bugün

Oğuz kağan destanı ve onun reel anlamda mirası Oğuz boyları var. pekiala bu Oğuz kağan aslında kimdir?

3 seçenek var. alper tunga, mete han ve bilge kağan.

bilge kağan uzak ihtimal, alper tunga devride çok geride. en güçlü ihtimal mete han deniyor her türlü.
Ouz Kaan Kaan tangözenin babasıdır. Evet.
şişirilmiş balondur.
bilge kağan olma ihtimali yoktur. bilge kağan oğuz kağan'dan 700-800 yıl sonra yaşamıştır.

alp er tunga olma ihtimali de yoktur. alp er tunga da oğuz kağan'dan önce yaşamıştır.

kuvvetle muhtemel oğuz kağan mete han'dır. mete(motun) kendi öz ismidir. oğuz adı ise ok ve uz kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur ve boylar demektir. mete han tüm boyların kağanı olarak oğuz kağan namını almıştır.
Büyük ihtimal iskit(saka) kağanı bir başbuğdur. Kendi araştırma ve izlenimlerimden bu sonuca vardım. Asur, iran, yunan vb. Kaynaklara iskit(saka) dönemi ile ilgili baktığında seferler bire bir uyuyor.
Kesin olarak ben değilimdir.
mete handır aksini iddia eden çinlidir.
3 değil 5 iddia var
1-iskitlerden alp er tunga iskitler: destan yüksek ihtimal hsiung-nu döneminde ortaya çıktı ve hunlardan çok eskidir bu gitti
2-göktürklerden bilge kağan
3-geçmişte yaşamış bir türk komutan:yani olabilir dursun
4-hiung-nu(asya hunları)lardan mete han: bence doğru olan budur hayatı ve yaptıkları oğuz kağan a çok benzer
5- kur'an ı kerim de adı geçen (bkz: zülkarneyn)
bir peygamber olduğu da rivayet edilir.
kim olduğu önemli değil. yaşayıp yaşamadığı da önemli değil.
milletler bir olgunun etrafında birleşiyorsa o önemldir.
atamdır.

belki böyle bir insan olmadı. belki türk alplerinin genel karakterinin simgeleşmiş bir hayal kahramanıdır ama dedim ya önemli değildir.
var demişiz, türk ulusu olarak. o halde vardır. moral kaynağımızdır. sıkışıpta sürekli olarak kullanmak zorunda olduğumuz aklımız yetmediğinde, ondan kalanları okuyup, dinleyip çıkış aradığımız bir kahramandır.
görsel
Metehanın kurduğu gizli teşkilattaki kod adıdır oğuz.

(bkz: oğuzhan)