bugün

thy nin fazla bilet satarak uçamayan yolcu için astarı kılıfından maliyetli işlem yapmasıdır.

"Yönerge kurallarına göre yolcuyu bir sonraki sefere transfer ediyoruz. CIP salonunda özel ağırlıyoruz. Ekonomi biletini sonraki uçuşta business sınıfa yükseltiyoruz. Bir gün sonra uçmayı kabul ederse otelde konaklatıyoruz. Ücretsiz bilet ve seyahat çekleri veriyoruz." demiş THY yöneticisi bayan.

bu kadar masraf edeceksin niye fazla bilet satarsın ki?

boş koltukla uçmak daha karlı değil mi? zaten satmışssın koltuğu.
saçmalık değil, istatistiksel bir gerçektir.
Check-in olduğu halde uçağa binememektir. bir kere amsterdamda başıma gelmişti sadece THY yapmaz hepsi yapabilir. Mesela şöyle bir seydir. Oslo'dan Amsterdam'a indim bir iki saat içinde istanbul aktarma uçağına binecektim. Elimde check-in li uçuş kartı olmasına rağmen bana ve bir norveçli emiceye size maalesef yer yok dediler. Bir gece orda ağırlama, unuttum şimdi bilmem kaç euro para felan teklif ettiler. ikimizde hadi len dönmemiz lazım deyince, tek tek tüm yolcuları dolaşıp aynı şeyleri onlara teklif ettiler. Allahtan yaşlı bir türk çift zıpladı onların boşalan yerine biz bindik.
Siz siz olun aktarmalı uçuşlarda check-in'de sona kalmayın. Check-in olsa dahi sıçabilirsiniz dikkat!
bir uçağın bir yerden bir yere ne maliyetle gittiğini bilenler için saçmalık değildir.
ayrıca alınmış bilete rağmen uçağa gelmeyen yolcu sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.
(bkz: overlok makinesi)