bugün

tanım: para isteyen dilenciye denilecek alternatif bir cevaptır.

geçen gün yolda arkadaşlarla gezerken, 7-8 yaşlarındaki dilenci çocuk para istemişti. ben de dalgasına "sende varsa bana ver" demiştim. ve çocuk cebinden 1 lira çıkarıp bana uzattı. tabi almadım ama dumur olduğumu da itiraf etmeliyim. *
- allah rızası için para ver, erkekler köpeğin olsun ablam...
+ sen de varsa bana ver olm, bak kızlar peşinden ayrılmaz o zaman,
- al abla tüm param senin olsun...
sonu okkalı bi küfürle sonlanacak eylem. ben 2-3 kere denedim sonuç hep aynı oldu.
doğrusunu yapmak istiyorsanız:

(bkz: para isteyen dilenciye bu çok günah demek)

selametle!
baliciye yapılamayacak olandır.
dilenciden daha fakir olma durumunda söylenen ya da dalga amacı ile, dilenciye söylenen sözdür. o sözü söyledikten sonra dilencinin size, cins cins bakma ihtimali yüzde yüzdür.
"sapasağlam duruyorsun git çalış"demenin bir alt versiyonudur.
sonucu değiştirmez.dilenci dilenmeye devam eder.
tam olarak bu değil fakat buna benzer birşey yapmıştım. ankara kızılayda cebimde tam bir lira yirmi kuruş vardı hepside bozuktu. canımda kola istemişti ve büfeye bozuk para vermek istemiyordum. gözüme bir dilenci kestirdim gittim ve bana parayı bütünleyebilirmisin diye sordum. aldığım cevap çok netti . s.ktir git.
bu konuda dilenciler çok dolu olmalılar ki en son bunu diyen arkadaşımı selpakçı bir çocuk kolundan sürürkleyerek cafeye sokmuş, mekandaki insanlara 'abla para karşılığı beraber oluyomuş, isteyen?' diyerek bi güzel madara etmiştir. mekanı koşarak terk eden arkadaşım bu travmatik olayı stres bozuklukları içinde anlattı, vah gidi. vallahi yakarlar çıranızı, oaaa göre!
(bkz: para isteyen dilenciye allah versin demek) *
ihtiyacı olmadan dilenmek haramdır. yardıma muhtaç olanları yardım kuruluşlarına ulaştırmak, haberdar etmek gerektir. yolda her gördüğünüz vicdan sömürücülerine aldırmamak gerektir.
(bkz: para isteyen dilenciye sağol demek)***
(bkz: para isteyen dilenciye ben de öğrenciyim demek)

bu söz karşısında arkalarına bakmadan kaçar dilenci abiler ablalar. çok ilginçtir.