bugün

15 Mart 2010 Pazartesi Saat: 03.24

Hükümet roman açılımını hayata geçirdi ve roman vatandaşlarla bir buluşma gerçekleştirdi. Yıllar boyunca öyle bir ayrımcılığa maruz kalınmış ki bu buluşmanın gerçekleştiği gün neşeleri görülmeye değerdi. Göbek atanlar, gözleri gülenler, pankartlarla sevgilerini gösterenler...

Kimse şunu diyemez herhalde. "Ne roman açılımıdır kardeşim. Roman vatandaşlarımızı kim ayırmış ki sen birleştiriyorsun?" Hiç huyum değildir ama bu şekilde fikir beyan edenlere ve edeceklere hadi oradan diyorum. Hiçbir şekilde ayrımcılığa uğramayan bir zümre nasıl olurda bu kadar sevinir gönülden? Nasıl olurda bu kadar coşkulu olur? Biriken bir şeyler olduğu çok açık.

Hepimizde suç var hepimizde. Bugün bu görüntüleri izlediğim zaman bir kez daha insan olduğumu hatırladım. Hatırladım diyorum çünkü insan olduğumuzu (kimse inkar etmesin) zaman zaman unutuyoruz. insan gibi yaşamanın zor olduğu su götürmez bir gerçek. Çok eskiye gitmemize gerek yok. Hatırladınız mı roman vatandaşlar bir beldeden nasıl sürüldüler. Can güvenlikleri sağlanamadığı için. Ve hatırladınız mı Mhp'li belediye daha sonradan nasıl bir yüzsüzlükle ve nasıl bir şovla sürülen roman vatandaşların yanına gidip "yahu bizi nasıl ayırırlar sizden." Serzenişinde bulundu. O kadar yapmacık görüntüler vardı ki. Yayını veren kanal özellikle "ŞOVA dönüştürdüler" kelimesini kullanarak takdirimi aldı. * Gözle görülür bir durumu izah etmek her zaman o kadar da kolay değildir biliyorsunuz. Hani kral çıplak diyen çocuk vardı ya. Hah işte o durum. Bütün halk gerçeği gördüğü halde susar çünkü yaşasındı kral. Kanal pek güzel yorumunu getirdi ve objektif ol ciğerimi ye samimiyetinde kazandı gönlümü.

Sırada ki açılımları da gönülden destekliyorum. Desteklemeyenlerin sırf AKP hükümetine karşı oldukları için desteklemedikleri diğer bir gerçek. Yahu yazık ki ne yazık. Partili olmak kadar saçma bir şey yok. Bence bir insan partili olamaz. Yani ben AKP'liyim diyemezsiniz. Ben CHP'liyim diyemezsiniz. 20 senedir chpli olmak övünülecek bir şey değildir. kurulduğundan beri Akp'liyim demekte aynı şekilde salakçadır. Övünülecek hiçbir yanı yoktur. Ben diyorum ki düşünceler vardır. Şunu düşünüyorum vardır. Bunu düşünüyorum da vardır. Öyle böyle düşünüyorum da vardır ve olmalıdır. Fakat partiliyim, partili, partilisin yoktur. Bir partinin gerçekleştireceği tüm icraatları doğru bulabilir miyiz? Süreleri boyunca yapacakları hizmetlerden birkaçını beğenir, bir kaçını aynı şekilde beğenmeyebiliriz. Körü körüne bağlı kalmak, sevgiliye bile gösterilmeyen sadakati partilere göstermek ne büyük cahillik. Mesela ölene kadar liberal demokrat olabilirsiniz ya da muhafazakâr ya da milliyetçi. Fakat ölene kadar işçi partili olamazsınız. Siyasetin ne kadar çirkin olduğunu düşünürsek bir kez daha olamazsınız. Olanlar düşünemeyenler ve körü körüne bağlı kalmayı tercih edenlerdir. Onlar var ya onlar. işte onlardır şuanda sırf AKP hükümeti gerçekleştirecek diye açılıma karşı çıkanlar. Onlar var ya onlar. işte onlardır darbeyi isteyenler. Sırf akp hükümetini çekemedikleri için olsun isterler askeri müdahale. Nasıl bir cahiliye dönemidir yaşadıkları, göremezler.

Ben akp li oluyorum bu yazıyı kaleme aldığım için onlarca. Hemen etiketi yapıştırır beklemezler bunlar. Çünkü artık savunacakları değerlerin bir anlamı kalmamıştır kanımca. E-ne yapacaklar? Seni beni terörist ilan edecekler, vatanı satıyorlar diyecekler, ülke elden gidiyor diyecekler, Türkiye Türklerindir diyecekler. Ama sizi dinlemeyecekler. Ve sanki siz kontrgerilla mışsınız gibi muamele göreceksiniz. En son Uludağ sözlükte böyle bir faşistle karşılaşmıştım. Ona göre herkes ölseydi bir Türkler yaşasaydı. Kürtleri yaksaydılar. Gitseydiler buradan. Ne yazık ki bunun zihniyetinde ki insanlar bir zamanlar konuştuklarını yaptılar. Ne yazık ki bunun zihniyetinde olan insanlar bir zamanlar asimile de etmeye çalıştılar. Baktılar katlediyorlar olmuyor. Asimile etmeye çalışıyorlar olmuyor. Baş edemediler. Ama işte aynı tohumdan gelen faşistler yine ne yazık ki bu düşünceden vazgeçemediler. Şu at gözlüğünü çıkaramadılar. Hani yazının başında söyledim ya bazen insan gibi yaşamayı unutuyoruz diye. işte bunun gibi vatandaşlara hatırlatmakta yetmiyor azizim. Çoktan mazi olmuş o duygular. insancıl duygular...

Zülfü Livaneli'ye sordular. Açılımı destekliyor musunuz? "Tabi ki de destekliyorum. Biz yıllardır bunları savunduk. Bunların özlemini çektik. Barışı, kardeşliği istedik. Şimdi Akp hükümeti bunu gerçekleştirmek istiyorum diyorsa ben zıt düşeceğim, muhalefet yapacağım diye düşüncelerimden vazgeçecek değilim. Hangi parti öncü olursa olsun. Desteklerim." Ama ne oldu? işte o basit insanlar Zülfü Livaneli gibi bir aydına satılmış etiketini yapıştırdılar. Baykal'ı eleştireceklerine gerçek bir solcuyu satılmış ilan ettiler. Kemalizm adına sempati uyandıran en büyük projelere imza atan, (Sarı zeybek) eskilerden, (Veda) şimdilerde popülaritesi olan Zülfü Livaneli imzası taşıyan özel eserlerden. Baykal gibi Kemalizm den öğk dedirten bir insana karşın satılmış olarak gösterilen simaya bir bakın hele. Ama Türkiye'de yaşanıyor bunlar. Daha neler yaşanıyor bu topraklarda, neler yaşandı zamanında. Buda bir şey mi? T.B.M.M. de kürsüye çıkıp. Eğer siz bu gerginliğin önüne geçemiyorsanız bırakın asker geçsin! Diyen kendini kaybetmiş chpli bir vekil o partide neden görev alıyor ve neden hakkında bir işlem yapılmıyor hala? Resmen darbeye davet ediyor askeri. Bunu cumhuriyetin ve laik Türkiye'nin bekçisi olduğunu iddia eden, Atatürk'ün arkasında gizlenip her türlü vefasızlığı, nankörlüğü gerçekleştiren bir partide dile getiriyor. Getirsin efendim bırakın getirsin. Günah keçisi şuanda partisi değil nasıl olsa. Ne Ak partiymiş helal olsun. Geldi de siz mecliste bunları da dile getirdiniz. Gerçek yüzünüzü bizlere bir kez daha gösterdiniz. Milliyetçi hareket partisinden zaten hiç bahsetmiyorum. Düzenleri belli, düşünceleri belli, oy aldıkları kesim belli. Hangi akla hizmet kuruldukları belli. Türk anadan ve Türk babadan doğan saf Türklerindir Türkiye onlara kalsa. Sek Türk. Katıksız. Hani dedim ya ayrımcılığa hiç uğramamış hangi zümre bu denli sevinebilir, coşabilir açılım kelimesine? Diye. işte bu körü körüne ırkçılık ve milliyetçilik naraları atanlar yüzünden coşarlar, sevinirler, göbekte atarlar. Bu duruma sevinilmeyecek bir ülkede yaşamıyorlar çünkü. Kilitleri bir parti geliyor ve açmak istiyor. Dillerine, kültürlerine, yaşamlarına atılan kilitleri... Bırakalım da, destek olalım da açsınlar. Çünkü sanmıyorum bu noktadan dönülürse bir daha o kilitlerin açılacağını. Ergenekon'un avukatlığını yapanlar, darbeye davetiye çıkaranlar, ırkçılığı, faşist milliyetçiliği savunanlar bıraksınlar da ülkem insanına insan olduğunu hatırlatsın birileri. Ülkem insanına kardeşliği ve paylaşmayı hatırlatsın birileri. Şu savunduğunuz ne idüğü belli olmayan ideolojileriniz için sarf ettiğiniz enerjiyi azıcık insan olduğunuzu hatırlayarak iktidara destek amacında harcasaydınız bir senede her şeyi olması gereken şekle getirmiştik. ille de roman olsun demiyorum. ille de kürt olsunda demiyorum. ille de insan olsun. Büyük Türkiye'de hatırlasın artık. Kendisi büyük bir imparatorluk, içinde farklı renklerin, farklı tatların yaşadığını.
Kibariye'ye selamlar. *
Ahmet Kaya ve Hrant Dink ise nur içinde yatsınlar.

not: yazım hatalarını özel mesajla bildiriniz, düzeltilecektir. bir solukta yazdım. gözden kaçırmış olabilirim.