bugün

sikayetvar.com'da dolaşırken şu şikayeti gördüm ve bir işsiz olarak çok zoruma gitti.
http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/571179/

iş başvurusndan kişi başı 15 tl alıyor ve geri ödeme gibi bir durum yok...

Demekki bu durumun özeti şu:

Uçulmaması gereken havayoluşirketinin iş ilanı *
çok yerinde davranıştır. ipini koparan iş başvurusu yapamasın diye önlem alınmıştır. kriterleri koymuş adamlar, ben işsizim belki girerim diyip kalabalık yaratanları engelleme amacı taşımaktadır.

-ulan hem cahilsiniz, hem tantana yapıyorsunuz. kaç 1000 kişi iş baş vurusu yapıyor. onları değerlendirmek için fazladan eleman çalışıcak, kağıttı, zımbaydı vs... şirketler için maliyet çok büyük. onun dışında gereksiz bir sürü başvuru. adam manav gitmiş host olucak, hostes olucak. ingiltere'de yıllardır yapılıyor bu, credit check demişler adına.
hava parası teriminin nerden geldiğini anlamamıza sebep olmuştur.
çok güzel bir kazanç kapısıdır.bu tarz uygulama yapan bankalarda vardır.bir kaç ayda bir , iş başvurusu alırlar.en az 5000 kişi başvurur." aradığımız kriterde kimseyi bulamadık " derler. paranın dibine vururlar.
para verip iş başvurusu yapan angutların normal karşılayacağı anormal durum.
not: uzun yıllardır özel sektörde çalışan ve arada iki kez olmak üzere işsiz kalan biri olarak iş başvurusu yapıp para veren insanların olduğu bir ülkede normal olarak karşılarım ben bu olayı. pazarda çay satarım ama böyle fırsatçıların işine tenezzül bile etmem.
uçuşlarda hosteslerin elinize bir menü verip, siparişinizi aldıktan sonra ücreti de alıp para üstü falan verdiği bir şirketin yeni açılımı olabilir. fiyatlarda bilmem kaç feet yukarda olduğunuz için midir bilemem oldukça uçuktur zaten.
alakalı sitede okuduğumuz diğer şikayetlerde ise, pegasus havayollarının kıvırma yönünden kendini "master" seviyesine geliştirdiğini anlamış bulunmaktayız.
bunun bir adım ilerisi çalıştırıp üzerine birde ücret almaktır herhalde.
bu durum "sadece insan kaynaklarının ücretini çıkarabilecek bir yöntem" olarak özetlenebilcek olan durum.
ali sabancı aklı sıra girişimcilik örneği göstermektedir. bu uygulamasından gururla bahsedebilmektedir.
(bkz: köylü kurnazı)
Öss, kpss, ales, dgs, vb. her sene YÖK'ün açtığı sınavlara bayıldığımız paraların yanında 15 Tl bence komik bir rakam.

Pegasus'ta bulmuş yolunu, 15 tlye kadar düşmüş...
bundan birkaç yıl önce on liraydı. demekki enflasyon ayarlaması yapmışlar. hatta bu şirket yeni kurulmuştu, sivri çeneli patronları buna gerekçe olarak yeni bir şirket olduklarını, sabancı isminin bile insanları cezbedip aşırı iş başvurusuna karşı önlem aldıklarını falan yumurtladıydı. şimdilerde ik masrafları gibi gubidik bir dalavereye sığınıyorlar. ahlaken düşündüğünüzde ne kadar acımasızca geliyor insana, ulan gebeş adamın zaten paraya ihtiyacı var, adam kendini yetiştirmiş, okumuş ve iş istiyor sende utanmadan, iş istiyorsan ilk önce bana onbeş kaime domalacan hacı/ bacı diyorsun. hiç mi onurunuz yok yıllardır bu ülkenin insanlarını dandik ürünlerle kazıkladınız hala doymadınızmı bu ülkeye o kadar borçlusunuzki zamanı gelince o borçları ödeyeceksiniz.
halkbankasının* sınavına girerken de verilen hava parasıdır.
elemeler yapılırken kolaylık sağladığı için başvurular ücretli olmuştur, yabancı dil gerekliliği zorunlu oldugu için ve bilen bilmeyen herkes başvuru yaptığı için veri tabanı çökmek üzereyken böle bir yöntem bulunmuştur.
her önüne gelenin iş başvurusu yapmaması için iyi yöntemmiş *