bugün

uyuduğu odada tik tak eden saat olması dolayısıyla uyuyamayan kişidir. çözüm, saatin pilini çıkartıp saban tekrar takıp saati ayarlamaktır veya saati başka odaya koymaktır.
(bkz: misafirlikteki bir yazarın haykırışı)
uyuyacağı ortamın sessiz olmasına özen gösteren insandır. sırf bu yüzden evimizin hiçbir yerinde saat yoktur. hiç sevmem saat olayını arkadaş ya.
birkaç gün sabrederse saatin tik takları olmadan uyuyamayan insana dönüşme şansı yüksek olan insandır. ninni gibi gelmeye başlar, farketmeseniz de uyuyamayaşınızın sebebi alıştığınız tik taklarınızın yokluğu olabilir.
diğer insanların hayret ettikleri, ' aaaa ama biz uyuyoruz rahatsız olmuyoruz hiç.' dedikleri insandır. arkadaşım o tik tak sesi karanlıkta sinirlerimi bozuyor, uyuz oluyorum ondan uyuyamıyorum.
psikoloji bilimine göre ya annesi mutsuz olan, ya da istenmeyen çocuktur.

mutlu kadınların arzulayarak, isteyerek hamile kaldığı çocuklar, saat tiktaklarını anne karnında duyduğu kalp sesine benzetirmiş. mutlu annelerin hormanları, bebeğe de sakinleştirici etki yapar; kişi de bilinçaltında anne karnında kendini isteyen annenin mutluluğunu hatırlayıp huzurla uyurlarmış.

mutsuz kadınların istemeden hamile kaldığı çocuklar ise büyüdüklerinde saat tiktaklarını bilinçaltında annenin huzursuz kalp atışlarına benzeterek tedirgin olup uyuyamazlarmış; çünkü mutsuz annelerin hormanları, bebeğe de uyarıcı etki yaparmış.

(bkz: ben demedim onlar dedi)
benim o ben.kafama takarım sabaha kadar tavana bakarım..
yetmezmiş gibi ışıkta da uyuyamaz hatta ses olan ortamda da uyuyamayabilir. belki de migreni vardır. * hatta kapısı da kapalı olmalı. saatin tik taklamaması en önemlisi ama!
ayrıca, basınç 76mmhg, sıcaklık 25 derece, oksijen/hava paritesi de 88.8% olmalıdır. bu şartlar altında rahatlıkla uyku moduna geçilebilir. *

obsesif kompulsif gibim birşey...
odasına dijital saat alır, duvarına asar. paşalar gibi de uyur. mis.
odaki saatten kurtulunca da uyuyamaz. su damlamasını bahane eder.
sırf bu yüzden marketteki indirimden bi heves aldığım saati kullanamıyorum.