bugün

bir şey değiştirmez. samimiyeti dinle, mezheple belirlemek de ne demek oluyorsa... ne yani sünni olsa olacaktı da alevi olunca mı olmadı?
gayet normal bir olaydır. hepimiz kardeşiz dimi ama. insanların arkadaşlarını dinine göre seçmesi asıl saçmalıktır.
(bkz: insan sanılan yazarların hayvan bile çıkmaması)
ee mk zaten adamın alevi oldugunu öğrendikten sonra arkadaşlığını bitirecek kadar keskinsen zaten samimi olacak düzeye gelene kadar onun alevi oldugunu öğrenirsin.
(bkz: adam olsun yeter)
ateşi çıkanı gördüm de alevi çıkanı hiç görmedim, derhal hastahaneye yetiştirilmeli.

olum mal mısınız ya? alevi ise ne olmuş?
Insan olan için hiç bir sorun teşkil etmeyecek durumdur. uzun bir süre arkadaşlığımızı sürdürdük. evet şimdi ev arkadaşım hala sürdürüyoruz. mesele alevilikte, dinde imanda, ırkda, ideolojide değil. karşılıklı saygı ve insanlık çerçevesinde olduktan sonra arkadaslık icin hicbiri olumsuz birşey değil.
Hiç bir şeyi değiştirmeyecektir, bilakis:

- aaa alevi misin? Ya anlatsana biraz?

Diye karşılıklı bilgi alışverişi yapılmasına neden olur. yeni bir şeyler öğrenmenizi ayrıca aleviler hakkında yanlış bilinenlerin doğrusunu birinci ağızdan duymanızı sağlar.
samimi olunan arkadaşın orospuçocuğu çıkmasından çok daha iyi olan durumdur.
(bkz: faşo)
insan formunda yaşayıpta salında şakirt olmaktan daha normal durumdur.
6 yil boyunca ayni tabaktan yedigim ayni bardaktan ictigim candostum dedigim insani hatirlatti bu baslik bana.
o ülkü ocaginin genclik kolu baskani milliyetci ve sünni , bense alevi kültür merkezinin genclik kolu baskani, ne sagci ne solcu ,
politikayla ilgilenmeyen biri..ikimizde birbirimizin ne oldugunu biliyoruz.. buna ragmen pekte iyi anlasiyoruz,arkadas ara sira,
aleviler oruc bilmiyor,aleviler namaz nedir bilmiyor,aleviler kuran okumuyor gibi söylemlerde bulunsada,münakasa etmek yerine herzaman
susmayi sectim.oysa baslardim halka namazimizi,muharrem orucumuzu,kuranin bizde arapca yerine,degislerimizle türkce okundugunu anlatmaya,
ama yapmadim.sustum.ben sustukca o daha sık bu tip konulari gündeme getirmekteydi.birgün ona sivas katliyamindan bahsettim,inkar etti...yine sustum..
bigün bi ise basladim,is arkadasim aleviymis,ülkücü arkadasimlada tanisiyolarmis uzaktan.. neyse bu arkadas benim yaslarimda,kanser annesine bakiyor,kardeslerini okutuyor babasi uzun yol söförü..zor bi hayati var anlayacaginiz...uzun lafin kisasi bi süre sonra is arkadasim kovuldu,ve buna cok üzüldüm ailesi icin,kücük kardesleri icin,kendi icin..candostum dedigim ülkücü arkadasimla konusurken,is arkadasimin kovuldugunu anlattim,tepkisi " iyi olmus aleviydi zaten" oldu..
dayanamadim,yine hosgörülü bi sekilde,neden öyle düsündügünü sordum ,bende aleviyim ve sen bunu biliyorsun dedim.senin bu icindeki nasil bir kin nasil bir nefret dedim..busefer sen iki gundur tanidigin bi insanimi koruyorsun bana diye yine üste cikmaya calisti.onun yaptigini yapip kin beslemektense,uygarca konusmaya calistim,
"yazik degilmi ona bak kanser annesine bakiyor,kardeslerini okutuyo,kim olursa olsun böyle düsünmen cok yanlis,yarin seninde basina ayni sey gelse,biri sana böyle dese hosuna gidermi?" diye sordum... ama maalesef,bazi kalpler mühürlenmisse ne söylersen söyle faydasi olmaz... bi süre sonra candostum dedigin insanda maziide kalir,yasanan güzel günlerde..
arkadasin alevi cikmasi güzeldir,alevi arkadas hosgörülüdür..Merhametlidir..
(bkz: olabilir)
el omuza atılıri, arkadaşa bir çay ısmarlanır.
o değil de yavşak çıkması berbat bir şeydir.
sadece bir anlık şaşkınlık sonrası eski normal arkadaşlığa devam edilir. o şaşkınlık da arada hiç fark olmadığını anlamaktan kaynaklanır.
candır, insanın daha da bir kanı ısınır, beraber mahzuni'den türküler söylenir.

not: alevi değilim ama alevi türkülerine aşığım. alevileri de yaşadıkları tüm kıyımları düşündükçe ayrıca çok seviyorum.
bu ne lan bunun gibi oldu;

--spoiler--
bakkaldan alınan yumurtanın cibili çıkması
--spoiler--

bir çocuk ilahisi vardır;

alevi de insan sünni de insan kardeş değil midir ayrım yapanlar?
adam gibi adamdır.
başlık açmayacaksa sorun yoktur. gayette normaldir.
tabuları harekete geçirendir. ancak zeka tabuları aşmaya çok yardımcı olacaktır.
bu tarz sorular soran kişinin anlamayacağı ve yine sözlükte bu tarz konular açmasına sebep olan şeydir.
samimi olunduğuna göre ne çıkarsa çıksın birşey farketmeyecektir.
yaşanan bu dramanın sonucu dinsel tartışmadır ama varılan nokta her zaman başlangıç noktasıdır.
(bkz: samimi olunan arkadaşın yezid in torunu çıkması)
ne var yani tüm sunnilerin mükemmel olmadığı da bir gerçek tüm alevilerin de insanı insan olduğu için değerlendirmek ve sevmek gerekiyor zira ben de aleviym.
sana katılıyorum aynen öle insanlara insan olduu için değer vermek gerekir.