bugün

sözlük yazarlarının çeşitli nedenlerle yaşamak istedikleri dönemlerdir.

örneğin lalae devri'nde istanbul'da bulunmak hemen hepimizin öncelikli isteği olsa gerek.

zevk, eğlence..
(bkz: ergenlik dönemi) *
şaka şaka
(bkz: fatih dönemi)
allah resulünün dönemi. onun dizinin dibinden ayrılmazdım herhalde.
19. yüzyıl, st. petersburg.

bir de çok fakir olmak isterdim. 15 yıllık redingotumu rehine verip 2 ruble almak isterdim. 5 köpek dilenciye verip, kalanıyla da votka içerdim anasını satayım.
votka daha iyi ısıtır zaten.
''anna sergeyeviçevna hohlakova'ya'' diye başlayan mektuplar yazmak isterdim.

21. yüzyılda gittim ancak, 250 euro verdim, 10000 küsür ruble verdiler. hiç sevinmedim.
4 yıl öncesi.
Milletin tesettürle değilde yaprakla dolaştığı zamanlar.
68 parisi.
jetgiller çizgi filminin gerçek olduğu dönemde yaşamak isterdim. böle uçan arabalar falan hep özenmişimdir.
ben adem olayım oda havva öyle yaşar gideriz işte. tam ne zamana denk geliyor bilmiyorum ama söylerseniz editlerim.
orta asyada, mete han zamanında yaşamak isterdim.
(bkz: taş devri)*
(bkz: cilalı taş devri)
(bkz: osmanlı dönemi)
mevlana celaleddin rumi dönemidir nitekim. şems'e ne türden bir aşk beslediğini gözlerimle görmek isterdim.
(bkz: stalin dönemi)
2500 andromeda kolonisi.
zevk-ü sefa ve keyf-ü eda içinde.
o zaman oralar öyle olacakmış.
new ottoman galaxi empirede.
ikinci lale devri yani.
70ler türkiyesi.

kadınların mini etek giyebildiği, ama ahlaksız damgası yemedikleri son demlerdir yetmişler.
1889-1945 almanyası.
Piramitlerin inşa edildiği dönemde mısırda yaşamak isterdim. *
70'ler.
mustafa kemal atatürk' ü hayatım boyunca çok görmek ve onu tanımak istemişimdir, bu yüzden mustafa kemal atatürk' ün yaşadığı dönemlerde yani 1881- 1938 yılları arasında yaşamak isterdim.
571 Mekke. Peygamber (s.a.v)'i adım adım takip edip, yoluna feda olabilmek. Başka ne istenir ki?

Ya da antik roma cumhuriyetinde 7 soylu aileden birinin tek erkek çocuğu olmak. O da olmadı kanuni tahta çıktığı an 20 li yaşlarda olabilmek ve 46 yıl sürecek huzur ve zenginlik deryasında yüzmek. Ya da, fatih sultan Mehmet in fetih destanını yerinde görüp Allah Allah nidaları ile Bizans surları içinde koşturabilmek.

Ne çok oldu değil mi?

Bitmedi.

Büyük iskender ve Cengiz han dönemlerinde yaşamak değilse de kısmi olarak bulunup, özellikle Cengiz için nbr lan yarağım? Az kes biraz az, Dünyada adam kalmadı! Diyip, götü kurtarmayı da isterdim.

Bittimi? bitmedi.

Sümer mitleri ve geleceği öngörebilen rahipleri ile bugün bile tartışılan kehanetleri, astronomi bilgilerini görmek isterdim. ama bir ömür geçmez be hacı.

Bittimi? Bitmedi. son paragraf, gözüne yazık!

Çok çok eskiye gitmeyi düşünenler birazda ağır arazi şartlarını gıda güvenliğini falan düşünmeli öyle değil mi?

O zaman, antik dönemde yaşanacak en kral yer mısırdır arkadaş. Zira, dünyanın hububat ambarı olması bir yana, en gelişmiş teknoloji ve yiyecek maddeleri mısırdaydı. Bi' nevi dönemin abd si dersek yanlış olmaz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Biraz abarttım farkındayım. Ben ne yapayım, tarihe akışkanlığım var

Bitti.
Sezar'ın Roması, Kanuninin Osmanlısı.
(bkz: yavuz sultan selim)
(bkz: osmanlı devleti)