Nedir bu asabi görünmenin sebebi? Hepsinde yüce dağları yaratmış da sahipleriymis gibi takılma havası var ve biz halk olarak onların kullarıymışız gibi hissettirmeler falan.
açık havada, güneşe karşı uzun süreler bulunmak zorunda olunca oluyor, bkz. köylüler ve sahil de yaşayanlar, balıkçılar. bazen de insan konsantre olmaya çalışırken istemsizce oluyor. bana ders çalışırken neden kaşların çatık derlerdi, farkında bile olmazdım, şimdi izi kaldı, hep çatık kaşlı duruyorum. yani illa ki asabiyetten değil.
birgun nasreddin hoca karısı ve eşeği yolda gidiyorlarmış. hoca düşünmüş, sadece kendi binse karısına ayıp..
yani diyeceğim o kiii.. gulseler bi dert somurtsalar bi dert. e elalem de işsiz olunca(zihnen) tabi kafaya takıyor bunu. ki her birime göre değişir yüz ifadeleri mimikler yaklaşımlar. cinayet büroda çalışan adamdan tdp'de çalışan memur hassasiyeti göstermesi beklenemez mesela.

(bkz: toplum destekli polislik)
özel hayatlarında gayet güleryüzlü ve samimiler, iş başında ise işin ciddiyet ve stresinden dolayı kaşları çatılabiliyor.