bugün

nedir sahte psikolog her alanda oldugu gibi benim guzel halkimin ben bunu yaparim ya nedir ki anlat ayse kocan seni mi dövüyor kiz bak ne yap biliyor musun bizim fatma da yasamisti bunu yapti.... minvalinde sokak aralarında iliskilerinin kritigini yapan teyzelerimizin tavsiye verme cesaretine sahip sozde yigitlerimizin kolaymis ben yaparim la bunu diyip egitim yok lisans diplomasi yok ama televizyon kanallarinda pandemi surecine dair psikolojik yorumlar mi dersiniz, kendi klinigini acmis danisan mi goruyor dersiniz hakki yoktur ki psikolog da yazamaz ilaç yazani mi dersiniz bunlari yapan kisilerdir.

ki bunlar son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkarak bizi sasirtmaya devam etmekte olan kisilerdir.

hayretler icersinde okuyorum bu kisileri oyle savunankisiler var ki yazdıkları seyleri. son zamanlarda dunya genelinde olan olaylari görüyoruz hepimiz. hele ki oandemi döneminde yasanan ve ilerisinde de devam edebilecek psikolojik sorunlarin konusulmasi gerek gundemde ve bu da basında fazlasiyla yer buluyor. ulkemizin o cok degerli kanallari da gidip nerede sahte psikolog nerede diplomasi olmayan cogu buranin da ekmegini ben yerim he tayfadan olusan kisileri ekrana getirip psikoloji uzerine demecler verdiriyor. daha sonra bu alanin egitimini almis atanmis atanmamis calisan calisamayan gercek diploma sahibi kisiler bu konuda konusunca onlari linc ettiriyorlar hatta mahkemeye vermeye kadar goturuyorlar. ya hu senin diploman yok yapamazsin.

benim annem de insanlari dinliyor yardim etmeyi de seviyor babam demiyor ki yav hanim bizim para cok gel biz sana merkezde bir klinik acalim sen de insanlari dinle ha olur mu demiyor. olacak sey degil gercekten. hicbiriniz kanser oldugunuzda ameliyati diplomasi olmayan bir doktora yaptirmazsiniz degil mi fellik fellik en iyi doktoru ararsiniz öleceğim bir care olsun diye. ama burada gelmis bircok kisi can manay zimbirik karakterini olusturmus kisiyi savunuyor. ama ben egitimlerine girtim cok iyi biri falan filan. kardesim kadin bu isin egitimini almamis gostermelik seyler sunuyor. nasil boyle savunabilirsiniz.

gerci ulkede ne dogru ki bu alanda bir duzgunluk bekliyoruz fakat bu boyle diye de buna goz yumamayiz hic kimse yummamali. yarin obur gun eminim ki biriniz boyle diplomasiz birine danisan olarak gitseniz ve neticesinde sizin paranizi alip sizi de olacaginiz tedaviden ederlerse ancak o zaman ses cikarirsiniz. bu belki su an size yapilmamis olabilir fakat bir yerlerde baskalarina yapiliyor. bunu savunmanin cümlesi ama ben o a kisini b kisini taniyorum cok iyi biri o olamaz bu cumle olamaz.

madem iyi biri yapmasi gerekenin 4 yillik lisans egitimi almasi gerektiğini bilmek olurdu. cunku insan sagligiyla bir yerde oynuyor. her isin bir hukuku var diyoruz degil mi? neden sonra usulsuzluk yapip bunu da savunuyoruz, ayip. her kim yaparsa yapsin bunu boyle demeniz gerekir.

iyi bir dinleyici olabilir, icgorusu yuksek bir insan olabilir, insanlara yardim etmeyi seviyor, arastirmaci ruhlu, cozum odakli bir insan olabilir malesef gunumuz eğitim sistemi de harikulade olmadigi icin bu ozelliklerden yoksun kisiler de yanlis meslek secip psikolog olma yolunda ilerliyorlar ve sonunda bazen yetkin olmayan psikologlar ortaya cikiyor olabilir ama merak etmeyin oyle olan da gidip doktorum ben ya diye ameliyathaneye dalmiyor. ve sizler de size yardim edemeyen, alaninda yetkinligine güvenmediğiniz fayda goremediginiz psikologlar ile terapiyi devam ettirmeyebilir ki psikolog da cogu zaman hemen hemen her zamandan bahsediyorum gercek psikologlar eger size fayda saglamayacagini dusunuyorsa sizleri baska terapistlere yonlendiriyor ya da bunu tavsiye ediyorlar.

birinin sizi dinledigini iyi anladigini dusunuyorsaniz dertlesmek icin gidip konusabilir icinizi dokebilirsiniz fakat bu su demek degildir o kisi ekranlardan hakki olmadigi halde psikoloji uzerine konusabilir ve kitleleri etkileyebilir. bizim ulkemiz gibi suleyman cakira cenaze namazi kildiracak kadar dizilerden, televizyon yayinlarindan etkilenen bir ulkede oyle isinin gercekten hakkini veren gercekten diploma sahibi kisiler haric kisilere mikrofon tutulursa bazi seylerin korkunc olabilecegini lutfen idrak edelim.

eger bu is boyle kolay oluyorsa ben de bu pandemi surecinde fazlasiyla maske uzerine efendim ne soyleyeyeyim asi çalışmaları hastaligin yayılımı ve surec uzerine cok tartisma dinledim. mehmet ceylan, ates kara gibi benim cok degerli diger degerli bilim kurulu uyelerinin her programlarini kacirmadan takip ettim yarin ben de ekibe katilayim kanallarda konusayim hasta falan goreyim ananizi babanizi tedavi edeyim nasil fikir kabul ediyor musunuz bunu?