bugün

Rainer funk'un ben ve biz adlı kitabında değindiği konu.

Postmodernizmi çok iyi bilmemize gerek yok. Postmodernizme kadar özne'nin geçirdiği evrim de çok mühim değil. Postmodern ben'in en belirgin özelliği belirli bir referans noktası olmamasıdır. Eylemlerini haklılandırmak veya düşüncelerini eylemlerine yansıtmak gibi bir derdi yoktur. Tek ilgilendiği, her ortamda kendini baştan var etmektir. Sürekli yeniden yaratım sürecinde, içeriği olmayan bir ajandır yalnızca. Kendisini olumlamak için, belirli bir zaman önce savunduğu şeyin aksini başta bir bağlamda savunur. Ama çelişki içerisinde değildir, çünkü denildiği gibi sürekli bir yaratım içerisindedir. Başkalarını eleştirirken de aynı minvalde hareket eder. Kendi istediği ben'i yaratmak için, istediği insanla görüşür,istediği platformda istediği fotoğrafları paylaşır,sloganlar şeklinde yaşar. Bunun için sosyal medya onun için paha biçilemezdir. Her an baştan başlar, öncesel hiçbir dayanak bırakmaz ve bunu ustalıkla gerçekleştirir, zira onu olumlayacak araçları ve medyayı ona göre seçmiştir. Yani aslında, postmodern ben'in ben diyebileceği bir form veya öz yoktur. Kendisinin keyif alacağı şeylerle ördüğü dünyasına buna hizmet etmeyecek hiçbir şeye izin vermez. Popüler kültürle beslenir ve özgün seçimler yapamaz. Enformasyon'u da tekrar yaratım uğrunda kullanır, bağlamından kopararak. Postmodern özne olan birey sizce gerçekte var mıdır?