bugün

görsel
Tip ya...
yok ya selamına karşılık vermek lazımdır. ha cuıma mesajı ayrıdır. ona cevep vermiyorum ben mesela. ama sadece selamsa veririm .
Sessizlik, Pek bir anlam ifade etmeyebilir. Ben bir süredir "Ne mutlu Türküm diyene" diyorum. Evet en mutlu olduğum, kendi kimliğimle olduğum anlardan biri oluyor. Saklamıyorum mutlu oluyorum. Hem de çok. Ne mutlu Türk'Üm diyene!

(bkz: selamunaleyküm diyene ne mutlu türküm diyene demek)
Yaz dostum, selam almayana yiğit denir mi? Barış Manço. Ne yapsın adam selamın hellomu desin. Selamlaşmak medeni bir davranıştır asıl selamlaşmamak yobazlıktır. Birisi merhaba der diğeri başını sallar, kültürüne, dinine göre nasıl alıştı ise o şekilde selamlar.
insanlar birbirine selam verirken inandığı dini karşıdakinin gözüne gözüne sokmak zorunda değil.
ben "aleyküm selam" diye cevap veriyorum ama ben kendisine "yüce isa seni kutsasın" desem (hıristiyan değilim) nasıl tepki verir siz düşünün.

örneğin "merhaba" diye bir kelime var, yine kökeni arapça ama herhangi bir dini öge barındırmıyor, tertemiz, bunu neden kullanmıyorlar anlamış değilim.

bir ortama girip "merhaba" dediğim zaman genelde "aleyküm selam" diye karşılık vererek beni bozmaya çalışıyorlar sanki "ateist selamı" vermişim gibi.
yobaz olduğunuzu gösterir.
sonra da diyorsunuz ki bize din düşmanı demeyin. sizin ne namaz ne dinle ne ezanla hiçbiriyle uzaktan yakından alakanız yok. tabi din konusunda hoşgörülü olanlarınız müstesna.
şehirleşme taviz vererek, tahammül göstererek olur.

tahammülsüzlük ve herkes bana benzesin kafası cehalet ve köylülük alametidir.

modernleşme, şehirleşme ile olur.

yani burada geride olan, geri kalan sizsiniz maalesef.
"merhaba" dediginizde "aleykum selam" diyenleri ne yapacagiz.
riyakarlik diz boyu yine.
bu arada dogrusu "es selamu aleykum" ve "aleykum es selam" dir.
ben "merhaba" cilardanim.
merhaba dediğimizde Aleykümselam diyen yobaza karşı haklı sessizliktir.
(bkz: siktir deli)