bugün

Gürültü kirliliğini trafikten eksik etmeyen maganda.
hakaret edilesidir.
arabadan inilip dövülmesi gereken tiplerdir.
kafadaki arabanın öküz sürücüsü trafik ışığını takip etmediğinden ve o sırada ya cep telefonu ile konuştuğundan ya da radyoyu kurcaladığından yeşil yandığı halde hareket etmediği için bu öküzlere peşinen tepki veren öküzdür.

Evet aslında ikisi de öküzdür.

Trafikteki öküz türlerini şöyle sıralayabiliriz :

- Yeşil yandığı halde hala bekleyen öküz.
- Sarı yanar yanmaz kornaya asılan öküz.
- Sinyal vermeden sağ şeritten sola dönüş yapmaya çalışan öküz oğlu öküz.
- 50 km hızla en sol şeritte pazar gezintisi yapan öküz, bu öküz tipi ikaz edildiği halde sağ ya da orta şeride geçmemekte ısrar eder.
- Yaya geçidine yaklaştığı halde yavaşlamayan, yaya geçidinden geçmeye çalışan yayaya öncelik tanımayan öküz oğlu öküz.
- Kırmızıda geçmeyi marifet sanan öküz.
- Kırmızıda bekleyene korna çalan öküz oğlu öküz.
- Kaldırıma park eden öküz.
- Yol ortasında araç bırakan öküz.
- Trafik levhalarını iplemeyen, kafasına göre araç süren öküz.
- Ve daha bir çok öküzlüğü yapan öküz.

Ne kadar tanıdık geliyor değil mi?

Hepimiz bu öküz türlerinden şikayetçiyiz. Peki neden var bu öküzler? Çünkü biz millet olarak kişi haklarına saygıyı bilmeyiz, kuralları iplemeyiz, kuralları çiğnemeyi marifet sayarız.

Neden böyleyiz? Çünkü, öncelikle aile içi eğitimimiz yok. Eğitim ailede başlar. Öküz ana babanın evladı da doğal olarak öküz olacaktır.

Peki sadece trafikte mi vardır bu öküzler? Hayır...

Hayatımızın her alanında bu tip öküzlere rastlarız.

Dünya üzerinde havaalanlarındaki en kalabalık vip salonları türkiye'deki havaalanlarındaymış. E tabi, öküzler sürü halinde geziyorlar da ondan.

Peki bu öküzlerden kurtulmanın bir yolu yok mu?

Bana göre iki yolu var...

Birincisi, bu öküzlerin görüldükleri yerde sorgusuz sualsiz vurulmaları. Bunun için bir tür öküz vatandaş itlaf timleri oluşturmak yeterli. Sarıda korna mı çalıyor? Sıkacaksın kafasına, neden korna çalıyorsun diye sormayacaksın bile, böylece zamanla bu öküzlerin nesli tükenecek, yepyeni,pırıl pırıl bir nesil ortaya çıkacaktır.

ikincisi, eğitim sistemini kökten değiştirmek, vatandaş olmanın ve toplum içerisinde yaşamanın bilincini anaokulundan başlayarak aşılamak ve bunu sıkı tutmak. Eğitim iyileştirilmeden bu iş düzelmez. Dü-zel-meeeez. Eğitim sadece okul değildir.

Almanya'da yaşayanlar ya da yaşamış olanlar bilir, benim zamanımda, ilkokul dördüncü sınıfa gelen her öğrenci trafik dersi görürdü, trafik polisi koca bir kamyon dolusu bisikletle gelir, belirli bir süre bütün gün bu konu işlenirdi. Okulun bahçesinde bir trafik eğitim alanı olurdu. Polis, mini trafik ışıkları ve levhalar koyar, burayı eğitim için düzenlerdi, sonra da herkes bir bisiklete biner ve polisin gözetiminde burada dolaşırdı. Bu sürecin sonunda sınav yapılır ve başarılı olanlara bisiklet ehliyeti verilirdi, dışarıda ehliyetsiz bisiklet kullandırılmazdı.

Düşünsenize bizdeki trafik polislerinin böyle eğitim verdiklerini. Sanırım çorba parası nasıl verilir, çevirmede nasıl davranılır onu öğretirler.

işte aradaki medeniyet farkı budur...
onun için vakit nakittir. yahut dabakhaneye bok yetiştirecektir. canını ve bilmediği canları acelesi yüzünden tehlikeye atan bencil zat-ı muhterem.
Ya refleksleri mükemmeldir ya tabakhanede çalışıyordur ya da sarıda geçilecek sanıyordur.
yapılması gerekenler:

ilk adım olarak emniyet kemerinizi çıkarınız.
aracınızın kontağını kapattıktan sonra araçtan ininiz.
koltuğunuzun altında acil durumlar için bulundurduğunuz demir sopayı aldıktan sonra arkadaki tipin aracına doğru olabildiğince yavaş ilerleyiniz.
diğer araçlardan seyircileriniz olacaktır. lütfen umursamayınız.
acele eden saygıdeğer arkadaşımıza acele etmesi için gerçekten önemli bir nedeni olup olmadığını sorduktan sonra aldığınız cevap negatif ise allah ne verdiyse artık.
afiyet olsun.
Sarı ışığın geç komutu olduğunu sanan tipik aceleci Türk insanı.
sarının yanması ile kornaya basılma süresi arasındaki zamana dikkat edilirse, ışık hızından daha hızlı reflekse sahip olduğu görülecektir ki üzerinde isviçreli bilim adamları araştırmalar yapmalı.
metropol kentlerde yaşayan kekanlar olarak tanımlanabilir. başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim;

bir cumartesi akşamı babamla amcamlardan dönmekteyizdir. saat gece 3,5 civarıdır. caddeler boş. arkamızdan da şahin marka araç seyir halindedir. ışıklara geldik durduk, şahin sağolsun arkadan bindirdi. ve çok tatmin edici bir bahanesi vardı:
+ ben ne bileyim bilader senin kırmızıda duracağını?

evet bomboş yol ak git neden durursun ışıkta?
arabayı yeni kullanmayı öğrenmiş bir insan için panikletici bir durumdur. zatı kişisi zaten daha yeni yeni trafiğe çıkmaya başlamıştır. birde hiçbir suçu olmadan kurallara uyduğu için arkadaki arabadan korna yemek ve acaba ne yaptım da kornayı çaldı diye düşündürmesine sebep olur.
arabadan inip kafasına haydarla vurulasıcagillerdendir.

bu şahıs; ki ben kendisine yavşak demeyi tercih edeceğim, muhtemelen otomatik vites araba kullanıyor ve her arabanın kendi arabası gibi olduğunu sanıyordur. bu yanılgıya düşünce, haliyle böyle öküzlükler yapıyor ve manuel vites kullanan sürücüleri sinir krizlerine gark ediyordur. paşaya kelle yetiştirir gibi 'zaart zaart' ne bu lan, ne bu? sıçtığımın öküzü.

tabii, bu gibi tiplerin; sarı ışık yanar yanmaz gaza basıp giden amca oğulları da vardır ki, onlar daha da akıllara zarar.
saygıdeğer annesini hiç düşünmeyen trafik magandasıdır.
zamanlamasına hayran kaldığım masterdır.
yeşil yandıktan sonra da hareket edilmeyerek arkada kudurtulması gereken tipitiptir.
adana'da bolca bulunan tiptir.
görsel
beddua edilesi insanlardır kendileri. baş ağrısı yapar, hayattan bezdirirler. iki saniye daha bekleyemezler. dokuz ay nasıl geçti bilader diye sorulası kişiliklerdir ayrıca.
genellikle taksici, minibüsçü ya da servisçi olduğunu düşündüğüm trafikten bunalmış beklemeye sabrı olmayan sürücülerdir.
Aptalca geçirdiği zamanların farkında olmadan 1 saniye için kornaya asılıp ses kirliliği yaratan ahmak tiplerdir.
Yeşil yanıp haraket etmeyen araçlara çalmazlar sarıda duranlara korna çalarlar.
işimiz gücümüz var oğlum senin keyfini mi bekleyecez? Derler.
arabanın camını açıp la pezevenk diye bağırmak için ideal şöför.
frene basmama sebep olan lavuk türü. her kornada daha da yavaşlarım. yapılacak en iyi şey bu bence.
ıslak meşe odunuyla dövülmesi gereken bencil barzo topluluğudur.
Hergun karsilastigim orospu cocugudur.
refleksleri güçlü orospuçocuğudur.