bugün

iyi bir kanat oyuncusu olamayacağı kadar açık olan gerçektir. Bu adamdan yıllarca muz ortalar açması , topla dripling yapması beklendi.Oysa 10 senedir görüyoruz ki kısıtlı yetenekleri bunları yapmaya müsait değil. Halbuki bu kadar enerjik ve hırslı bir oyuncu önünde iyi pas yapan oyuncuların olduğu bir takımda harika bir ön libero olabilirdi. Özellikle gattuso örneğine dikkat çekmek istiyorum. Milan ın 2003 ve 2007 de şampiyonlar ligini kazandığı 2005 te finalde kaybettiği ve italya nın 2006 da dünya şampiyonu olduğu dönemde gattuso bu takımların banko oyuncusu idi ve çoğu kişi dünyanın en iyi ön liberosu olduğunu savunuyordu.

Hayatı futbol olmuş birisi olarak kalıbımı basarak söylüyorum ki gattuso ile sabri arasında futbol yeteneği olarak hiçbir fark yok. Belki 50 tane maçını izlediğim gattuso nun ne 2 kişinin arasından topla çıktığına , ne de harika bir ara pası attığına şahit olmadım. Ama 10 metre top süremeyen bu adamın yaptığı birşey vardı ki onu dünyanın en iyisi yapıyordu. Rakibiyle adeta boğuşuyordu. Bazen tek bir futbolcuyu 40 metre kovalıyordu , bazen 3 futbolcunun arasında ortada sıçan oynatılırcasına kendini yırtarak topu kapmaya çalışıyordu. Topu kapar kapmaz da yaptığı ilk iş önündeki mükemmel top üstadları seedorf , Pirlo veya kaka ile topu buluşturmak oluyordu. Onlar kendi aralarında top çeviriyor , kaptırılan topu geri kazanma işi yine gattuso nun oluyordu ve gerçekten sahanın her yerine koşacak ciğeri vardı. işte sabri ile gattuso yu özdeşleştirdiğim noktada tam burası. Şimdiye kadar tutturmuşlar bir kanat oynatma sevdası. Yahu görüyorsunuz ki orada oynayınca çoğu zaman rezil bir oyun ortaya koyuyor. Önünde selçuk gibi , emre gibi , arda gibi iyi pas yapabilen oyuncuların arkasına bozucu ve yırtıcı bir ön libero olarak sabri yi yerleştirseydiler şimdiye kadar yerli gattuso muzu bulmuş olacaktık.

burada denilmek istenen yarın sabri yi ön liberoya koyun gattuso gibi oynamaya başlayacak değildir. fakat sabri gibi hırslı , yırtıcı ve dayanıklı fakat ortaları ve pasları kötü olan bir oyuncu sağ kanatta oynatılarak tüm memleketin makara malzemesi yapılmıştır. henüz 20 yaşında iken bir ön libero olarak yetiştirilseydi , oyunu nasıl basit oynayacağı , yeri geldiğinde nasıl faul yapacağı , alanı nasıl daraltacağı gibi şeyler öğretilseydi , doğru oyuncularla oynatıldığı takdirde sabri nin gattuso dan hiçbir eksiği olmazdı. düşünün ki önünde emre , selçuk , arda ve hamit gibi pas yapmayı becerebilen oyuncularla beraber oynuyor ve topu kaptığı gibi sadece selçuk ya da emre ye 5-10 metrelik kısa pas veriyor. hepsi bu kadar. inanın ki sabri şu anda milli takımın ve galatasaray ın vazgeçilmez oyuncusu olurdu.
Sabri'den iyi olacağı gerçeğidir.
Galatasaray ın 3-5-2 gibi formasyonu rahatlıkla uygulamasına sebep olacak durum. Ujfalusi iyileştikten sonra savunmada dany-semih-ujfalusi yi düşünün. Önlerinde sabri. Onun önünde selçuk ve hamit veya melo. Solda riera , emre ya da amrabat ama tercihen riera daha iyi olur. Sağda da eboue ya da hamit. Hatta engin iki kanat içinde olur. ileride de burak-umut. 2 senedir juventus u izleyenler vidal in nasıl oynadığını görüyorlardır. Chiellini , barzagli ve bonucci nin hemen önünde vidal. Deli gibi tüm sahaya koşacak ve pres yapacak enerjisi var. Yanında marchisio da onun kadar koşuyor. Pirlo ise mümkün olduğunca topa yakın yerlere doğru yürüyor ve vidal topu kapar kapmaz hemen 10 metre yanındaki pirlo ya aktarıyor. Ondan sonrası Pirlo nun işi zaten. Kalıbımı basarak idda ediyorum ki aynısını sabri , melo , selçuk üçlüsü de yapabilir. Yeter ki bu şekilde oynamaya alışsınlar. Zaten galatasaray ın umut ve elmander gibi rakibi kovalayan forvetleri var. Eboue gibi sağ kanadı rahatça kullanabilecek bir oyuncusu var. Riera da rahatça solu kullanabilir ki aylardır sol bek oynuyor zaten. Adeta içim içimi yiyor. Sanki çok önemli bir icat bulmuş gibi hissediyorum kendimi. Kimseye de fikrimi ulaştıramıyorum. Ben de burada paylaşırsam en azından 3-5 kişiye ulaştırmış olurum dedim kendimce. Bu arada mesele sadece sabri değil. Sabri gibi enerjisi yüksek , yırtıcı ama top tekniği zayıf futbolcular. Mesela murat ceylan da bu işi iyi yapar.
sabri'den olsa olsa top toplayıcı olur.