bugün

eşya koymak için değil, dantel örtüleri sergilemek için yapılmış, en iğrenç ve yer kaplayıcı şeydir. Paranızı böyle şeylere harcamayın allah aşkına.
son derece dogru bir yargidir... salonda neden vitrin olur ve icindekiler sergilenir bilinmez..bir donemin moda dekorasyon stilidir 76-92 yillari arasi altin cagini yasamis bir akimdir...
benimde şurdan aldığım kullanmadığım,yada sadece özel günlerde kullandığım şeylerin içinde bulunduğu yerdir der insanlar..gereksizdir ama ev hanımlarının çoğuna bunu anlatamazsın,içindekiler bir dönem gelcek tarıhe meydan okucak şeklide alsada hâlâ kalkmaz o evin köşesinden....
(bkz: vitrindeki eşyaların anne için önemi)
evlenecekler için fazladan yapılacak ortalama 2500 TL harcamadır. Hiç lüzümü yoktur. Angaryadır.kahrolsundur.
duvarlardan birini kapatmak için yapılmış bir dekordur aslında. salonunda nereye baksanız duvar görmek istemezsiniz herhalde. *
toz alırken başa bela olacak nesnelerin toplandığı bok yere salonu küçülten saçma gösteriş panosudur. eski kafa ev kadınlarının "bak komşu benim kristallerim ne kadar çok" gibisinden zırvalar için kullandıkları bir çeşit çingenelik platformudur.
annelerin hayatlarında bir kere bile kullanmadıkları bardak, tabak, çanakların eskimeye yüz tuttuğu yerler bütünü.
biz bu gereksizliği 1990'lı yılların sonuna doğru fark edip kaldırıp attık efenim kendisini... Eşyalarla duygusal bağ kurmaya gerek yoktur, madem gereksiz atın gitsin efenim.
gelde annelere anlat.
icine hic kullanilmayan canim guzel bardaklarin guzel bir sekilde dizildigi yer. Ne olacak yani bir gün bir ordaki bir bardakla çay içsek.
Bizdeki güzel duruyor lan gereksiz değil bence.
salonda tv sehpasına altına dizilen kahve fincanlarını akıllara getirmiştir.

ne iğrenç günlerdi be!

her bayram temizliğinde annem onları bana yıkatırdı da çıldırırdım.
o vitrin sil sil bitmezdi.

hep sorardım ''anne bu tabakları kullanmayacaksak neden burada'' diye,

akabinde ''sus kız işime karışma benim'' derdi

tatava yapma sil temizle geç modundaydım hep.

neyse ki kendi evim varda öyle derdim yok amk!
bizdeki maşallah çok uzun köşeli olanlardandı.
7-8 parçası vardı her taşınmamızda bir parçası eksilmiş.
şimdilerde 4 parça kalmışlar ama annem hala atmıyor.
hem gereksizdi hem de sürekli tozu alınacak yüzey oluştururdu sana.
bu yüzden kendi evime almadım, yokluğunu da hissetmedim hiç.
mutfakta kullanılmayıp vitrinde sergilenen yemek takımları, fincan setleri. bunun kadar anlamsız şeyler görmüyorum gittiğim yerde. lan sen vitrinde saklamaya mı alıyorsun karaca 385 parça yemek takımını. kullansana işte.*
Asla kabul etmeyeceğim önerme!

O şarap kadehleri olsun, fincan takımları, şerbetlikler falan her temizlikte çıkarılır, yıkanır, vitrinin silinmekten camları parlar, sonra o çıkan takımlar eski yerlerine gelecek şekilde dizilir.

Mühim iş!

Salonda varlık amacı evin küçük kızına işkence niyetine varedilen bir mobilyadan bahsediyoruz yahu ne demek gereksiz!
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar