Savaş kaybeden ülkelerin yazıları, dilleri ve kültürleri değiştirilir ki savaşı kazanan ülke tahribatı ve ileride kendine bağlılıklarını tam uyumu için. Türkiye de tam tersi hem savaş kazanıp hem yazısı,dili , kültürü değişmiş ayrıca tarihi tahrip bir ülkeyiz. Başka yoktur örneği galiba.
yobaz, şakirt damgası yiyecek yazar tespitidir.
Atiye(geleceğe) doğru iyi bir zıplama yapmak gerekiyorsa önce güç alınabilecek iyi bir zemin lazımdır. Bu zeminde tarihimizdir. yahya kemal beyatlı
kültürümüz çok eskiymiş de değiştirip daha medeni yapmışlar güyya. ecdadımızı unutturmaya çalışmışlar kendilerini ön plana çıkarmak için. her şeyi geçtim ezanı niye türkçeleştirdin be hayvan. ne istedin bu milletin dininden inancından.
sanki türklerin ilk dili arapçaydı... o dönemde de savaş kazanıldığı halde dil değiştirilmiştir. şakirtliğin bile bir adabı olmalı bence.
yıllarca dayatılan arapçayı kullanıp asimile olmak yerine kendi öz türkçesini seçmişlerdir. evet harfler latindir hatta atatürk buna başta kaşı çıkmaktadır lakin islamiyet öncesi türk alfabelerinin bazı harflerinin çıkarılamaması vb. çeşitli sorunlar nedeniyle latin harflerine geçmişlerdir. atatürkün fikir babası ziya gökalp idi. yani atatürk turancıydı bir bakıma fakat sırtını doğuya dayadığı gibi batının iyi yanlarını almasını bilmiştir.

edit: arapçayı dayatıp taşrayı cahil bırakanlardan daha hayvan olamaz kimse.

edit 2: benim dinimi, ezanımı kendi anadilimde öğrenmek,dinlemek en büyük hakkım diye düşünüyorum. neticede cahile arapça tuvalet temizlemenin 10 kuralı diye bir kağıt okutsan ve bunu hadis diye yuttursan onu okuduktan sonra ferahladım diyecek insanlar vardır bu memlekette.
(bkz: işte bunlar hep illüminati)
"Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi. Uzun yıllar devlet eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti.(uzun süren harblerden dolayı 'A.B'. ) ; vermiş olsaydı şüphesiz ki daha yüksek olurdu. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-islam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı.(...) Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik.(...)
Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı."

Konu Tamamen Kitaptan Alıntıdır : inönü,Hatıralar Cilt II Sayfa 223
yobazlık ve gericilik ikileminin ideolojik olarak harmanlaşmış halidir.

ey ulu önder gazi mustafa kemal! keşke sen de sözde o dinciler gibi ingiliz, amerikani fransız uşağı olmayı uygun görseydin; milli, manevi değerlerimizi yok saysaydın, en büyük hazinem dediğin türklüğü unutup alacağın maaşla hayatını zevk ve sefa içinde devam ettirmeye niyetlenseydin de bu beyinsizler ingilizce konuşup, kiliselerde vaftiz edilseler, ürettiği her şeyi elinden ayağından çalınarak talan edilseydi.

neymiş efendim dili değişmiş, bik bik bik.

türk ırkının en eski diline dönelim o zaman. oturup hepimiz orhun yazıtlarını rahat rahat okuyabilelim, gök tengri inancına bırakalım kendimizi yeniden. yer mi?
bir gecede cahil bırakılan halk.
arap alfabesi zeki insan işi ve bir sanat işi gibidir.
müslümanlığı tanıdığında da bütün kültürü değişmiş olan millettir özüne dönmek için atılım yapmıştır ama andavallılar anlamaz. savaş da değişen ise kendisine ait olmayan kültürdür.
rusya dediğiniz millet, bizim harf devriminden önce latin harflerini kullanıyordu. biz latine geçince onlar kirile geçti. araştırabilirsiniz. şakirtler tarihi yalancısınız lan.

japonya, fransa vs. vs. tıpkı türkler gibi bir millettir. fakat türkler kendi öz alfabesi yerine arapçayı kullanmıştır. bu asimilasyonun daniskasıdır. fakat cumhuriyet devriminden sonra bir gecede buna son verilmiştir. ayrıca halk bir gecede cahil bırakıldı deniyor. okuma yazma bilmeyen bir kitle nasıl bir gecede cahil bırakılıyor ?
okuma yazmayan bir kitlenin sebebi ağır bir savaş dönemidir. benim köyümde büyük dedelerim hepsi istanbulda medrese eğitimi almış sonra bir gecede cahil kalmışlar. müderrisler cahil kalmış.
http://www.youtube.com/watch?v=F_8EXEssiAo
savaşı kazanmaktan ziyade, kazanmasına müsaade edilen türkiye dersek işin rengi netleşir. geçmişinde 200 yıllık sömürgecilik birikimi olan ingiltere, böyle kritik bir yerde işleri şansa bırakmayacaktı herhalde?

bu arada osmanlıcayı arapça zanneden cahiller hala var mıymış 2013 yılında diye de merak ettirendir.
savaş kazanıp toprak kaybeden türkiye den daha ilginç değildir. hele hele yeni bir devlet kurup osmanlıyı tamamen dağattığını söyledikten sonra osmanlı nın borçları beni bağlamaz diyemeyen türkiye yanında esamesi okunmaz.
bu sadece türkiye için geçerli olmayan bir durumdur. tarihte bir çok devlet, zamanla deformasyona uğramıştır, uğramayada devam etmektedir.