bugün

bir çok kişimim merak ettiği konu... seçim zamanı seçime katılan ve genelde iddiası olan her partinin sandık başkanı olur ve bunları en az 2-4 arası müşahitleri olur ve bir de ysk dan sandık kurulu başkanı olur, 10 -15 kişilik grup birlikte çalışır bir usulsüzlük olursa biri fark etmezse bile bir diğeri fark eder ve hep birlikte o sorun çözülür olmazsa avukatları eşliğinde tutanak tutulur ysk nın sandık kurulu başkanı ve diğer sandık başkanları o tutanağı imzalar.

sonra sandıklar açılmaya başladığı zaman sandık başkanları hep birlikte zarfları sıra ile açar ve zarfların içinden çıkan pusulalar yüksek sesle herkesin göreceği şekilde okunur açıklanır geçersiz oylara birlikte karar verilir bu sırada müşahitler ise çetele tutarlar yani en az 10 kişi açılan oyları hangi partinin kaç tane oy aldığını kaç tanesinin boş çıktığını kaç tanesinin geçersiz olduğunu yazarlar ve ve her 50 ya da 100 oydan sonra check yapılır herkesin tuttuğunu çetele aynı mı diye kontrol edilir aynı değilse oylar hemen orada tekrar sayılır.

oy sayımı bittiğinde her müşahit doldurduğu çeteleyi kat sorumlusuna verir kat sorumlusu da bilgi işlem sorumlusuna verir ve bilgi işlem sorumlusu o sandıktan kaç tane oy aldığını ilçe seçim kuruluna gönderir ve o parti yavaş yavaş yüzde kaç oy aldığını resmi olmayan bir şekilde hesaplar ve bunu o sandıkta görev alan bütün partililer yapar.

ve daha sonra mazbatalar hazırlanır o sandıktan hangi parti kaç oy almış kaç geçersiz kaç boş oy olduğu yazılır bütün sandık başkanları ysk sandık kurulu başkanı imzalar ysk mührü vurulur her sandık başkanına mazbataları büyük şehir ile belediye ve

meclis üyeleri adı altında iki tane mazbata verilir pusulalar torbaya konur bağlanır mühürlenir polis eşliğinden yine bütün sandık başkanları ile birlikte ysk nın belirlediği merkeze götürülür sayılır sonuçlar resmi olarak açıklanır.

şimdi bu oy çalma nasıl olabilir bütün partinin sandık başkanları orada !

bütün partililer çetele tutuyor !

hadi oylar ysk merkezinde çalındı diyelim ! sen koca partisin bu hangi parti olduğu sorun değil müşahitlerinin tuttukları çeteleleri topla, hangi sandıktan sana kaç oy çıktığını hesapla ysk nın verdiği tablo ile karşılaştır tutmuyorsa bir birini yap itirazını ama resmi olmasa da müşahitlerinin tuttukları çeteleleri göster basına. şimdi diyeceksiniz çetelede ne var hemen değişir bunu bütün partiler tuttu herkesin çetelesi aynı değilse o sandıkta tekrar tekrarr sayım yapılır eşit olana kadar tekrar sayılır.

bu kadar yazdım ettim hala oy nasıl çalınır anlamış değilim. eğer gerçekten oy çalınmışsa bunu mağdur olan partinin güvendiği sandık başkanı yapmıştır yoksa imkanı yoktur oy çalınmasının.
zurnayla.
hemen melih beye bağlıyorum efendim sizi o sizi aydınlatacaktır.
paraları sıfırlamak mevzusunun yanında devede kulaktır.

ayrıca bu ülkede, göstere göstere oluyor.
Ilkokulda sınıf başkanını öğretmen
seçerdi. Ben o ortamdan daha
samimi ve daha iyisine daha
rastlamadım. Kimse kimseye
küsmezdi, herşey yolundaydı. Siz
hiç öğretmenin seçtiği sınıf
başkanını fotokopi parası çalarken
yakaladınız mı?
Tanrı Türk'ü demokrasiden
korusun.