bugün

yaşı otuzu aşmış kişilerin sözlük gençlerine vereceği nasihatlardır.

henüz yaşımız 23 olduğu için öğüt veremiyorum ama çok da iyi bir dinleyiciyimdir.
1999 doğumlu bir abiniz olarak birazdan editleyeceğim öğütlerdir.
hayatta kimseye güvenmeyin.
hiç bir şeyi ertelemeyin. hayatın içine, en acımasız haline kendinizi korumasız bırakın. böylelikle 25 30 yaşınıza geldiğinizde vay be demeyin dostlar.
Üniversite arkadaşlıkları özellikle aşkları otogara kadardır. Kendinizi fazla kaptırmayın.
Adam olun.
kızların götünü kaldırmayın.
üç sene sonra vermeye başlayacağım öğütlerdir.

(bkz: 1987)
(bkz: 1987 doğumluların inanılmaz çekici olması)
VAKTiNiZi, SIHHATiNiZi BOŞA HARCAMAYIN, HER AN HER YERDEN BiLGi ALIN, BiLGiÇLiK TASLAMAYIN, BAZEN 7 YAŞINDAKi ÇOCUĞUN BiLDiĞi ŞEYi BiLE BiLMiYOR OLABiLiRSiNiZ, BiLGi ALIŞVERiŞiNDEN KAÇMAYIN.

OKUL HAYATI SOYUTTUR, GERÇEK HAYAT SONRA BAŞLAR, DERSLERE ÇALIŞMAK GEREKiR ANCAK TECRÜBE EN iYi DERSTiR.
FIRSAT BULDUKÇA iSTEDiĞiNiZ SEKTÖRLERDE STAJYER GiBi DE OLSA ÇALIŞIN. GÖRECEKSiNiZ MEZUN OLDUĞUNUZDA HERKESTEN 1 ADIM ÖNDE OLACAKSINIZ.

EN ÖNEMLiSi BiRAZ UÇKURUNUZA SAHiP ÇIKIN. GERÇi BURADA YAZILANLARIN HEPSi PORNOGRAFiK FiLMLERDEN ESiNLENEREK YAZILAN FANTEZiLER ANCAK SiZ YiNEDE KARŞINIZDAKi iNSANI VE SiZi GERi DÖNÜŞÜ OLMAYACAK HATALARA SÜRÜKLEMEYiN.
Hemen o ülkeden kaçın.
Günde 1000 dolar kazanıyorum bazen 1500 dolar.
Neden çünkü yurtdışında çalışıyorum ben.

Akıllı olun akıllı.
kızlardan gözünüzü 5 dk. ayırın, şöyle kafanızı bir kaldırın 10 yıl sonranıza bakın! evet kanınız kıpır kıpır kaynarken, pek bir şey gözükmüyor! bir çok şey de toz pempe gözüküyor maalesef! okuyorsanız severek okuyun, bir üniversiteye kapağı atalım da bitince bakarız mantığıyla asla hareket etmeyin! kişiliğinizden ve inandığınız doğrulardan asla ödün vermeyin! anı yaşarken gelecekten kopuk yaşamayın! geleceği öngörebilin, bir vizyonunuz olsun.
Ye yağlıyı sik dağlıyı.
Gerisi tamamen yalan.
mutlu, hem de çok olmak her an için mümkündür. yeter ki bunu belli hedeflere erişme şartına bağlamayın. yaşadığınız ve genç olduğunuz için minnet duyun.
"keske su anda 20 yasinda olsaydim" bu cumleye hazirlikli olun, mutlaka kuracaksiniz.
Vurun gecin.
Para kazanin.
Vurun gecin.
Cocuk istemiyorsaniz evlenmeyin.
Vurun gecin.
beyninizle yer değiştiren organınıza mukayyet olun.
nasihat, öğüt falan dinlemeyin. asırlardır tutturulmuş bir "geçmişten ders çıkarma" lakırdısı. neymiş tecrübeden, yaşlıdan, büyüğünden faydalan, öğüt al, geçmişten ders çıkar falan. böyle bir mantıkla asırlardır bizim hatasız kul düzeyine yetişmiş olmamız lazımken git gide daha bok bir duruma gidiyoruz.

demek ki öğüdün, nasihatin koyun götüne gitsin. aklınıza geleni, canınızın istediğini deneyin.
Merak ettiğim önerilerdir. 22 yaşında birikim mi yapmalı yoksa eglencenin dibine mi vurulmalı
Yarısını biriktir yarısını ye. Ama sakın ola evlenmeyi düşünme.
Ben en çok merak ediyorum. Özellikle bir iki tanesini.
Cümle sonuna nokta koyarak başlamalısın genç adam.

Biliyorsun her nokta yeni bir başlangıç demektir.
Para biriktirmek ziyandır. O yaşlarda para biriktirilmez. Varsa arkadaşlarınla paylaş, olmayana ver. Lakin serserilik yapma serseriliğin sonu yok. Para çok önemli değil lazım olursa o seni bulur.
Bence dörtte birini ye.
ihtiyaçlarını kısma , gelirini artır.

ye yani.
otuz yasini gecmis sözlük yazarlarindan genc, aktif ve dinamik olan diger sözlük yazarlarina olan tavsiyelerdir. örnegin asagidaki gibi:

1-) kendi ayaklariniz üzerinde durmayi ögrenin. buna baba evinden uzaklasarak baslayin. bagimsiz olup özgür olun. annenin yemeklerini özleyerek devam edin. ilk baslarda iskence haline gelse de ilerisini düsünerek yapin. bunu yaparken anne babaya durumu anlatin, onlari üzmeyin. cünkü; sizin arkanizda hep onlar olacak. anne baba vefat ettikten sonra dimdizlak kalir, hayatin gercek yüzüyle karsilasinca depresyona girmezsiniz.

2-) mümkün oldugunca fazla insanla tanismaya calisin.

3-) olabildigince gezin, görün ve ögrenin. gezip gördüklerini ve ögrendiklerinizi not edin / belgeleyin (fotograf, video vs.) mümkünse yurt disina cikip; diger ülkelerin kültürlerini ögrenin.

4-) erkek genc kardeslerim!
30 yasindan önce evlenmeyin. illaki evlenecekseniz, 28´i bekleyin.
Karinizin bir insan oldugunu aklinizdan cikartmayin. Onu kendinizden ayri görmeyin. Onun sorunlarina care bulmaya calisin. Onu koruyun kollayin cünkü; o da sizin cocuklarinizi koruyacak. Bildiginiz herseyi ona ögretin, kendi ayaklari üstünde durmasini ögretin. Size bir sey oldugunda cocuklariniza o sizin ögretemediklerinizi ögretebilsin. Baska bir adamla evlenmek zorunda kalip; hem kendi hem de cocuklarinizin hayatini zehir etmek zorunda kalmasin.

5-) okul bitti, is hayatina basladiniz. bos zamanlarinizi cok iyi degerlendirin. otomobile, lükse yatirim yaparak kendinizi bankalarin borc tuzagina sokup, ömrünüzün geri kalanini köle olarak gecirmeyin. unutmayin; özgürlügünüz sizin gururunuzdur. (bkz. madde-1)

6-) cesaretiniz sizi yanlis yönelimlere sokabilir. su an icinde bulundugunuz saglik durumu, "dünyayi ben yarattim" kafasi yasiniz ilerledikce daha farkli olacak. bu yüzden ani sinirle karsinizdakileri üzmeyin.

7-) "her seyi biliyom ben yea" diyip, karsinizdakini kücük görmeyin. cünkü; daha yeni yeni ögreniyorsunuz ve ögrenmeye sürekli devam edeceksiniz. köyde gördügünüz 80 yasindaki bir neneye tablet kullanmasini anlatamazsiniz ama o size nasil harman kaldirilir cok iyi anlatir.

8-) hayatinizi yasamayi unutmayin! ileride torunlariniza anlatabileceginiz yasanmis hatiralariniz olsun.

9-) her zaman dogruyu yapamazsiniz, hatalarla dolu bir yasam süreceksiniz. yaptiginiz hatalari tekrarlamamak icin caba gösterin. o zaman olgun bir birey olacaksiniz.

10-) gecmise kilitlenip kalmayin. her zaman ileriyi görmeye calisin. hatiralarimizin cogu gecmiste yasadigimiz olumsuz olaylarla dolu olur. gelecegi düsündügümüzde hep olumlu güzel seyleri düsünürüz. bu yüzden ileriye bakin ve gelecegi düzeltin.
güncel Önemli Başlıklar