattığı şeyler de var. ben küçükken muhallebi çocuğu idim. bu sözü duyduğuma aklımdan geçenler şöyle şeyler olurdu:
bu adam şimdi bilimsel ve akıllıca görünen bir şey söyledi, kendisini yüksek bir yere koydu ve öyle davranıyor. aslında saçma söylediği şey ama. saçma ama, ne demek sen portakalda vitaminken? proteinle oluyo insan.
şimdi o zamanki dilim böyle değil, dolayısıyla düşünceler aynen böyle geçmiyordu aklımdan ama konu buydu. bağırmak istiyordum. "saçma konuşuyorsun, boşu boşuna kendini yüksek görüyorsun. öyle olmaz o, böyle olur..."deyip o lafı söyleyenin bütün egosunu yıkmak istiyordum*
ama bağıramıyordum. dedim ya, muhallebi çocuğuydum. öyle kenarda biraz kalakalıp, ne yapıyorsam devam ediyordum.
yok yok, artık o kadar değilim...
(bkz: sen kisa donla gezerken)
hayatta bolca görmüs geçirmis tecrübeli bünyenin genç ve deneyimsiz bünyeye ayar veya ögüt vermek için kullandigi giris repligi.
(bkz: suç sende değil o ağacı oraya dikende)
(bkz: sen topa agu derken)
(bkz: malt)
(bkz: portakal)
(bkz: sen babanın belindeyken)
(bkz: senin koyun gütmüşlüğün kadar) * *
c vitamininin sperm üretimini arttırdığını bilen bir insanın karşısındakini aşağılama sözü.
(bkz: fazla yapanın en iyi bildiğine inanan zihniyetler)
biyoloji öğretmenlerinin üreme konusunda yararlandıkları hoş bir söz.
''sen kerhanenin yolunu bilmezken biz cenabet geziyorduk'' özdeyişinin değişik bir versiyonudur.
(bkz: sen portakalda vitaminken ben tiroit bezinin salgıladığı enzimde koenzim idim)
giderek geriye giden bir deyim oldu.
"sen daha ananın karnındayken"---"sen babanın taşaklarındayken"---"sen portakalda vitaminken"
(bkz: sen giderken biz geliyorduk)
(bkz: sen ekmeğe mama derken biz fırında ekmek pişiriyorduk)
ah be abisi diye baslayan soz obegi.
verdiği anlam itibariyle kullanılabilinen en tatlı söz öbeğidir..
(bkz: C vitamini) *
(bkz: sen spermler arasından birinci gelmeye çalışırken biz sperm torbalarımızı boşaltıyorduk)
biz bu işleri yapıyorduk diye devam eden cümle başlangıcı olarak kullanılan kalıp.