bugün

imsak deniliyor ona.
Lan yeter aq hepiniz islam alimi oldunuz. Bir hesabı var herhalde bunların. 8. Yydan beri islam medeniyetinin en çok üzerinde durduğu bilim dalı astronomi. Siz bir şeyi de bilmeyin zaten. Bir şeyi!!
Yok la onu araştırdım ben, bakın ateistim ama araştırıyorum.

Şimdi, normalde sabah namazını en geç ne zaman kılarsınız? Öğle ezanı okunana kadar zamanı vardır sabah namazının. Çünkü o zamana kadar sabah namazının vakti çıkmamış oluyor.

Ama inanç gereği sabah namazının vakti girdiği anda yeme içme kesilir. Bu yüzden ezan saatini vaktin ilk çıktığı saate alıyorlar.

Normalde de 4.30 da okunuyor ezan, 4.30 da da sabah namazının vakti girmiş oluyor. Yani isteseler sabah ezanını normalde 4.30 değilde 6 gibi de okuyabilirler. Ama yapmıyorlar.
Vakit girdiği andan itibaren yemeyi içmeyi kesiyorlar. Bu da gece 3.30 a denk geliyor.

Az biraz içtim tam anlatamamış olabilirim ama mantıklı bir açıklaması var bunun.

Edit: vay arkadaş 7 kişi eksilmiş. Ben mi dedim 3.30 a çekin ezanı diye? Beni niye eksiliyorsunuz.
şimdi durum şudur diyanet işleri başkanlığı kendisini sağlama alıyor nasıl mı şöyle ki sabah ve akşam ezanlarını normalde okunduğundan 1 saat geri ve 3-5 dk ileri alıyor ki hani olur ya bi kazaya mahal vermeyelim. totalde sizlere en az 1 saat fazla oruç tutturuyor ki orucunuz garantili olarak kabul olsun.tıpkı cuma namazından sonra öğle namazı kıldırmaları gibi. adamlar sizin ibadetinizi garantiye alıyor hiç iyilikte yaramıyor
Ezan musluman memleketinde muslumanlara okunuyor, rahatsiz olan varsa edirneden bir adim oteye.
“Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!”

Ankebut suresi 64.ayet

Keşke bilseydiniz de böyle başlık açmasaydınız.