bugün

animasyonları oldukça amatör kaçmış film. silah uçlarından çıkan alevler bile amatörce yapılmış. ortalama bir sinema izleyicisi bunu farkedebilir.
bir de alice gemiye çıktığında sırtında tek silah var. devamında silahın iki adet olduğunu görüyor vr bu hatayı yapanları öpüyoruz...
açılış sahnesine bittiğim film. kızın ayakkabılarına değinmeden geçmek mümkün değil: süperler *. şurdan izlenebilir:http://www.youtube.com/watch?v=XA3qEveiXUA
tek artısının soundtracklerinin olduğunu düşündüğüm film. hiç olmayacak yerde tam oturan müzikleri koyup coşturmuşlar, yoksa tırt yani.
konusu doğru düzgün olmayan filmdir.
konu olarak kötü, prodüksiyon olarak şahane yapıt.
senaryo zombi filminden çok sıradan aksiyon filmlerine benzemiş. soundtrackleri tatmin ediciydi bunu söylemeden geçemiyeceğim.
serinin en olmamış filmi; aslında aksiyon süper başlamakta, oradan buradan üzerinize milla jovovich yağıyor ama 20. dakikadan sonra cidden işkence.
ya arkadaş bu mallar ne yapmaya çalışıyor biri açıklasın bana. güzelim oyunu, güzelim senaryoyu piç ettiler resmen. serinin tamamında içine sıçtılar olayın. ne bir korku öğesi kaldı, ne bir gerilim, gizem. oyunu oynayanlar bunlardan mı korkuyordu monakoyim. önce alice diye siktiri boktan bir karakter çıkardılar sanki oyunda yeterince karizmatik karakter yokmuş gibi. sonra tutup buna über güçler verip korku öğesini iyice sikip attılar. re serilerinde karakterlerin senin benim gibi sıradan insanlar olması elinde silah olmadığı sürece ancak zombilerden kaçabilmesi esas meseleydi. bu çaresizlikti oyunu gergin bir şekilde oynatan. ben ekranımda taklalar atan, uçan kuşu gözünden vuran bir kahramanı kontrol etseydim zerre kadar gerilmezdim.

3. filmde günlük güneşlik oh ne ala, karanlık öğesini bile doğru düzgün kullanmaya gerek görmediler. 4. filmin fragmanına baktım
artık blade'den bir farkı kalmamış, al sana adı korku kendi aksiyon filmi. şu filmin yapımcıları hiç mi re oynamamış hiç mi oyunun fanlarının isteklerini umursamamış.

yukarıdaki kısmı filmi izlemeden önce yazmıştım şimdi filmi izledim devam edelim;

bu filmde emeği geçen herkese kafam girsin. paul anderson topsun olm. resident evil efsanesini piç ettin. ya arkadaş filmin başında kendini klonlayan alice'i görünce kafayı yedim bu ne orospu çocukluğudur böyle. hangi re oyununda böyle saçma sapan bir şeyler olmuş aq matrix mi lan bu? lan oyunda senaryonun kilit adamı olan albert wesker filmde 2 kere göründü. biri "alice seni yicem" demek içindi. ne kadar sövsem az bu orospu çocuklarına, etrafı binlerce zombi tarafından çevrilmiş bir hapishanede güvenilmez dedikleri bir adamı hapis tutuyorlar. ulan gerizekalı dünyada kalmış 3-5 tane insan sen de birini hapis tutuyosun öyle mi? bu zırva da sırf prison break'e göz kırpma başka bir şey değil.

zerrece oyundan bir enstantene barındırmayan ki zaten serinin tümünde bu böyleydi bir film olmuş. yalnız 2. filmde jill'in kostümü oyuna dair akılda kalan bir şeydi.

bakın bi silent hill'e nasıl film yaptı adamlar helal olsun. bu götverenler korku oyununu bilim kurgu aksiyona bağlayıp işin içinden çıktılar. oyunun haklarını bu dallamalara satan capcom sen de topsun olm.
(bkz: resident evil afterlife dan öğrenilenler)
güldüren aksiyon-gerilim filmi. shoot'em up da böyleydi ama daha az ciddiydi, biraz da güldürmek için yapıldığı barizdi.
matrix, 300, mi3 araklaması, seksi bacak, dekolte bile göstermeyen serinin en vasat filmi.
milla jovovich, ali larter, wentworth miller gibi oyuncuların yer aldığı 2010 ingiltere, almanya, amerika ortak yapımı, aksiyon, korku, bilim-kurgu, gerilim türlerindeki filmdir. süresi 97 dakikadır.
--spoiler--
serinin 4.filmi üç boyutlu olarak gösterilmiş ama ben evimde beleş beleş izlemenin tadına vararak götürdüm bu filmi.

film çok güzel başladı. japonya'dan ağır çekim görüntülerle başladı film ve sonrasında alice'in klonları umbrella'nın üssünün ağzına sıçtı. ondan sonra da matrixvari bir helikoper kazası izledik. işte bu kazadan sonra film boka sardı. daha doğrusu aksiyonu falan inanılmaz derecede düştü. ta ki axeman (ray olubowale) denen korkutucu dev zombi, devyarasal baltasıyla ortaya çıkana kadar ki bu şey filmin benim en beğendiğim yanıydı. ayrıca axeman bana mı öyle geldi bilmiyorum ama slient hill filmindeki pyramid head'e çok benziyordu. direkt onu anımsattı bana. axeman'in ortaya çıkışından sonra bizimkilerin kaçışıyla beraber aksiyon tekrar filmin başındaki seviyesine çıktı. hatta burada yavaş çekimlerde zombilerin kovalayışı, alice'in kaçışı ve zombilerin uçurumdan aşağıya yuvarlanan sürü edasıyla binanın çatısından, alice'in ardından aşağıya düşmeleri muhteşemdi. tabi bina'nın aşağısında alice koşarken zombilerin etrafında ağır çekim dans etmesi hiç olmamış.

bunun gibi bir sürü klişe (mesela o değişik türdeki yaratıkların yer altından gelip de bizimkileri avladıkları sahneler) ve saçma şey de de mevcuttu film'De. bir zombi filminde saçma şey aramak olmaz ama olsun. ben yine de söleyeyim bir tanesini. artık şu hollywood filmlerinde "artık onun için yapabileceğimiz birşey yok. yolumuza devam etmeliyiz meyn" denmesi ve sonradan öldü sanılan adamın ortaya çıkması klişesi miadını doldurdu ve artık kulanılmamalı. bir diğer taraftan şu ajan smith çakması herifle alice'in mücadelesi çok bayıktı. keşke daha değişik bir şeyle mücadele etseydi alice ablamız. tabi en son gemi havaya uçacakken helikopterin havaya uçması bu mücadele'nin en etkileyici yanıydı. en azından bir kere de olsa ters köşe yaptı bizi.

filmin sonu başı gibi etkileyiciydi bence. en azından yeni bir filme kapı açtı gemi'nin üstüne gelen onlarca umbrella helikopteri.
--spoiler--
bence film eksilerine rağmen izlenebilir bir film. en azından milla jovovich, ali larter ve axeman için izleyebilirsiniz.
sadece efektler için gidilecek film. giriş müziği mükemmel, sinemada koltuktan hoplatıordu, direkt içine alıyor. ben bu 3d muhabbetini çok iyi oldu be arkadas , bizim yonetmenler de 20 sene sonra cekerler artık 3d.
Beğenmeyeceğimi düşünerek girdiğim ama çok etkilenerek çıktığım film.
Helal olsun valla .
--spoiler--
resident evil'ın bu serisi yemin ederim sikko gibi. ne bileyim, 3d tamam olaya güzellik katmış da hatalar çok komikti. hata denmez de, yani kamera açısına girenlere dikkatle bakıldığında daha da net görülebilir. claire, chris finale doğru düşmanla çatışırken, alice ve köpekler arka planda duruyor. ve duruyorlar. evet evet! kamera yavaş bir açıyla dönüyor o sahnede. arka fonda gözüküyorlar. chris, claire savaşıyorlar, alice ve iki tane köpek de orada ketum kalıyor. hahsdshasaassklp. yani kamera alice'e yöneldiğinde alice iki köpeği de yere indiriyor. milla jovovich yine eşsiz, orası ayrı.
--spoiler--
"3 boyutlu bir yapak mı kanka?" diye sormuşlar birbirlerine oturup bu filmi yapmışlar. başka bir mantığı yok kısacası rezalet diye tanımlanabilecek bir film.
serinin en amaçsız filmi belki de. nerde nemesisgibi kükreyen yaratıklar peeh dedirtti.
sinemaya gittim 3d izledim, gayet te güzeldi film, hatta milla cığımın kendisi olması daha güzeldi.. ne o milyon tane milla, hayır birini verseler bana, sorun etmicem ama.. neyse.. yan tarafımda iki genç vardı benim yaşlarda.. ilk yarı sonunda bir tanesi "çok geyik bir film olmuş" dedi.. e be abicim, bu serinin 4. filmi, ilk 3 ünü izledin mi, izlediysen hangisi geyik değildi ki, izlemediysen git ilk 3 ünü izle öyle gel..

ayrıca ne bekliyorsun bir virus(t virus) salgınından daha fazla, anlamıyorum ki?..

b-ben
t-turker abi

b: fantastik ya da bilimkurgu filmlerinde sanat arayan insanlara ne demeli
t: sanatı boşver, bu tür filmlerde gerçeklik arayanlar daha tuhaf değil midir?..
b: error..(biraz düşündümde gerçekten böyleleri var.. hayalgücünde gerçeklik payı.. ilginç.. o zaman adı hayalgücü olmazdı ama neyse..)
3dsi güzel olmuş filmdir(kim yerdeki gereksiz açılar vs harici). Anlamam Imaxde izlemiyorsanız neden 3d bir filmde sinemanın arka koltuklarından bilet alırsınız ki?

seans başlar başlamaz yetişip apar topar bilet aldım filme, hiç koltuğa falan bakamadım. girdim ki salona pek de büyük olmayan bir salon. insanlar arka koltuklara doluşmuş ön koltuklar boş, film tam bi başlasın da ön koltuklara geçerim deyip orta arkası koltuğuma geçtim. 15 dakika boyunca filmi koltuğumda izledim bi boşluk bulunca da öne geçtim. 3d olayı ön koltuklarda bambaşka oluyor. Daha önce de özellikle ön koltuklardan yer alıyordum 3d filmlerde lakin bunda ardı ardına olayı test etmemden dolayı farkı daha da iyi hissettim. Bununla beraber Avatardan sonra 3dsi en fazla beni tatmin eden film oldu(sonuçta bunun teknolojisi de cameron teknolojisi). Ayrıca 1.filmden sonra en iyi film buydu diyebilirim. 3. filmde zaten iyice saçmalamışlardı. 2.film aksiyon açısından iyiydi sadece bu filmde ise biraz daha (albert wesker redfieldların kapışması) oyunun tadını alabildim. lakin arkadaş Claire redfield varken Chris redfield varken tutup da hayali kahraman Alice'i izlemek hoş olmuyor. Olsun hiç yoktan zombi görüyoruz. Ha bir de ne işi var lan Prison breakteki adamın Hadi ALi larter gerçek claire hiç benzemiyor Bu herif bari az da olsa Chris'e benzeseydi, Chris gibi karakteri bir başka populer karakteri oynamış adam oynamaması lazım. Batman, John connor olayı gibi oldu Bale abimizin oynadığı. Connor'a ne zaman baksam Batmeni gördüm.

Ayrıca filmin az da olsa 28 days latera benzemesi filmi daha güzel yapmış.
(bkz: resident evil damnation)
biraz abartılı olsa da efektler ve aksiyon bakımından tatmin edici, diğer bölümlerinden alışık olmadığımız derecede, belirli sahnelerde korkutmayı başaran, ancak genel olarak ele aldığımızda senaryo ve kurgu açısında oldukça zayıf kaldığını gördüğümüz film. oyunlarındaki senaryoları aynen uygulasalar bile daha sürükleyici olabilirdi.
son sahne senaryosunun çekilirken karar verildiğini düşündüren film.

--spoiler--
- aa film çok kısa oldu yaaa napsak acaba, şimdi kötü adam ölmemiş olsun tekrar uçakla kaçarken binayı patlatmak için bomba kumandasına davransın.

- iyide o adamın ölmesi lazım şef

- ozaman alice binadaki bombayı uçağa koysun ama bunu izleyiciye göstermeyelim. sonra bunlar adam kaçarken binadan kaçar gibi yapsınlar ama uçağın patlamasını görmek için balkona çıksınlar. alice'de desinki bunu kaçırmanızı istemedim.
--spoiler--

-süpersin şef.
yine mi? düşüncesinin doğmasını sağlamıştır.
filmin sonunda 5. si geliyo diye bağıran filmdir. 3d bakımından tatmin ediciydi ancak; gerek oyuna sadık kalınmayışından gerekse bir zombi filminden çok dümdüz bir aksiyon filmine döndürülmesiyle, biz resident evil oynayarak büyümüş olan nesli ısrarla üzen devam filmidir yine de. ulan filmde zombi yoktu be nerdeyse.
the outsider'ın remixinden başka bi güzelliği olmayan film. cık olmamış.