1. 1.
  bir ülkede belirli bir dönemde kişilerin, ekonomik varlıklarını para olarak ellerinde bulundurma istekleri.
  1 ... gonulcelen
 2. 2.
  keynes'e gore ihtiyat amacli, islem amacli, spekulatif amacli para talebi olmak uzere 3 e ayrilir.
  ... sakanin altindaki gercek payi
 3. 3.
  ekonomik birimler tarafından gerektiğinde kullanılmak üzere hazır tutulan likidite miktarıdır.iktisat literatüründe bir diğer adı ankesdir.
  -işlem ve ihtiyat amaçlı para talebine Aktif ankes,
  -spekülasyon amaçlı para talebine atıl ankes denir.
  ... dolly
 4. 4.
  keynes'e göre, paranın ekonomik etkisi dolaylı nitelikteyken klasiklerde ve yeni klasiklerde ise doğrudan bir nitelik arz eder. keynesyenler'e göre paranın ekonomi üzerindeki dolaylı etkide para talebi kilit role sahiptir. bu görüşe göre para talebi 3 nedenler ortaya çıkmaktadır bunlar işlem amacıyla para talebi, ihtiyat amacıyla para talebi ve spekülasyon amacıyla para talebidir. aynı zamanda harcamaları belirleyen temel faktör olan gelir bu 3 nedenle pozitif yönlü ilişki içerisinde olup, spekülasyon güdüsüyle yapılan para talebinde ayriyeten faiz oranları da ters yönlü olarak etkilidir. şöyle ki , keynes'e göre faiz oranları ile para talebi arasında ters bir ilişki mevcuttur. kişi ve kurumların faiz oranları yükseldiği zaman ellerinde tuttukları paradan dolayı katlandıkları faiz kaybı daha fazla olacağından faiz yükseldikçe para talebi azalır. peki bu neden böyledir diye soracak olur isek, cebimizde bulundurduğumuz paranın faiz oranları arttığında bize bir getirisi olmayacağı için , yani cepte para bulundurmanın fırsat maliyeti olan tahvil ve bononun getirisi olacağı için böyle bir durum ortaya çıkmaktadır.
  ... yuri
 5. 5.
  kişi ve kurumların ihtiyaç duydukları anda ödeme avantajı açısından istedikleri para miktarıdır.
  ... ethel
 6. 6.
  Klasiklere gore iki amacı vardır. ihtiyat ve işlem amaclidir. Keynes buna spekulatif amacliyi ekleyerek 3 e Çıkarmıştır. Hafta sonunda ki KPSS sınavında ise yaratabilecek bilgidir.
  ... artigma