bu hafta da tek başına yaptık.

kader...
pazar gününün iyi geçmesini sağlayan aktivite. evet.
emre aydın ile model adlı grubun düet yaptığı şarkı.
mağazacılık sektöründe çalıştığım için yıllardır hasret kaldığım şeydir. içim burkuldu.
Galiba hiçbir zaman düzgün yapamayacağım kahvaltı. Yine işe gelmek zorunda kaldım. Yine tost. Yine portakal suyu.
Uyurken izliyorum, en sevdiğim halini, Saçların dağınık, yüzünde yastık izi. Bir pazar kahvaltısı gibi...
Aileyle uyeleriyle beraber eksiksiz,sicak pide,kasap sucugu,rafadan yumurta,sicay cay,gazete ve bol sohbet esliginde gerceklesmesi guzel olan kahvaltidir.

Biz ise ne yapiyoruz,memleketten uzakta kendi basimiza sevimsiz bir karin doyurma cabasiyla bas basbasayiz.

Pazar kahvaltisinin tadi ne sucuktadir ne pidede.Tadi babanin sabah sabah komik olma cabalarinda,abinin surekli sizinle ugrasma israrinda,annenin bir orkestra sefi gibi butun aileye direktif vermesinde,kucuk kardesin gec uyanip somurtarak oturmasiyla dalga gecmektedir.

Allah olmayana da versin.
Yapamadığım, yapamayacağım eylemdir. Yaklaşık olarak 13-14 yıldır hiç sabah kahvaltısı yapmam, ulan girmiyor mide ye birşey. Eğer kahvaltı yapmak gibi bir isteğim olursa bir gün, 8 de yapılacak bir kahvalyı için saat 5 de uyanmam gerekir.
abartılmıştır. önemli olan hangi gün yaptığınız değil, kiminle ve nerede yaptığınızdır. hayatımızda ki anlamlı şeylere, değer verdiğimiz insanlar sebeb olur. bir şeylerin anlamı varsa anlam katan onlardır. akşam yemeği, kahvaltı veya ara öğün yanınızda sevdiğiniz biri varsa anlamlıdır, gerisi sadece karın doyurmaktır. yanınızda değer verebileceğiniz biri olsun, o zaman nefes alıp vermek bile anlamlı olur.
görsel

Bir adet de kalem böceğinden oluşuyordu lakin o şimdi yok.
Her günün kahvaltısından farksızdır.
görsel
Bu mevsimde karpuzu nerden buldunuz lan?
görsel
Bu da bizim kahvaltımız. Ailemle mi yaşıyorum tek mi belli değil.
en kaliteli kahvaltı günüdür. evet.
yeminle annem işe giderken daha özenle hazırlıyor ama ağız tadıyla yapamıyorsun okula giderken de böyleydi.

ama gel gör ki pazar günü yapmamız gereken o geniş kahvaltıyı tatil olduğu için özen göstermiyor.
Yıllardır hastalık ölüm vs olmadığı sürece mevsime göre yazlıkta yada köy evinde bütün aile toplanılan ve neşe içinde geçen kahvaltı.

Bizim için bir gelenek.
Zamana yayılmış bir kahvaltıdır.

Acele yoktur, sandalyeden çay almak icin kalktığında yavaş yavaş düşünerek doldurursun çayı.
işin yorgunluğu, hayatın saçma soruları çay bardağı büyüklüğündedir.

Herşeyden biraz yersin işin en heyecanlı kısmı, yeme aktivitesi bittikten sonra o masada yakılan sigaradır.

Sohbet şimdi başlar etrafindakilerle, Mehmet Efendi paketli Türk Kahvesini cezveye koyarken seni bekleyenlere soru aynıdır; " orta mı olsun?"
"Eved" den başka da cevap yoktur.
Sahi kimse şekerli ya da şekersiz kahve istemedi benden, hepsi Ortaydı.

Böyle oportünist kahve yapmayı nerden öğrendim.

Kahvaltı bitti işte, o masadan yazıyorum bunları.
haşlanmış yumurta veya menemen yoksa o kahvaltiya pazar kahvaltısı demeyeceğim bir kahvaltı.
Bir hafta boyunca hayali kurulan, pazartesiden ne yesem diye düşünmeye başlanan kahvaltıdır. Süre sınırı olmadan saatlerce hoş sohbet eşliğinde yapılır.
O ne ola ki bayadır yapılamayan kahvaltıdır.
simitle geçiştirildi,

işlem tamam.
Haftanın en güzel anı.
Babam sayesinde sabahın Altısında yaptığımdır.tereyağı,pekmez,çeçil oldu mu tadına doyulmaz.
Bugün yapamayacağımız kahvaltı. Maalesef ki herkesin bir yere gitmesi gerekiyor.kimi okula belge götürmeye. Kimi işe .
Hava kapali. Asiri soguk degil ama oldukca soguk.

Bu hava bana disarida yaptigim bi kahvaltiyi hatirlatti. Yanimda sevgilim falan var. tam hatirlayamiyorum diycektim ki hatirladim yilbasi ertesi ayni boyle havada kalabalik bi grup sevgilimde varken kahvalti yapmistik. Kalabalik kahvaltilari cok severim. Kisin ozellikle ictigin cay icini isitir yedigin seyler daha tatli gelir falan.

Pazar kahvaltisi kalabalik guzeldir bence. Bi de masayi ben hazirlarsam kus sutu bile koyarim. Soyleki o kahvaltiyi hazirliycak ne kalabaligim var ne de hevesim.