bugün

ben anlamıyorum arkadaş birisi bana bunu anlatsin. gönül işlerini geçtim. kul hata yapar eyvallah. da bu padişah ın annesi nasıl giyiniyor ki ben anlamadım. bu kadınlar dini konularda en azından o dönemde hassas değiller miydi biz yanliş mi biliyorduk neydi yani.
burada saraydan kasıt versace sarayı mıdır acaba? versace dan giyiniyorlardır heralde. atıyorum.
aşkı memnu dizisindeki köşke benzer bir yaşam biçimi olmadığı kesindi...
normal bi dizi ile dönem dizileri arasında fark vardir olmalıdır da. bi dönemi anlatiyosan o döneme göre hareket edilmesi gerejir. tabiki dizi karekterlerinde çelişkiler dizide ilginç hatalar olacaktir ama bahsedilen konu osmanlı devleti ve kanuni dönemi klasik dönem yani. neyse o anlatilsin ya da şimdiden başlayın okullarda doğrusunu anlatin demeliyiz. sinir olunur böyle dizilere kendi adıma.
spartacus dizisinde saray kadınlarını geçtim normal halkın giyim tarzında göğüsler fora ediliyorsa şayet; saraydaki kadınların giyinmesine gerek görülmemesini gayet hoş karşılamaktayımdır.
saray kadınları ; üstünde ipek bir kıyafet, yalnız çok dekolteli değil ve başında türbanı andıran bir şal vardır. topkapı müzesinde gösterildiği gibi.
istedikleri gibi giyinirler. her yerlerini de açabilir. keza haremden dışarı çıkmaları yasaktır zaten. valide sultanda dahildir buna. sadece padişah görür onları. yada veliaht oğulları. yani yeniçerilerin karşısında gezme gibi bi durumları yok.din konusunda ise zaten çoğu gayrimüslim. ne bekliyorsun çarşafla gezmesini mi?
edit: merak edenler aşiyan müzesine gidip tablolardan nasıl giyindiklerini görebilir.
hz. ali banyonuz genişse bile altınıza bi şey alarak duş almanız daha hoş olacaktır diye rivayet etmiştir. giyinmenin mahremiyetin görülüp görülmemesi onun görmesi bunun görmesi olmaz arkadaşlar. bunu ben söylemiyorum dinimiz söylüyor. yani evde tek başımayım diye çiplak gezmek doğru değildir. tamam kimse görmüyor ama kişi yanındaki onlarca melek ile hareket etmektedir. melekleri çağiran ve gelmelerini engelleyen hareketlerde olduğuna göre böyle davranmalatı mümkün değildir. diğer konuya gelince gayri müslim değildir onlar. bir müslüman kadının gayri müslim ile evlenmesi yasaktır dinen ama bir müslüman erkeğin gayri müslim bi kadın ile evlenip onu müslüman yapması halinde evlenmesi mümkündür. o yüzden müslümanlığın gereklerini yerine getirmeleri gerekir.