bugün

genellikle şaşırtıcı, alışılmadık konularda yazmayı severim. böyle bildik konulara değinmeyi pek sevmem ama bi kaç yıldır anladığım için farklı bir konu olduğunu anladım. o yüzden yazıyorum. (bu açıklama şahsımadır. bir nevi kendi kendime hesap verme)

olmamaktır diyip tanımı da yapalım.

kimse olmuyor neden? çünkü dünya da her eşyanın bir mutlu etme süresi var. misal mersedes in en luks modelini aldın. çok istiyordun. dedin artık tamamım ben. yok işte öyle olmuyor. şahsi tecribelrime göre en luks arabanın mutlu etme süresi 2 yıl. ondan sonra altından olsa aynı hissi vermiyor.
artık luks giyim, luks yiyeceklerin süresini sen hesab et.
lahsım zamanında çok uğraştı maddi ve büyün montanlı şeylere ulaşmaya, mutlu olmak için.
ulaştıklarım oldu ulaşamadıklarım oldu ama maalesef hic biri uzun sürmüyor. bıkıyorsun arkadaş. kanıksıyorsun diyelim.

sonra tabi yaşın ilerlemesi ile ilgili olarak la baktım ki bişeyler eksik. hemen geçmişime döndüm. dedelerim köylerde napıyorlarmış, mutlularmıyımış.
gördüm ki öncelikle mutlu olmalıyım diye bi düşünceleri yok salmışlar. hayat nasıl akıyorsa öyle devam etmişler. öylelerdi yani. epey bi süre yanlarında da kaldıydım. görürdüm ama anca değerlendirebiliyorum.
misal adam eve gelirdi. kaveden ya da tarladan. sakin bi yüz ifadesi. yemeğe oturur, tarhanayla ilgili yorum yapardı. suyu çok olmuş, acı olmuş. demezdi ki niye pirzola kızartmadın.
ben napıyorum. pirzola mı yiyeyim, pizza mı söyliyeyim. adana mı gömeyim. hayır onla iş bitse tamam. akşam gene bi sıkıntı, huzursuzluk. mutsuzluk başlangıçları falan.
e dedem de aynıydı akşamları yüzü düşerdi falan sıkılırdı. e farketmiyor demek ki.

buradan çıkardığım sonuç. sürekli mutlu olmaya çalışmamak lazım. hayatın bir akışı var. tıpkı hava durumu gibi. bazen kasvetli bazen cıvıl cıvıl. uyup gideceksin hayata ve ulaşamadıklarına pek üzülmeyeceksin ama çabalamaktan vazgeçmeyeceksin çünkü meşguliyet insanı acaip mutlu ediyor. misal bi işle meşgul olup yorulduktan sonra dinlenmeye çekildiğin an çok güzel.
bir de bak bir sürü ufak ilginçlikler katacaksın. hafif zor ama yormayan şeyler.

bunları neden yazdım. meşgul olmak içn. bak yazarken güzeldi. bitince gene sıkılcam. hahaha.
belli bir gelir düzeyinden sonra gelir artışı ile tatmin düzeyi arasında pozitif korelasyon tespit edilmemiş. türkçesi para mutluluk getirmiyor.
katılmamak gayet normal çünkü uzun sürede anlaşılan bi durum.
lakin şuna hak vermeyen gerçekten uzak biridir. objektf değildir.
eşyaların insanı ancak belli bi süre mutlu edebilmesi.