bugün

iftar saatine yakın fırından ekmek yada pide alıp eve dönmek ya da sahur saatinde birçok evin ışıklarını açık görmek.
iftarda içilen ilk yudum suyun verdiği ferahlık.
akşam sokakların kalabalıklaşması.
pide, su ve hurma.
öyle saf halde sofranın başına oturup ezan sesini beklemek , tarifi mümkünsüz.
şu anda hocanın okuduğu merhaba ey şehri ramazan şeysi. nedir tam olarak bilmiyorum. *

çok güzel be. sefa geldin diyor. valla sefalar getirdi, ramazanın kendisinde büyük bir huzur, mutluluk vardır her zaman.
ramazan pidesi.
başka bi numarası yok zaten.
külliyen zarar.
ezan vakti sokakta hiç kimsenin olmaması; evlerden gelen kalabalık sesleri, en sevdiğiniz insanlarla bir arada olmak allah'ı hep birlikte anmak. en gencinden ihtiyarına kadar iftar sonrası mahallece gidilen teravih namazları; ramazan ayı hep içimi ısıtmıştır nedense. çünkü fazlaca sosyal yönü olan bir ibadet islam adına.
kışın sımsıcak ekmekti. bizim için ramazan kış demekti. okuldan gelip iftar yapmak demekti.
şimdi ne deseler boş.
ailecek sofraya oturmak. Yoksa siz her yemeği beraber mi yiyonuz?
iftar saati sokakta kimsenin olmayışından dolayı istanbul trafiğinin bile açık olması.
ramazan ayının son gününde okunan akşam ezanı. "oh be!" sonunda bitti dedirtir.

edit: ateist falan değilim, sadece sizin kendinize bile itiraf etmediklerinizi yazıyorum.
Akşam olunca iftar pide ekmek dolması.
topluca iftar açma. Hatta iftar çadırlarına gidip, toplulukla beraber olma. Sultanahmet,eminönü, gülhane bana çok başka gelir ramazan ayında..
arkadaşlarla biraraya gelip, hava kararırken alelacele koşturarak insan trafiği yoğunluğu içerisinde gerekli yiyecek içecek, malzemeleri toplamak . lahmacunlar ya da pideler paketlenir, marketten kola ve bardaklar alınır. ek olarak tatlı da ilave edilir. sahilde ya da bir gölün etrafında masa hazırlandıktan sonra sessizliğin ortasında top sesi beklenir.

daha sonra özgürsündür. alemlere akarsın.

eğer o yoksa bile en güzeli, evde yapılan iftar yemeğinin hemen peşine sigara ihtiyacını gidermek amaçlı gelen sokağa çıkma arzusudur.
iftardan hemen önceki vakitler. yemek telaşı, sofra başında beklemek. sahur. hepsi güzel lan ramazanın. iyi ki varsın ramazan.
açlıktan mecali kalıp da kafa sikememesi bazılarının.

bu yönünü çok seviyorum. ama iftardan sonra ters etki yapıyor bu durum ve illa kafa sikmeye yelteniyorlar;

- amma yedik hee hamdolsun...
+ iyi yedik çok şükür.
* biz de pek yedik arkadaş sonsuz hamd ü selenalar olsun.
% yedik, yedik daha da yedik allah bereket versin.
^ ooh mis gibi iftarımızı ettik, güllaç da varsa nasipte kısmet inşallah.

falan filan.

da arkadaş oruç dediğin şey saatlerce aç kalıp da sonrasında fil gibi yemek olmasa gerek. böyle nefs imtihanı mı olur lan hem?

hayır hadise buysa benim hergün sigarayı bıraktığımı söylemek mümkün olurdu. zira uyurken içemiyorum heammınagoyim.
nothing.
yılın her ayına denk gelebilmesi vesilesiyle, allah ın, orucu tutmak konusunda verdiği kolaylıklardan en güzelinin farkına varabilmektir.
sigarayı bırakmama vesile olursa en büyük güzelliği yaşatmış olacak.
iftar sofralarındaki bereket, topluluk, kaynaşma, ne kadar büyümüş nidaları..
Ramazanın manevi havasından dolayı show tv'nin bile imanlı yayınlar yapması..

Sokakta sigara içen insan sayısının belirgin bir şekilde azalması..

Akşamları arkadaşlarla teravihe gitmek..

Teravih çıkışı bakkal 'gani gani' marketin önünde 1 saate yakın Arapça konuşup, Galatasaray Fenerbahçe muhabbeti yapmak..
Aynı sofraya oturma zorundalığı...
Herkesin şakirt olması.
Geçen ay millet şakirtlere saydiriyordu, şimdi herkes şakirt olmuş.
Hey maşallah sübhanallah.
(bkz: ramazan pidesi)