mustafa hakkında herşey filminde şerif sezer in filmde sık sık tekrarladığı iyi niyet elçisi atasözümüz...
bir halk deyişi. çoğu insan mustafa hakkında herşey filiminden öğrenmiştir.
sürekli kullanımı bir süre sonra sinirleri gerer ve genellemenin tersine kavga nedeni haline gelir.
-rıfat sen beni tatmin edemiyosun ben bundan sonra necdete vericem...
+sen bilirsin...
eğer kararsız bir ortamsa ve bir taraf sen bilirsin diyorsa, karşı tarafta bunun üzerine sen bilirsin diyorsa anlaşmazlık sonucu ilk önce sinirler gerilir ve daha sonra kavga etmek için aşamalar gelişmesi durumudur.
-bana bak hanım senin ağzını burnunu kırarım.

+sen bilirsin bey.

-ulan sen bilirsin diyince zevki çıkmaz ki etmiom kavga a.q.
- 10 milyar borcun varmış. patron gönderdi bizi. vermezse gotünden kan alın diye de tembihledi iyice. 32 dişini eline verin piçin dedi. demir sopayla bacaklarını kırın dedi..
+ abi, yok param. sen bilirsin.
- hadi ya. kitledin sen beni şimdi sen bilirsin diyerek. neyse, yarın görüşürüz.
(kız)-hadi yemek yiyelim.
(erkek)-sen bilirsin canım.
(kız)-tabiki ben bilirim.yok bir de sen mi bilecektin...
ve ukala üstü ilişkide erkek çeker gider.kız ukalalığıyla kalır...ama hala haklı olduğunu savunur..
kesinlikle yanlış olduğunu düşündüğüm tez. ( kavga etme potansiyeli yüksek insanlar için.)
evet kavga olmaz ama tüm ipleri koparıcı niteliğe sahiptir.
kavga olmaz ama sürekli sen bilirsin diyerek biriyle bir ömür çekilmez. sırf kavga çıkmasın diye kişiliğinden ödün verirsen ipin ucunu kaçırırsın bir yerde ve bir daha yakalayamazsın.