bugün

Elbet hissetmişizdir duyduğumuz bir koku karşısında sakinleştiğimizi ve dinginleştiğimizi. kim sevmez yağmurdan sonraki toprak kokusunu ya da buram buram kokan denizi? işte o kokulardan bazıları.

TARÇIN ATEŞi...

Koku eksperlerine göre tarçın koklamak, beyninize kısa yoldan güçlü ve kendinizi ateşli hissedebileceğiniz sinyaller yolluyor. Bu tatlı koku sayesinde modunuzu yükseltebilirsiniz.

SOSYAL ÇiÇEK

Çiçekli kokular sosyal girişimleri tetikliyor. Bilim adamlarına göre çiçekler doğrudan kutlamalarla alakalı bir çağrışım yapıyor. Dolayısıyla beyin otomatik olarak dışa dönük olmanız için sizi harekete geçiriyor.

BiBERiYE ZiHiN AÇAR

Son araştırmalara göre; biberiye hafızayı güçlendiriyor. Biberiyeden bir nefes içinize çektiğinizde, kan dolaşımınız harekete geçiyor ve zihniniz açılıyor. Konsantrasyonunuz yükseliyor. Bir işe başlamadan önce biberiye koklayabilirsiniz.

ELMA-SALATALIK SAKiNLiĞi

Elma ve salatalık gibi taze kokular; sinirlerinizi yatıştırırken, dağılan dikkatinizi de toplamanızı sağlıyor. Kendinizi aşırı stresli hissettiğiniz anlarda, elma ve salatalık gibi sakinleştirici etkisi olan sebze ve meyveler kokular kurtarıcınız olacaktır.

ayrıca salatalık kokusunun afrodizyak etkisi olduğu kanıtlanmıştır. yani kızlar istediğimiz kadar bu adamlara hıyar diyelim yine de onlardan vazgeçemiyoruz. ben demiyorum bilim diyor.*
(bkz: Kadın başlıkları)
(bkz: ayrılan sevgilinin kokusu)
iğde ağacı ve eski kitap kokusu üst notaları
Tarçın orta notaları
Ve alt notaları çilek olan bir psikolojik parfüm rica edebilirim. Bir an düşündüm öyle psikolojik kokuya esir olunur.
Portakal kabuğu kokusunun sakinleştirici etkisi varmış.