bugün

Bu da fenerbahçenin büyüklüğünü gösterir. D.k.
bir ingiliz atasözünü akla getirir.

(bkz: ben ucuz mal satın alacak kadar zengin değilim)
Anladığım kadarıyla orada şöyle denilmek isteniliyor
'' bu paralara bu sabun bedavaya''
Koooş koooş batan geminin malları...öhm.. yani bu kaliteli sabun bu paraya bile çok ucuza gitti ama napalım yerseniz gibi birşey.
Bu sozun anlami sudur: bir mali degerinden ucuza alirsaniz o maldan istediginiz oranda fayda saglayamaz ve birbtane daha almak zorunda kalirsiniz. Dolayisiyla birim fiyati dusuk olsada ucuz mal aslinda daha pahaliya gelir.

Bir ornekle zenginlestirelim efendim:
Sozgelimi bulasik deterjani alacaksiniz diyelim. Markete gittiniz. Bulasik deterjanlarina bakiyorsunuz. Birisi 5 tl digeri 8 tl. Gorunuste ikiside ayni. Ama 5 tl lik deterjanin yikadigi bulasik miktari ile 8 tl lik bir olmayacagi icin(8 tl lik pril bim prilden daha yogun. Tecrubeyle sabit. (bkz: ogrencilik yillari)) 5 tl lik deterjan 8 tl lik deterjandan daha cabuk bitecek ve sizde gotum gotum gidip bir daha alacaksiniz. Basit bir matematik hesabi yaparsak 5x2=10 tl mi daha karli yoksa 8 tl mi? Geriye kalan 2 tlyede bir kutu kola ve bir gofret alirsaniz karli cikan tek muessese market ve dolayisiyla kapitalizm olacaktir. Ama siz ucuz mali alsanizda kapitalizm karli cikacagi icin pahali olani alin bide gofret yersiniz hem agziniz tatlanmis olur.

Tabi ayni marka ayni mali pahaliya alip kaziklanmamaya calisin.

Birde bir sisesiyle 10000 tabak yikayabilen fairy varki oda bambaska bir konu. Onu karistirmayalim.
(bkz: bir sisesiyle 10000 tabak yikayabilen fairy askina)

Neyse efendimb demem o ki ucuz mal herzaman-hatta cogu zaman size kar ettirmez.