bugün

riskin olmama durumudur.

hönk. ne saçmalıyor lan bu gibi bir yaklaşımla karşı karşıya olduğumu bile bile anlatacağım, anlayan anlar.

şimdi, risk sonu kötü olayları ve rizikolu işleri başlamadan önce söylenen ve kullanılan bir tabirdir.

örn. burdan hızlı dönme çok riskli, bu iş çok riskli vs gibi...

ama risk'in sadece korku bazlı olduğunun kanısına vardım risk=korku'dur. meselâ risk göreceli bir kavramdır önce göreceli olarak ayırdım, neden göreceli bir kavramdır.

çoğuna göre riskli olan bir şey meselâ motorsiklet, paraşüt, rafting gibi üç dört kolu örnek alırsak genelde bunlar şeytan işidir ve risklidir.

ama bu saydıklarım başkalarının tek eğlencesi olabiliyor ve o herkesin risk olarak baktığı, işlerden ayrı zaman geçiremeyen insanlar oluyor bu zaten risk'in göreceli bir kavram olduğunun delili.

risk, insanların korkularının diğer adıdır. onun gerçek subliminali, korkudur, insan mabad-ım yemiyor diyemediği için her şeye kabaca riskli deyip sıyrılıyor.

hayatta hiç bir şeyi, ne zengin ne güçlü ne bilgili olmamızla engelleyemediğimiz gibi, mesela araba kazasını uçak kazasını ve bir ton şeyi, akabine başımıza gelecek şeyleride kestiremeyiz.

böyle düşününce risk kelimesi zaten ortadan ikiye bölünüp geçiyor, çünkü hayata karşı korkusuzca baktığınızda zaten risk taşak senfoniniz oluyor.

meselâ taze bir örnek verirsek, geçen gün bir vekil yanlışım yoksa bir kaç çelik yelekli polisin gidip iknâ edemediği birinin yanına çelik yeleksiz gidip, öleceksek böyle ölürüz diye cesâret örneği göstermiş ve zanlının elinden silahı almıştır.

bu korku ve olasılık düşüncelerinin diğer adı risk, cesaretse ne olacaksa zaten o olacak rasyonelliği ile yaşayan aklı selim insanların işidir.

yani işin özeti risk diye bir şey yoktur, onun gerçek adı korkudur.
yanlıştır. risk diye bir şey vardır.

(bkz: risk budur)
(#22096319)

yenilen bir takım zaten olayın gerisinde kalmıştır bu risk olmaktan tamamen çıkmış artık şansı denemek kavramına girmiştir, yani yenik vaziyette olduğu için kaybetme riskini asla düşünemez çünkü o an kaybettiği hal üzeredir, o an sadece kazanmayı düşünür bu da şansını denemek belki yeneriz buradan diye oyuncuları ileri sürmek gibi bir şeydir.
yanlıştır. risk vardır ve göreceli değildir.

bi insan düşünün; yanına hiçbir şey(para, giyecek, yiyecek vs.) almadan dünya turuna çıkıyo bu kişi serdar kılıç bile olsa risktir şansını denemek değil.
(#22398574)

hiç parasız sırf eğlence amaçlı otostopla dünya gezenler olduğundan mütevellittir ki bu risk değildir, çünkü risk korkuya endekslidir, kişi bunu o an yaptığında korku duymadan yapar bu da onun eğlencesi olmuş demektir, eğer korku duyarak yapıyor olsaydı o da ölüm ve yaşam korkusu olacağından risk değil korku olacaktı yine ki ilk entry'de anlatılan gibi, ve dünyayı 5 parasız eğlence amaçlı gezen insan örnekleri çok olduğundan otomatik olarak görecelide olmuş olur.
freud diye de bir şey yoktur o halde.
(#22398580)

dünya turuna çıkan insan risk alır. eğlence için bile yapmış olsa yaptığı iş risklidir. risk korkuya endeksli değildir. o insanın yaptığı işin sonu ölüme gidebilir ölmek isteyenler dışında herkes için risk almaktır.sonunda kötü bir durumla karşılaşılma ihtimali olup da buna rağmen alınan her karar risktir. senin bir yerden bir yere buzlu yolda otobüsle gitmen eğlence, zevk, şansını denemek değil risk almaktır.
(#22398591) anlaşılan maddelerle açıklamak gerekecek.

1. dünya turuna çıkan kimse risk almaz.

2. eğlence için çıkılan bir şeyde korku payı yoktur bu aşmış demektir onu zaten.

3. risk korkunun gerçek adıdır.

4.her işin sonu ölüme gidebilir ama bu risk almak değildir, öyle olsaydı nefes almak bile risktir sonunda ölümün olacağı ve ölümünün ne zaman olacağını bilemediğin için zaten risklere yalpalamak korkmak olur.

5.sonunda kötü bir durumla karşılaşma ihtimali, başa bir şey gelme korkusundan olduğu için onun adı korkudur zaten.

6.ben bir yerden bir yere buzlu yolda otobüsü bırak kayarak bile gidiyorsam, ben risk almamışım çünkü o işten haz duyuyorum ve korkmuyorum demektir.

VE son olarak double shot.

kimse sonunun kestiremez hiç bir olayın sadece korkulu olasılıklar ve eğlenceli haller vardır, bir insan 120 metreden cross motor ile atlayıp bunu severek yapıyor ise, ve başka bir adam bunu asla yapamam ben çok riskli düşerim sakatlanırım diyorsa, o adam o yapacağı işin sonuçlarında altında yatan kötü şeylerden korktuğundan yapamıyordur. mesela, sakat kalma korkusu, ölüm korkusu gibi, bu korkuları duymayıp yapan bir insanda zaten bunları aşmış ve risk korku endeksini çoktan geçmiştir o artık, ben bu işi yapıyorum ne olursa olsun gözüyle baktığından onda ne risk vardır ne korku, çünkü oluşabilecek kötü olasılıktan korkmuyordur.
olasılık faktörü devreye girer. *
Risk alt yapısı mantıklı olan atılımdır. Zar atmak değildir.
Risk,
herhangi bir durumda beklenmeyen birşeyle karsılaşma durumudur.

Kişi bütün ihtimalleri göz önünde bulundurup tamamının farkındayım dese bile mutlak suretle hesaplayamadığı birşeyler olacaktır.

Kaldı ki riski kişi üretmez, risk varlıkta olana kendiliğinden, tamamen tabii olarak eşlik eder. Kavram olarak sadece bir durumun tanımıdır.

Haliyle kişinin yaptığı işi eglence için yapmış olması ya da potansiyel olumsuz sonuçları en baştan kabullenmiş olması durumu, riski ortadan kaldırmaz, riskin sonuçlarının olumsuzluğunu ve etkisini ortadan kaldırır sadece.
"Hayatta ki en büyük risk, risk almamaktır."
şöyle yapalım.

olay: motora binmek..
risk: imkan dahilindeki bir olumsuzluk (düşmek)

x-ben korkmuyorum!
y-ben korkuyorum.
şimdi kişilerin düştüğünü kabul edelim.
durum: risk, yani beklenen ya da beklenmeyen olumsuzluk ihtimallerinden biri vuku buldu.

x: ben korkmuyorudum, çünkü bu ihtimal dahilindeydi. ruhen etkilenmedim.

y: ben korkuyordum, gerçekleşti. keşke binmeseydim.

görüldüğü üzere risk dediğimiz durum bildirgecinin kişilerin yaklaşımları ile bir alakası yoktur. risk dediğimiz şey insanlar ve duygular üstüdür.
kaşık aslında yok gibi bir şeydir.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/463510
risk diye bişey vardır hatta arapça rızk kelimesinden gelmektedir.