efendim tam bir ticaret erbabı hareketidir. tam pazarlığa tutuşup esnafla son ayarlamaları yaparken bir anda elini hesap makinasına götürür ve çok hızlı el hareketleri ile bir kaç işlem yapıp kilit hareket olarak ekranı size gösterir. işte o anda bünyenizde kral bi indirim kaptığınız hissi oluşur ve ürünü alır çıkarsınız. kanmayınız efendim.
(bkz: çakal)
işe ciddiyet katan esnaftır.
(bkz: facit kullanan kuyumcu)
belgelerle hareket etmeyi seven esnaftır. görsel öğe olarak da hesap makinesinin ekranını gösterir.
yüzde bilmem kaç indirimi hesap makinesiyle hesaplayarak söyleyen esnaftır.
"bak elimden geleni yapıyorum fiyat konusunda, daha ne yapayım lan. insaf yahu birader" demenin işaret dilinde anlatımı. ama aslında atılan kazığı kamufle etmek için kullanılır.
eger iki defa hesapliyorsa buyuk ihtimal sahtekardir.
akşama kadar gelen başı boş, gereksiz, avare insanlarla uğraşa uğraşa, iki ile ikiyi toplayamayacak kadar kafa kalmamış esnafın başvurduğu durum. pazarlığınızın amk. büyük alışveriş marketlerine gidince pazarlık yapıyormusunuz. sanıyorsunuz esnaf Çok para kazanıyor.
ben bunu 4. sınıfta okul kantininde görevliyken kolumdaki hesap makineli saat ile yapıyordum. kantin sırası bitmek bilmeyince şikayet etmiş beni ipneler. el kadar çocuğu kantinde görevli yapmak hangi akla hizmetse.
(bkz: inandırıcı olsun diye küsuratlı sayı vermek)
neyi hesapladigini hep merak etmisimdir, bide o kadar hesapladiktan sonra '' valla kurtarmaz abi zarar ederim zaten sen yabanci degilsin herkese vermem bu fiyata'' diyosa kesin yalan söylüyodur.
savını teknoloji ile destekleyen uyanıktır. ekranı müşteriye resmi evrak gibi göstererek karşı çıkma olasılığını ortadan kaldırır.
o ekranda neler döndüğünü her zaman merak etmişimdir.
Havalı esnaftır. O makinayı kullanırken ki tavırları hollywood filmlerindeki artistlerle ölümüne kapışır.