bugün

üzeri deri benzeri bir malzemeyle kaplanmış, geniş, arkalıklı ve pahalı* dandik koltuklardır efendim bunlar..
rahat oturamazsınız üzerinde.. oturdunuz mu ilk oturuşta, o şekilde kalacağınızı anlarsınız, çünkü hareket ettiğiniz anda "ppffoorrtt" diye bir ses çıkarıverir.
izninizle ufak bir şey anlatayım efendim:
bir kaç ay evvel aydın adnan menderes üniversitesi hastanesi'ne işim düştüğü için gittim. bekleme salonuna gitmemi söylediler.. neyse gittim. salonda bayağı kalabalık 20-30 kişi var (ya da salonun küçüklüğünden kalabalık göründü). koltuklar gözüme çarptı. oturmak için yöneldim. hafifçe eğilip oturmamla koltuğun bir "pppffffooooorrttt" sesi çıkarması ve salondaki 20-30 kişinin gözlerini bana çevirmeleri bir olmuştur.. ben bu yoğun baskı altında nasıl oturduysam o şekilde kalmışımdır.

"dur şu oturuşumu düzelteyim, bacak bacak üstüne atayım" derseniz zaten yandınız. artık bacağınızı öteki bacağınızın üstüne atana kadar "pfort"layacaktır..
armut koltuklar da bu sesi çıkarır. *
(bkz: osurunca koltuk sesi cikaran piyango bileti)
bunu ellerinizi birbirine yapıştırıp körük gibi şişirdiğinizde de başarabilirsiz. 4ever pvd anlatmış canım çekti ben de anlatıcam durun durun. misafirlerle otururken hani bi sessizlik anı çöker ve kimseden çıt çıkmaz. ben ellerimi körüklerken avuç içinin aldığı hacimsel daralmanın seste çıkardığı dalgalanma ile vıııuuuuzzzuıırrtt sesi misafirlerin adeta kulaklarında inledi sevgili entry canavarları. bir de böyle bir durumda kimse yanlış anlamasın diye ard arda yaparsınız ki "yok ya ellerimle çıkarıyom bu sesi" msj nı vermek istersiniz. bu yanlış anlaşılmayı düzeltemediğimi babamın dayanamayarak "napıyon oğlum?" şeklindeki sorusu ile anladım ve rezilliğime rezillik ekledim. (bkz: bu da böyle bir anımdır).
(bkz: deri koltuk)
bir tane de bülent ersoy'da vardır bu koltuklardan. veya bizi kandırıyor.
elini kendi koltuk altına getirip pırt sesi çıkararak otur sorun kalmaz.