bugün

dolmuş şöförünün gazabına uğranmasına neden olacak eylem.
bu nasıl olsa bu parayı bozamaz ve bedavaya gideceğim yere ulaşırım psikolojisiyle yapılmış hareket.. bu da şoförlerin hepsini paranoyak yapmaktadır.. gün ortasında tüm para alan şoför bozuk yok muydu kardeş diyebilir.. sen de ona olsaydı zaten verirdim diyerekten ayar verebilirsin..
şoförden alınabilecek tepkiler ise şöyledir:
- şaka mı bu?
- otur sonra verirsin.
- lan daha sabahın körü git bozdur onu.
- bozuk yok mu? *
- in... hemen in...
- sana da günaydın.
- GÜMMMM
- hey sen canına mı susadın adamım ha? *
şu yüzsüzlük ile daha ucuza gitme yoludur.

-kaptan 100 ytl var bir de 1 ytl (diyelim ki 1,5 ytl dolmuş parası)hangisini göndereyim?
(sanar ki bu uyanık abim, gönder bir lirayı diyecek)

+gönder abicim 100 ytl'yi ben bozdururum benzinlikte.
çok büyük bir gerginliktir. evde bozuk ararsınız bir türlü çıkmaz, bir de üstüne geç kalma telaşı var. mecbur uzatırsınız parayı dolmuşçu paraya bakar."be ne la şimdi sabahın köründe bela mısın la sen" diye içinden geçirir. bir de "şimdi bunun bozuğu yok paranın üstüne yatarsa" korkusu başlar. ayrı bir derttir yani.
gergin insan dolmuş şoförünün beynine kan sıçramasına ve de oracıkta cinnet geçirip tüm yolcuları vites koluyla öldürmesine sebebiyet verebilecek olay. suç aletini önce parayı uzatanın üstünde dener üstelik. yazdıklarım kimilerine oldukça ütopik gelebilir ama ben bunun bir gün gerçekleşeceğinden adım gibi eminim. bugüne kadar bozuk parası yok diye yolcu indiren şoför de gördüm asabiyetle para bozarken ücreti uzatan hanım hanımcık ablaya kötü kadınmışçasına tepki verip ona içinden küfreden şoför de. tüm bu tecrübelerime dayanarak böyle bir öngörüde bulunmaktayım.
şayet dolmuşcu insanı esnafsa, bu işten hayatını kazanıyorsa, o bozul parayı da bulundurmak zorundadır. istediği kadar çirkeflik yapsındır. inilecek yere gelindiğinde, terbiyesizlik bahane edilip inilebilir.

(bkz: darphanemizin elektrikleri kesilmiş)
(bkz: ereğli demir çelik ten sipariş bekliyoruz)
(bkz: takas hala geçerli mi)
- birader bozuk yok mu ben onu bozamam bu saatte. * ücretleri bozuk veriyoruz!
- koçum bu ücret değil, haydar abi adına geldim, dolmuşu alıyoruz
- abi gözünün yağını yiyeyim, daha büyük para yok mu
- evladım bu ne çelişkidir?
(bkz: dolmuş mafyası)
dayak isteyen insan evladı tarafından gerçekleştiren eylem.
büyük ihtimalle şöyle diyalog geçer:

kaptan: abicim bozuk yok muydu?
yolcu: yok yahu, maalesef
kaptan: abicim al, önemli değil
yolcu: yahu bir dahaki sefere karşılaşırsak anlaşırız, kusura bakma
kaptan: hiç önemli değil abicim canın sağolsun

o bir daha ki sefer hiç gelmez, o günkü dolmuş ücretiniz kaptandan olmuş olur...
küfüre susamış insan davranışıdır.
-ne bu?
+para
-in ulan
sabahın 7 sinde küfür yemeye sebep olan durum. * *
Dikkatsiz insan davranışı. O kadar kişinin içinde bi de milletin iç geçirmesine konu olursun. Ne gerek var. Hazırla bir kaç milyon koy yanına. *
dikiz aynasından gözleriyle küfür eden şoför görmeye sebep eylemdir.
Şoför kişisini zıvanadan çıkaracak eylemdir.
Zaten adamlar çemkirmeye yer arıyor, zaten adamlarda hava binbeşyüz, atarlanmaya, vites koluna artiz artiz abanıp söylenmeye bayılıyor bir de siz tahrik etmeyin şu tayfayı.
Akşamdan hazırlayın şu paranızı, ya da bakkalda, büfede bozdurup öyle binin, adam da haklı... Sabah sabah... Karga b.kunu yemeden..
Sabah sabah başımız kaldırmıyor yeminle.
Sen ne kadar düşüceli, ince fikirli, guzel yürekli biriymişin zeytinyağlı dolma kalem.
Şanslı olduğunun delâletidir. Sabahın köründe cebinde bütün para bulundurabilmek ciddi bir lüks. Minibüsçüye Eksik para veren sayısı daha fazla çünkü. "Bu kadar para çıktı abi ayakta giderim zaten?!.. " diyenlerin sayısı hiç de az değil?..

Not: 3 yıl dayımın minibüsünde çalıştım. Bilginin doğruluğuna güvenebilirsiniz...