bugün

(bkz: ürperti ile korku arasındaki fark)
arapca olmasinda kaynaklanir ezanin. birde ezan muzigi 1400 yildir degismemistir.
insanı düşüncelere iten bir duygu.
hele ki diğer ezanlardan farklı olarak içinde geçen "namaz uykudan hayırlıdır" sözü anlaşıldığında insanın vicdanını çatlatan saygıdan dolayı yatağından doğrulmasını sağlayan bir korku halini alır
sabah ezanı okunusu bakımından dıgerlerine nazaran sözler daha uzun okunur. * * ayrıca diğer zamanlardaki ezanlardan farklı olarak söylenen iki söz vardır. *
vicdan, gercekler ve senin baş başa kalmış olmasının vermiş oldugu etkidir o korku.
egerki bünye o sesten hala etkileniyorsa ne kadar körelmiş olsa da kalmış bi yerlerinde insanlıgından eser demektir.

edit: farklı olarak söylenen söz sudur.
Essâlâtü hayrun minennevm = namaz uykudan hayırlıdır.
kimine korku verir kimine huzur verir. ay'da neil armstrong'a huzur vermiştir o ayrı. hemde sessizliğin sonsuz olduğu bir yerde...
allah hat mich aufgeweckt cümlesini hatırlatan durum.

Kim mi sarfetmişti?

Geçmiş yıllarda iş icabı, çalıştığım firmayı ziyarete gelen bir alman.

Kaldığı otel camiye çok yakın olduğundan, sabah ezanı okunduğu anda yataktan düşmüş, korkudan dili tutuluyormuş az daha.

Gözlerini pörtlete pörtlete anlatmıştı yaşadığı korkuyu.
(bkz: bu da böyle bir anımdır)
(bkz: gözlerini pörtletmek)
(bkz: korkudan altına sıçmak)
eğer ezan yerine, ölmüş biri için sela okunuyorsa, bu etki beşe katlanır.
ölüm korkusunun yaşadığı anlar dışında yaratıcıyla ilişkin bir sorumluluk hissetmeyen kimsenin hissetiği korkudur.Ezandan korkamasının sebebi yaratıcıyı ve sorumluluğu hatırlamasıdır(dolasıysıyla ölüm korkusu).

aynı kişlerin cami sayısından, her camide ezan okunmasından da çok rahatsız oldukları gözlenir.

(bkz: kimin rüyası kiminin kabusu)
yaşım bayağı küçüktü , izlediğim bir çizgi film i aklımdan çıkaramadan uyumuştum.ertesi sabah çizgi filmin etkisiyle uyandığımda bir ses tabi küçüğüz bilmiyoruz ezan , namaz. ulan nasıl bir tırsma ezan bitene kadar kafamı yorgandan çıkaramıyordum. en sonunda korktuğum yetti babama söyledim korktuğumu ne anlattığını hatırlamıyorum da korkumu kesecek birşeyler anlatmıştı. çoğu küçük çocuk ezan sesinden korkarmış meğer. * *
(bkz: sabah ezanindan korkmak)
(bkz: sabah ezaninin verdigi inanilmaz huzur)
adamın aklına direkt ölüm gelir nedense. korku filmi bile bu kadar germez bir insanı yahu.
uyuyan bedenleri allah'ın huzuruna çağıran sesin, bedende yapmış olduğu tepki.
(bkz: sayko kemal)
makamından ve etrafın çok sessiz olmasından dolayıdır.
'' Gökyüzü kapalı
ben açık hece.
Bir dua damlar yapraklarıma
ceylan derisinden
bir ezan sesi gelir
ve cilt olur dudaklarıma ''... sabah ezanıdır işte bu!
kişiden kişiye etkisinin değiştiğini gösteren olay. bende tam tersi, bütün gece korkudan altıma sıçsam, o ezanın okunmasıyla içime bir ferahlık çöker.
ölümün korku duygusuyla yokluk olgusunu hissettirdiğinden mütevellit olsa gerek. çünki sabah namazları diğer vakit namazlarına nazaran daha uhrevi bir havaya sahiptir. bütün sesler susmuş yalnızca ezan sesine odaklanmakta ister istemez insanda bir ürperişe neden olur. kılmaya vakıf olunduğu takdirde, korkuyuda atma yolunda muvaffak olunur.
ürpertmeden ziyade korkutur. köpeklerin uluması, saba makamında yavaş yavaş okunan ezan, insanın bir köşeye sinmesine v ezanın bitmesini dilemesine sebep olur. en azından benim oluyor sözlük.
daha çok eğer insanı uykusundan uyandırırsa daha çok ürpertir.
makamından dolayı duygusal triplere sokar insanı. en güzel ezandır. yatma vaktinin geldiğini belirtir.
(bkz: korkuyorum sözlük)
sıçtın mavisinin yaklaştığının habercisidir , ürpertmekle kalmayıp ne b*k yicem ben sınavda diye kara kara düşündürtür.
bir deist olarak benim hoşuma gidendir. garip bir huzur vericiliği vardır. bu da sanırım sabah ezanının okunduğu makamla ilgilidir.